20 Şubat 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Arkadaş çok önemli
Bütün kötü huy edinenlere ve madde bağımlısı olanlara baktığınızda, onların arkadaş kurbanı olduklarını görürsünüz.

Geçen yazımda  arkadaş konusunda yazmıştım…Bu yazımda da konuyu önemine binaen devam ettirmek istiyorum. Temiz giyinmeyen, çirkin ve zararlı alışkanlıklara sahip, sorumsuz, laubali, söz ve davranışlarında ölçüsüz, milli, insani ve ahlaki duygulardan mahrum, inançsız ve disiplinsiz kimseleri, bilhassa yalancı, okul ve vazife kaçağı insanları dost ve arkadaş edinen kimse, felaket ve musibete talip olmuş demektir.

Dost ve arkadaş edineceğimiz kimse her türlü iyilik ve fazilette bizden ilerde olmalı,  asla geride olmamalıdır. Atalarımızın: Akranı ile uçmayan kuşun sesi havadan değil, tavadan gelir, ''Davul bile dengi dengine çalar,'' gibi veciz sözleri oldukça anlamlıdır. Atalarımız, aşırı dost edinmeyi de uygun görmemişler… “Dostu çok çoğaltmaya çalışma, zira dostun zahmeti düşmanınkinden çoktur”, derler. Burada söylenmek istenen şudur… Dostlukların insanlara yükleyeceği  vazifeler vardır. Çoğalınca altından kalkılamaz denmek istenmiştir. Nitekim Aristo'nun: “Çok dostu olanın hiç dostu yoktur''sözünden de bu manayı çıkarmak mümkündür. Zira çoğalan ahbapların, gerektireceği vazife ve yükümlülükler yerine getirilemeyeceğine göre, dostluklarda mana ve değerini haliyle kaybedecek ve güvenilir olmaktan çıkacaktır. En iyisi, yükümlülüklerini yerine getirebileceğin kadar arkadaş edinmektir. Ama bu demek değil ki, bunun dışında başkalarına kapalı ol. Tabiî ki etrafımızla iyi ilişkiler kuracağız, selamımızı ve tebessümümüzü medeni insan  olarak esirgemeyeceğiz.

Sonra: fazla dost ve arkadaşın getireceği yükümlülükler insanları kendi sorumluluklarından tabi olarak uzaklaştırır. Bir üstat bu konuya işaret ederken: “Arkadaş hastası olan kimselerden aile ve vazife konusunda başarılı insan görmedim”, diyor. Her şeye ayrılacak zamanı iyi değerlendirmek aklın gereğidir. Zira, akıl bir ölçü aleti, bir terazidir. İyi kullanılmadığı zaman iflas eder. İnsan için en kıymetli değerlerden biri zamandır. Zaman bizim hayat ve ömür sermayemizdir. Bu sebeple iyi ve yararlı dost  ve arkadaş bizim zaman ve ömür sermayemizi zayi eden değil, değerlendiren kimselerden olmalıdır. Günümüzde ahlak dışı filmler, kötü kitap ve gazeteler, alkollü içkiler, uyuşturucu maddeler ve sigara da kötü arkadaş sınıfına dahildir…”İnsanların hakiki dostları kimdir?” diye soracak olursak, cevap şudur…İnsanların dostları onları bilgide ve görgüde, ahlakta ve edepte daima , ileriye iten, onları her fırsatta bilgisizlik, görgüsüzlük ve tembellik batağından biraz daha uzaklaştıran, mert ve açık sözlü olandır. Fakat gelin görün ki çoğumuz bu dostlardan kaçmakta, adeta onlara hışımla bakmaktayız…Neden ve niçin böyle?... Şüphe yok ki gerçekler, hakikatler demir leblebi gibidir. Saygılarımla.Bu Haber 1731 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI