Her yerim ağrıyor sendromu: Fibromiyalji
Her yerim ağrıyor sendromu: Fibromiyalji
23 Ekim 2012 Salı 09:56
Her yerim ağrıyor, güçsüzüm, bitkinim, geceleri çok sık uyanıyorum ve geç uyuyorum, sabah uyanınca yorgunum, bütün vücudum tutulmuş, kaslarım ve kemiklerim ağrıyor, sabah ellerim şiş ve uyuşuk diyorsanız fibromiyalji hastası olabilirsiniz.

Ünye Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ömer Faruk Barçak, her yerin ağırdır hastalık olan “Fibromiyalji ile ilgili gazetemize verdiği bilgide, “Titiz ve stres altına giren kadınlarda daha sık görülüyor” dedi.

 

Fibromiyalji nedir?

Özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda belirgin olmak üzere yaygın kas-eklem ağrısı, yorgunluk, sabah tutukluğu ile karakterize kronik bir kas iskelet sistemi hastalığıdır.

 

Fibromiyalji belirtileri nelerdir?

3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı vardır. Ağrı en önemli belirtidir. Kaslarda ve eklemlerde hissedilen ağrı günden güne değişebilir. Ağrı en sık boyun, bel, kollar, göğüs, kalça ve bacaklarda hissedilir. Dinlendirmeyen uyku çok sık görülür. Ağrı özellikle kötü uyku, soğuk ve nemli havalar ve psikolojik stresle artabilir. Gerilim ve migren tipi baş ağrısı, irritabl bağırsak sendromu (karın ağrısı, şişkinlik, kabızlık ve ishal), çene ekleminde ağrı, huzursuz bacak sendromu, depresyon eşlik edebilmektedir.

 

Hastalık kimlerde görülür?

Fibromiyalji erişkin yaşlarda yüzde 5 oranında görülmekte. Fibromiyalji titiz ve stres altına giren kadınlarda daha sık görülüyor. Meneapoz döneminde sıklık artmakta. Bununla birlikte erkeklerde ve çocuklarda da görülebilmektedir.

 

Nasıl tanı konulur?

Pek çok belirtisinin olması, fibromiyaljiye tanı konmasını güçleştirmekte. Bazen tanı yıllar alabiliyor. Fibromiyaljinin belirtileri, başka pek çok hastalık bulgularına benzemekte. Bu nedenle de hastalar doktor doktor dolaşıyor, hastalık hastası olarak görülebiliyor. Bir hastaya fibromiyalji teşhisi koymak için, üç ay şikâyetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekir. En az 12 noktada (ensede baş-boyun geçiş noktası, önde iman tahtasının yanı, omuz başları, dirsek dış yüzü, kürek kemiğinin iç yüzleri, bel kalça geçiş noktası, kalçada dış yan dış, diz iç kısımları vb.) ağrıya hassas olunması temel şarttır. Hastanın şikâyetlerinin ve hikâyesinin yanı sıra yapılacak tetkiklerle tanı konulur.

 

Fibromiyalji nasıl tedavi edilir?

Tedavide hasta bilinçlendirilmesi en önemli adımı oluşturuyor. Hastalığın yaşamı tehdit etmediği ve sakatlığa neden olmadığının anlatılması gerekiyor. Tedaviyle ağrı kontrolü sağlamak için ağrı kesiciler, lokal sıcak ve fizik tedavi uygulamalarının yanı sıra elektriksel akımlardan oluşan fizik tedavi yaklaşımları ve masaj gibi çeşitli yöntemlere başvuruluyor. Eğer uyku bozukluğu ve depresif yakınmalar varsa antidepresanlar kullanılıyor. Ağrı ve yorgunluğu azaltmak için düzenli egzersiz yapılması oldukça önem arz etmekte. Özellikle öğleden sonra ya da akşam saatlerinde yapılan egzersizlerle de hastalar kendilerini daha iyi hissedebiliyor. Yürüme, yüzme veya bisiklet gibi düşük etkili hafif aerobik egzersizler öneriliyor. Fibromiyaljide çeşitli lokal enjeksiyon uygulamaları da yapılabiliyor.

 

Hangi doktora gitmek gerekir?

Fibromiyalji hastaları teşhis ve tedavi için fizik tedavi ünitelerine başvurmalı. Ancak karışık bir hastalık olduğu için tedavisinde birçok branştan destek alınabilir. Örneğin uyku bozukluğu ve depresyon eşlik ediyorsa psikiyatri, kabızlık ishal gibi şikâyetler varsa dâhiliye uzmanlarından yardım alınabilmektedir.

 

 

 ÜNYE Kent Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.