24 Şubat 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Peki, bundan sonra ne olacak?
musakiroglu@mynet.com

Ünye Akkuş Niksar Tokat arasındaki güzergahın dubleyol kapsamına alındığı müjdesinin hemen sonrasında Milletvekilimiz Sayın Mustafa Hamarat çok ilginç bir açıklama yaptı.

Müjdenin akabinde gazete büromuzu ziyareti sırasında, “Sayın Hamarat, duble yol müjdesi ilaç gibi geldi, peki yol haritası nasıl olacak? Bundan sonra ne yapılacak?” diye sorduğumda Hamarat aynen şöyle dedi:

“Sonrası için çalışmalara başladık bile. Buraya gelmeden önce limandaydık. Ünye Limanı bu bölge için çok önemlidir. Duble yolla birlikte sadece bu bölge için değil, Karadeniz üzerinden hareketle mal yüklemek isteyen Tokat, Sivas, İç Anadolu, hatta Akdeniz için bile çok önemli bir liman haline gelecektir. İşte bu gerçeği, bu geleceği şimdiden hesapladık, çalışmalara başladık.”

Gazetemizin 10 Şubat tarihli sayısında bu köşemde “Yiğidi öldür, ancak hakkını ver” başlıklı bir yazı yazmıştım.

O yazımda AK Parti iktidarı döneminde Ünye'de yapılan çok önemli hizmetleri sıralamış, diğer taraftan da yapılmayanlara dikkat çekmiştim.

Bakın o yapılmayanları nasıl anlatmışım o yazımda:

“ Yiğidi öldür, ancak hakkını ver…

         10 Şubat 2010-Pazartesi

………………………….

 

Ancak, bölgemizde AK Parti'nin yanlışı ya da eksikleri nedir diye sorarsanız? Hiç tereddütsüz ‘fındık' derim. Niye derseniz, dünkü yazımda yazdım. Hükümetin yaptığı iş geliştirme, istihdamı artırma, sanayiyi canlandırma teşviklerinin fındık olan illerde direkt olarak fındığa, fındıktan oluşan sanayiye ve fındık ihracatına yapılması gerektiğine dikkat çekmiştim. AK Parti işte bu konuda hatalı, teşviki yanlış yapıyor.

 

İkinci eksikliği ise, bölge için hayati derecede önemli olan Ünye Akkuş Niksar yolunun duble yol ağına dahil edilmemesi olarak gösterebilirim.

 

Üçüncüsünü, Ünye için çok ciddi eksiklik olan Ünye Organize Sanayi Bölgesi konusunda 8 yıldır hala bir arpa boyu yol alınmaması olarak ifade edebilirim.

 

Dördüncü eksiklik olarak, bugün ulaştığı işlem hacmi ile Karadeniz limanları arasında kabına sığmayan Ünye Limanı'nın büyütülmesi konusundaki duyarsızlığı sayabilirim.

 

Bunlar böyle, eksikliktir, kusurdur, hatadır, neyse nedir… Ancak Ünye için, yakın bölgemiz için öncelikli, en önemli işlerdir.”

 

Görüldüğü gibi o yazımda eksiklik olarak ifade ettiğim dört maddenin ikincisinde Ünye Akkuş Niksar yolunun duble yola kapsamına alınmamasına dikkat çekilmişâ€¦ Dördüncü madde de ise Ünye Limanı konusundaki duyarsızlık vurgulanmış.

 

Meğer her iki konuda da iktidarın Ünye temsilcilerinin çalışması varmış, ancak pek açığa çıkartılmamış. Bana da sanki 1.5 ay önce Allah söyletmiş, bunları yazmışım.

 

“Aklın yolu birdir” demişler.

 

Duble yol müjdesi sonrasındaki çalışmalar için de, Sayın Mustafa Hamarat'ı böylesine hazırlıklı ve donanımlı görmek beni çok mutlu etti doğrusu.

 

Ha, burada şunu da belirtmeden geçmeyeyim. Yazımda ifade ettiğim geri kalan diğer iki maddeden ilki fındıkla ilgili.

 

 Fındık tabi ki sadece Ünye'nin, bölgemizin değil 13 vilayetin ortak sorunu. Dolayısıyla bu 13 vilayetin milletvekilleri birlikte ilgilensinler fındık işiyle.

 

Ancak 3. maddede dile getirdiğim Ünye Organize Sanayi Bölgesi'nin yer sorunu da artık çözülmelidir. Yalnız Organize Sanayi Bölgesi içinin aranan yer kesinlikle Ünye'nin doğusunda, ya da batısında aranmamalıdır. Dubleyol gerçeğinden de hareketle bu yerin Ünye'nin güneyinde İnkur, Tekkiraz'a doğru uzanan bölgede aranması daha doğru ve isabetli olur düşüncesi taşıyorum.Bu Haber 1750 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI