Takıcı, Yeşilay gönüllüsü olarak mücadeleye devam ediyor!
Takıcı, Yeşilay gönüllüsü olarak mücadeleye devam ediyor!
6 Mart 2018 Salı 19:16
Türkiye’de 35 Yeşilay Temsilciliği ile birlikte Ünye Temsilciliğinin de kapanmış olması Yeşilay Ünye eski Temsilcisi Arif Takıcı'ya bağımlılığa karşı mücadelede geri adım attırmadı.
Bağımlılığa karşı 'Yeşilay gönüllüsü' olarak başladığı mücadelesini yine 'Yeşilay gönüllüsü' olarak sürdüreceğini ifade eden Takıcı, Ordu il genelinde önceki yıllarda yürüttüğü Bağımlılıkla Mücadele Konferanslarını sürdürmeye devam ediyor.
"Size herhangi bir şekilde olumsuz, zararlı bir şey teklif edildiğinde kesinlikle reddedin!"çağrısı yapan Takıcı, "Sizin sosyal ve kişilik sahibi olmanız bağımlılıkla değil; okulunuza, hayata ve iyi bir meslek sahibi olmaya dair başarılarınızla ölçülebilir."dedi.

 

 

 

 

Yeşilay Ünye eski Temsilcisi, Yeşilay Gönüllüsü Arif Takıcı, Ünye Mehmet Necati Vidinli Endüstri Meslek Lisesi'nde 'Bağımlılık' konulu konferans verdi. 

Mimar Sinan İzci Kulübü İzci Lideri Hasan Dilber'in Yeşilay Haftası dolayısıyla organize ettiği programa konuşmacı olarak katılan Yeşilay gönüllüsü Takıcı, bağımlılıkla ilgili görsel sunum eşliğinde bilgiler verdi. 

-“Sigara, bağımlılığa giden yolun ilk basamağı”-

Takıcı, bağımlılığın günümüzde sadece sigara ve diğer maddelerden ibaret olmadığını; televizyon, internet ve teknoloji bağımlılığında bir hayli artış olduğunu söyledi.

Bu tür bağımlılıkların da çeşitli zararlar ürettiğini ifade eden Takıcı, "Bağımlılık, özgür irade ve özgüvenin kazanılmasıyla bertaraf edilebilir. Özgüvenli kişiler başkalarının ısrarcı baskılarını başarılı bir şekilde kendinden uzaklaştırabilir." dedi.

Takıcı, bağımlılığa genellikle sigarayla başlandığını belirterek,  her türlü zararlı alışkanlıkla ilk tanışıldığında iradenin ortaya koyulup denenmesi gerektiğine vurgu yaparak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Tüm zararlı alışkanlıklara hep bir ilkle başlanır ve devam edilir. Genellikle ilk başlayış sırasında 'Ben başkasına benzemem' denilerek başlanan zararlı alışkanlıklar; ne yazık ki çoğunlukla devam eder. Zamanla hayat konforunu ve başarıları olumsuz etkiler. Sağlığı olumsuz derecede etkiler. Kişiyi tutsak ederek geri dönülmesi zor bir merhaleye getirir. En iyisi kötü alışkanlıklara ilk karşılaşıldığında ve hayat boyu 'hayır' demektir. Size herhangi bir şekilde olumsuz, zararlı bir şey teklif edildiğinde kesinlikle reddedin! Bazen gençler, 'Ben şimdi bunlara uymazsam, beni sosyal olmayan biri olarak görürler. Ne biçim erkeksin sen, diyerek hakir görürler' diye aldanıyorlar. Bu düşünce asla doğru değildir. Sizin sosyal ve kişilik sahibi olmanız bağımlılıkla değil; okulunuza, hayata ve iyi bir meslek sahibi olmaya dair başarılarınızla ölçülebilir. Okul başarılarınıza katkı sunacak gayretlerinizin daha da artacağını biliyorum. Ama bunun yanına mutlaka yabancı dili geliştirmeyi,  fırsat buldukça kitap okumayı, spor yapmayı, faydalı hobiler edinmeyi eklemelisiniz.”

Ülke genelinde aralarında Ünye Temsilciliği'nin de bulunduğu 35 Yeşilay Temsilciliği'nin kapatıldığını, buna rağmen bağımlılıkla mücadele için "Yeşilay gönüllüsü" olarak görevine devam edeceğini, talep oldukça konferansları aralıksız sürdüreceğini vurgulayan Takıcı, konferansa davetleri dolayısıyla Okul Müdürü İbrahim Elibolca ve Mimar Sinan İzci Kulübü Lideri Hasan Dilber'e teşekkür etti.

 

 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.