Yeşilay’ın Ünye temsilciliği kapandı
Yeşilay’ın Ünye temsilciliği kapandı
3 Mart 2018 Cumartesi 18:30
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulu, Genel Merkezin değerlendirmeleriyle Türkiye Yeşilay Şubeleri ve Temsilcilikleri içerisinde faaliyetler performansında Türkiye birincisi olarak plaket ve şeref beraatiyle ödüllendirilen, Ünye’nin de içerisinde bulunduğu 40 ilçe temsilciliğini kapattı.
Yeşilay Ünye Temsilcisi Arif Takıcı, “Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulu, sadece illerdeki şubelerin görev yapmasını uygun görmüşler. Bu onların takdir hakkıdır. Kararın yararlı olup olmayacağı ileriki zamanlarda görülecektir.” dedi.

Yeşilay Ünye Temsilcisi Arif Takıcı, ilçelerdeki Yeşilay temsilciliklerinin kapatılmasını gazetemize değerlendirdi.

-Bağımlılıkla mücadelede ilk milat-

Arif Takıcı, bağımlılıkla mücadelesinin 1987 yılında Arabistan'ın Mekke Şehrinde çalışırken başladığını belirterek, “Türkiye'de Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı öncüllüğünde ‘Elveda Sigara, Merhaba Hayat' sloganı ile sigara bırakma kampanyası başladı. Karakterimde, öncü olma ve sosyal alanda aktif olma var. Ben de şirketin sahibinden izin alıp bana yardımcı olmasını isteyerek, Mekke İl Sağlık Müdür Yardımcısı Muhammed Raşit'le işbirliği yapıp şirketimizde sigara bırakma kampanyası başlattım. Bu çalışma kapsamında Sağlık Bakanımız ile de yazışarak Mekke'deki bu çalışmaya desteğini sağladım. Türkiye Sağlık Bakanlığı Mekke adresime afiş, doküman ve broşür gönderdi. Mekke Sağlık Müdürlüğü'nün destekleriyle her tarafa afişler astıktan sonra, Urduca, Arapça ve Türkçe konferans düzenledim. İşte bu benim bağımlılık ile mücadelemin miladıdır.”dedi.

-“Ünye Yeşilay Temsilciliği teklif edildi”-

Takıcı, Yeşilay Ünye Temsilciliği'nin kendisine gelen teklif üzerine 1994 yılında kurulduğunu belirterek, “O dönem Ünye Sanayi Sitesi başkanlığına yeni seçilmiştim. Bağımlılıkla ilgili Sanayi Sitesinde bir farkındalık oluşturmak için Yeşilay Cemiyeti'nden doküman ve afişler istedim. Afişler geldikten sonra teşekkür etmek için o zamanki Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı merhum Selahattin Kaptanağası'nı aradım. Kendimi tanıtıp,  Mekke'de de bağımlılıkla ilgili çalışmalarım olduğundan bahsedince, Genel Başkan bana Yeşilay'ın Ünye Temsilciliğini teklif etti. Ben de bu onurlu görevi hemen kabul ettim.” diye konuştu.

-“Yeşilay faaliyet performansı birincilik getirdi”-

Arif Takıcı, görev yaptığı süre içinde Yeşilay Genel Merkezi tarafından Türkiye Yeşilay Şubeleri arasında birinci seçildiğini hatırlatarak, “Genel Merkezin değerlendirmeleriyle Türkiye Yeşilay Şubeleri ve Temsilcilikleri içerisinde faaliyetler performansında Türkiye birincisi oldum. Bu nedenle Yeşilay Genel Başkanımız merhum Selahattin Kaptanağası, Ünye Kaymakamlığı'na plaket ve şeref beraatı göndererek törenle bana verilmesini bildirmiş.  Kaymakam Ali Cafer Akyüz Kaymakamlıkta ödülü bana takdim etti.” dedi.

