Huzurevi start alıyor
Huzurevi start alıyor
6 Mart 2018 Salı 19:09
Ünye Belediye mart ayı olağan meclis toplantısında gündem dışı konuşmada açıklama yapan Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, huzurevinin start aldığını duyurdu.
Gölevi Mahallesi’nde huzurevi yapılmak üzere Ünye Belediyesi tüzel kişiliği adına bağış alınması kabul edilirken, “Mehmet Refik Güven Fen Lisesi’nin bitişiğinde 8 dönümlük bir alan. Güvenler’e ve çalışmayı başından sonuna kadar takip eden Mustafa Yurt kardeşimize çok teşekkür ediyorum. 7-8 Milyonluk bir alanı belediyemize ücretsiz bir şekilde kazanmış olduk. Buranın projesi de bitti, artık huzureviyle ilgili start diyebiliriz. Bu Ünye’mizde bir eksiklikti.” dedi.

 

 

Ünye Belediyesi mart ayı olağan meclis toplantısı, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 3'ü imarla ilgili 14 madde görüşülerek kabul edildi.

Ünye Belediyesi mart ayı olağan meclis toplantısı, meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. 

-Belediye Başkanı, Başkan Yardımcıları, Müdürlere ve Meclis Üyelerine yurt dışı onayı verildi-

Gündem maddelerinden, Belediye Başkanı, Başkan Yardımcıları ile onay verilen birim Müdürleri ve Belediye Meclis Üyelerinin ihtiyaç duyulması halinde 2018 yılında yurt dışına çıkabilme konuları görüşülerek yurt dışı çıkışları için izin verilmesi kabul edildi.

-Ünye Kalesi dehliz çalışmaları için 1 milyon 700 bin lira kredi kullanılacak-

Gündem maddelerinden biri olan, İller Bankasından Ünye Kalesi dehliz çalışmaları için 1 Milyon 700 bin lira kredi kullanılması konusu görüşülerek kabul edildi.

Konuya ilişkin Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Dehliz çalışmalarında çelik maliyetleri, toprağın dışarıya çıkarılmasında kullanılmak üzere İller Bankasından 1 milyon 700 bin lira kredi kullanması için meclisimizden yetki istiyoruz.” dedi. Meclis oylama sonucu kredi yetkisini verdi.

-2018'de İller Bankası'ndan 11 milyon 835 bin lira kredi kullanılacak-

Mecliste, hazır beton alımı ve nakliyesi giderlerinde kullanılmak üzere 6 milyon 635 bin lira, ocak taşından konkasörle kırılmış ve elenmiş agrega hazırlanması yapımı işinde kullanılmak üzere 2 milyon 100 bin lira, beton parke taşı ve hazır beton ile yol yapılması işinde kullanılmak üzere 2 milyon 400 bin lira, hazır beton,  parke taşı ve bordür taşı, çeşitli ebatlarda beton büz ve körüğe boru alımı işlerinde kullanılmak üzere 700 bin lira kredi kullanılması konusu görüşülerek kabul edildi.

Konuya ilişkin Başka Çamyar, “O yıl (2018) kullanacağımız kredilerle ilgili bir defaya mahsus Ocak ayı Meclis toplantısında onay istedik. Ancak İller Bankası ‘çıkan toplam rakamın içerisinde yaklaşık maliyetleri ile beraber net hesaplama yaparak nereye, ne harcayacağını göster, ihaleye çık ihaleye giren firma hak edişlerini benden alsınlar' diyor. Yani bu rakamlar daha önce yetkisini almış olduğumuz rakamların detaylandırılmış halidir” dedi.

“Ordu'nun giriş kapısı turizm adası; Burunucu” projesi DOKA'ya sunulacak

Gündemde görüşülen bir diğer maddede, Ünye Belediyesi tarafından hazırlanan “Ordu'nun Giriş Kapısı Turizm Adası; Burunucu” isimli projenin finansı için DOKA'ya proje sunulması ve bu konuda Strateji Geliştirme Müdürü ve Strateji Geliştirme Şefine yetki verilmesi konusu görüşerek kabul edildi.

-Ada Bakkaliyesi'nin bulunduğu bölge turizme kazandırılıyor-

Gündemde görüşülen bir diğer maddede Tarihi Burunucu Adası Mevki'inde bütünlük sağlamak amacıyla görüntü kirliliği oluşturan binalarda tabela temizliği ve cephe rehabilitasyon işlerinin yapılması konusu görüşülerek kabul edildi. Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Ada Bakkaliyesinin bulunduğu bölgeyle ilgili bir proje çalıştık. Burada ki evlerin tamamı tek tip dış cephe çalışmasıyla beraber oraya birde çömlek fırını taşınacak. Burası çömlek imalathanelerinin bulunduğu bir alanmış. Bu bölgenin turizme kazandırılması için sokak sağlıklaştırılması, zemin taşlarının yenilenmesi, oturulan banklar ve dış cephelerle beraber güzel bir proje hazırladık. Bunu DOKA'dan geçirebilirsek orayı güzel bir hale getirmiş olacağız.” diye konuştu.

-Huzurevi start alıyor-

Gündemde görüşülen bir diğer maddede, Gölevi Mahallesi'nde huzurevi yapılmak üzere Ünye Belediyesi tüzel kişiliği adına bağış alınması konusu görüşülerek kabul edildi.

Konuyla ilgili Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Bu alan Mehmet Refik Güven Fen Lisesi'nin bitişiğinde 8 dönümlük bir alan. Güvenler'e ve çalışmayı başından sonuna kadar takip eden Mustafa Yurt kardeşimize çok teşekkür ediyorum. 7-8 Milyonluk bir alanı belediyemize ücretsiz bir şekilde kazanmış olduk. Buranın projesi de bitti, artık huzureviyle ilgili start diyebiliriz. Bu Ünye'mizde bir eksiklikti.” dedi.

-Yerleşik Alan Sınırları Tespit Komisyonu kuruldu-

Gündemde görüşülen bir diğer maddede, yerleşik alan sınırları tespit komisyonunun oluşturulması konusu görüşülerek, İmar ve Şehircilik Müdürü Vural Yıldırım, Harita Mühendisi Samet Ağca, Harita Teknikeri İsmail Yalçın ve Harita Kadastro Teknikeri Ali Osman Haykıran'ın komisyonda görevlendirilmesi kararı alındı.

-Bina çatıları İmar Komisyonu'nda-

Gündemde görüşülen son maddede ise, binalarda yapılacak çatılara dair yapım esaslarının yeniden düzenlenmesi konusu görüşülerek imar komisyonuna havale edildi.

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.