Sağlıklı yaşam için daha az tuz!
Sağlıklı yaşam için daha az tuz!
16 Mart 2018 Cuma 18:34
Ünye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Saliha Yeşilduman, “Aşırı tuz tüketimini azaltmak için, yaptığınız yemeklerde kullandığınız tuz miktarını yavaş yavaş azaltın. Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine; çeşitli baharatlar, dereotu, maydanoz limon ve sarımsak gibi besinler kullanın.” dedi.

Ünye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Saliha Yeşilduman, fazla tuz tüketiminin sağlığımız üzerinde olumsuz etkilerine yönelik toplumda farkındalık oluşturulması, bilinç sağlanması ve aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacıyla 12-18 Mart arası “Tuza Dikkat Haftası”  kapsamında yaptığı açıklamada, 2018 yılı temasının “Hepimiz Çok Fazla Tuz Tüketiyoruz: Aşırı Tuz Tüketimini Azaltmanın 5 Yolu” teması olarak belirlenmiştir.” dedi.

-“Tuz miktarını yavaş yavaş azaltın”-

 

Aşırı tuz tüketiminin kişinin kan basıncını yükselttiğini, böbrek hastalıklarına, inme, kalp krizi ve kalp hastalıkları risklerinin artmasına sebep olduğunu ifade eden Dr. Saliha Yeşilduman, “Aşırı tuz tüketimini azaltmak için, yaptığınız yemeklerde kullandığınız tuz miktarını yavaş yavaş azaltın. Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine; çeşitli baharatlar, dereotu, maydanoz limon ve sarımsak gibi besinler kullanın. Çocuklarınızda yemeklerine tuz ekleme alışkanlığı gelişmemesi için sofranızdan tuzu ve tuzlu sosları kaldırın. Hazır besinleri satın almadan etiketini mutlaka okuyun ve daha az tuz içerenleri tercih edin. Turşu, konserve, salamura yaprak, zeytin ve peynir gibi besinleri tüketmeden önce mutlaka suyla yıkayın, suda bekletin, daha fazla taze sebze ve meyve tüketin.” dedi.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.