“Kronik böbrek hastalığında risk, gebelikte artmakta”
“Kronik böbrek hastalığında risk, gebelikte artmakta”
8 Mart 2018 Perşembe 13:13
Ünye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Saliha Yeşilduman, 8 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Bu yılki Dünya Böbrek Gününün teması ‘Böbrekler ve Kadın Sağlığı’ olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda kadınlarda kronik böbrek hastalığında risk gebelikte artmakta ve bu dönemde erken tanı önem kazanmakta.” dedi.

Ünye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Saliha Yeşilduman, 8 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada böbrek sağlığına ve erken teşhise dikkat çekti.

-“Gebelikte risk artmaktadır”-

Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Dr. Saliha Yeşilduman, şunları söyledi:

“Böbrek enfeksiyonları (çoğu idrar yolu enfeksiyonu kadar) kadınlarda daha sık görülmekte ve gebelikte risk artmaktadır. İleri derecede kronik böbrek hastalığı ve yüksek tansiyonu olan gebelerde erken doğumlar ya da düşükler görülebilir. Gebelikte yüksek tansiyon riskiniz varsa mutlaka hekiminizi bilgilendirin. Gebe kalmayı planlayan annelerin gebelik öncesinde genel bir konrolden geçerek hipertansiyon varlığını veya yatkınlığını önceden araştırması önerilmektedir. Gebelikte yüksek tansiyon varsa dikkat edilmemesi durumunda annede ve bebekte olumsuz sağlık sorunlarının gelişmesine neden olabilir. Gebelikte kan basıncı ölçülmeli ve kilo kontrolü yapılmalıdır.”

-“Az tuz tüketin”-

Dr. Saliha Yeşilduman, kronik böbrek rahatsızlıkları olan kadınların yapmaları gerekenleri şu şekilde sıraladı:

 

“Kronik böbrek hastalığınız varsa ve gebe iseniz, aşırı kilodan kaçının, az tuz tüketin, her gebe muayenenizde tansiyonunuzu mutlaka ölçtürün ve gebelikte bilinen böbrek hastalığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirin.” Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.