CHP’den Burhan Bey Yalısı'nı Ünye Belediyesi alsın talebi

CHPli Belediye Meclis Üyesi Sezai Kantar, Ünye Belediyesi mart ayı olağan meclis toplantısında gündem dışı söz aldı.


Tarihi çalışmalara ağırlık veren Ünye Belediyesi’nin, ilçenin tarihi siluetlerinden biri olan ve 2 milyon 200 bin liraya satışa çıkarılan 200 yıllık tarihi Burhan Bey Yalısı’nı Ünye turizmine kazandırmak amacıyla belediye tarafından kamulaştırılıp, restore edilmesi önerisinde bulundu.


-“Bu konuda sizle aynı taraftayız”-


Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, kendilerinin de ‘Burhan Bey Yalısı’ olarak bilinen tarihi yalıyı alma taraftarı olduğunu ifade ederek, “Bu konuda sizle aynı taraftayız.” dedi.


Çamyar, Ünye’de tarihi değerleri restore ederek yenide kazandırmak adına ciddi bir çalışma yürüttüğünü, bu kapsamda öncelikli olarak 4 proje üzerinde durduklarını hatırlatarak, şunları söyledi:


“Kültür ve Turizm Bakanlığımızda Ünye’de 4 yerin kamulaştırılmasıyla ilgili bir çalışma başlattık. Bunlar Cumhuriyet Meydanı’ndaki Hamam, Çifte Hamam, Kefelihan’ın karşısındaki otoparkın yanında bulunan Kefeli’nin evi ve Çamurlu Mahallesi’ndeki Hacı Yusuf Bahri Efendi’nin evi. Bakanlık dedi ki ‘Bizim 2018 yılı bütçesinde ülke geneli toplam kamulaştırma bedelimiz 23 Milyon lira’.  Bizim önerdiğimiz 4 kamulaştırmanın toplam maliyeti ise yaklaşık 8 milyon lira. Bizde bizim için en acil olan Meydandaki hamamla ilgili sahipleriyle bir görüşme yaptık. Burada kamulaştırma işleminin ardından ‘Şehir Müzesi’ için restorasyon çalışmasına başlayacağız.”


-“Belediyeye almakla ilgili bir çalışma yürütelim”-


 


Tarihi Burhan Bey Yalısı’nın alımına ilişkin bir çalışma yürüteceklerini ifade eden Başkan Ahmet Çamyar, “Burhan Bey Yalısı’nı, Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’tan talep ederiz. Ama bakanlığın bu yılki kamulaştırma bütçesi içine bu yatırımı koymak çok mümkün olmaz. Burada bizim başka bir formül düşünerek Ünye Belediyesi olarak satın almakla ilgili YÜKOP’tan bir bölümünün desteğiyle – ki biz giden Valimizle hem Yalı Kilisesi’nin mülkiyeti, hem Saray Hamamı’nı ve Kefelihan’ın mülkiyetinin alınması noktasında 5 yıldır bir çalışma yürütmüştük - Sayın Valimiz Seddar Yavuz’la bu konuyu görüşelim. Belediyeye almakla ilgili bir çalışma yürütelim.” diye konuştu.

Bu Haber http://www.unyekent.com/arsiv/haber/print.php?haberno=54902 Adresinden 24.02.2020 Tarihinde Yazdırılmıştır.