-“Bu iş sevda işi, gönüllük işi, o da bizim hamurumuzda var”-

24 yıldır Yeşilay Ünye Temsilciliği görevini gönüllülük esası ile yürüttüğünü söyleyen Takıcı, çalışmalarını şöyle özetledi:

“Ben işimden gücümden, zamanımdan, kazancımdan çok fedakârlık yaparak bu görevi yerine getirmeye çalıştığım. Yüzlerce kuruma okula gittim, binlerce konferans verdim, binlerce afiş ve broşür dağıttım, defalarca yerel ve ulusal basına yazlılar yazdım, defalarca bölge televizyonlarında açık oturum programlarına katıldım, 22 yıldır şirin Ünye ve Ünye Kent Gazeteleri'nde bağımlılıkla ilgili yazılar yazıyorum. 22 yıldır Oney Flash FM Radyosu'nda Yeşilay programlarımda bağımlığın zararları ile ilgili uyarıcı programlar yapıyorum, çalışmalarımız ulusal medyalarda yer aldı. Bu iş sevda işi, gönüllük işi, o da bizim hamurumuzda var.

Yeşilay Cemiyeti İstanbul'dadır, ama bağımlılık hat safhadadır. Bağımlılıkla en gelişmiş ülkelerin dahi başı dertte, onlar bile baş edemiyorlar. Bağımlılığın azalması noktasında elimden gelen gayreti gösterdim. Başarılı mıyım? Evet. Geriye baktığım da yaptığım hizmetlerden mutlu muyum? Evet. Yeterli mi? Hayır. Dolayısıyla Ünye'de de, başka yerde de bağımlılığı ve kötülükleri sıfırlayamazsınız, ama azaltabilirsiniz. Benim yapmaya çalıştığım da bu oldu, bu olacak.”

-“40'a yakın temsilcilik kapatıldı”-

Ülke gelenide 40'a yakın temsilciliğin kapatıldığını açıklayan Takıcı, “Sadece Ünye Yeşilay Temsilciliği değil, Türkiye'de 40'a yakın Yeşilay Temsilciliği kapatıldı.   Sadece illerdeki şubelerin görev yapmasını uygun görmüşler. Bu onların takdir hakkıdır, bu haklarını da bu doğrultuda kullandıklarını müşahede ettik. Kararın yararlı olup olmayacağı da ileriki zamanlarda görülecektir.” dedi.

-“Temsilciliklerin kapatılışını anlamakta güçlük çekiyorum”-

Temsilciliklerin kapatılışını anlamakta güçlük çektiğini söyleyen Takıcı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yeşilay Yönetim Kurulunun temsilcilikleri kapatış amacını anlamakta güçlük çekiyorum. Kapatma kararı yönetim kurulunun takdiridir, bu kararı verebilir. Ancak, her şeyin bir teamülü vardır. Temsilcilikler tek tek aranıp, yaptıkları hizmetler için bir teşekkür edilir, gönül alınır. Yıllarca Yeşilay için cansiperane koşturmuş bu insanlar için Genel Merkez'de bir tören düzenlenip, plaket verilerek gönül alınır. Kapatılma kararı daha usturuplu bildirilebilirdi. Kaldı ki temsilciliklerin kapatılma kararının ne derece aklıselim olduğu tartışılabilir. Yeşilay Temsilcisi kardeşlerimiz genel merkezden hiçbir maddi imkân ve yardım beklemeksizin fedakârca, gönüllülük esasına göre bu görevlerini sürdürüyorlardı.

-“Ortada izaha muhtaç bir uygulama vardır”-

Kapatılan temsilciliklerin aktif hizmetlerinin yerine ne koyacaksınız? Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol doğrultusundaki Rehberlik Öğretmenlerini mi? Temsilcilerin gönüllünün yaptığını, maaş karşılığı görev yapan öğretmenler mi cansiperane yapacak? Burada olacak olan, eğitim yılı sonunda okulumuzda şu kadar bağımlılık programı yapılmıştır tekdüzelik evrakının mutat manada tanzim edilmesi olayı yaşanır. Olay budur!”

-“Bağımlılıkla ilgili mücadeleye Allah'ın rızasını kazanmak için başlamıştım”-

Görevini Yeşilay gönüllüsü olarak devam ettireceğini vurgulayan Arif Takıcı, “Ben bağımlılıkla ilgili mücadeleme Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulunun isteği için değil, Allah'ın rızasını kazanmak için,  gençliğe, insanlığa hizmet etmek için başlamıştım. Dolayısıyla, bağımlılık ile mücadele etmek için resmi olarak Yeşilay Temsilcisi olmam şart değil. Görevime Yeşilay gönüllüsü olarak devam edeceğim. Resmiyete ihtiyacım yok! Bağımlılıkla ilgili mücadelem sürecektir. Bu mesele, ülkenin istikbaline matuf bir savaştır. Savaş sadece cephede yapılmaz” diye konuştu.

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.