26 Şubat 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Otogar konusunda ortak akıl...
musakiroglu@mynet.com

22 Şubat Pazartesi günkü yazımda değindiğim Ünye'de otogar yapılması konusunda çok sayıda mesaj ve telefon aldım. Ayrıca Ünye içindeki görüşmelerimde de konunun Ünyeliler tarafından yakından izlendiğine şahit oldum.

Anladığım kadarıyla gerek otogar yapılması, gerekse bu otogarın çevreyolu ile Ünye Akkuş yolunun kesiştiği bölgede yapılması konusunda ortak akıl oluşmuş.

Aslında ben bu konuyu bir yılı geçkin bir zaman önce 24 Ocak 2009 tarihinde “Siz, hiç 80 bin nüfuslu otogarı olmayan bir şehir gördünüz mü?” başlığı altında yine yazmışım.

Gerek son yazımda, gerekse bir sene önceki yazımda otogarların bir yerin, bir şehrin aynası olduğunun altını özellikle çizmek olmuş.

Kim nereye giderse gitsin, indiğinde, ya da durakladığında ilk gözüne çarpan yer otogardır. O şehir hakkında ilk kanaati işte o otogarın görüntüsü ile alakalı olacaktır.

Eğer gördüğü otogar estetik, modern bir mimarı ile yapılmış, pırıl, pırıl tertemizse şehrin güzel bir şehir olduğuna hükmedecek… Eğer tam tersi ise, “Bu şehir hiç güzel değilmiş” diyecek, dudak bükecektir.

Şehrin doğusuna, uygun olmayan bir yerde yapıldığı için bir türlü kullanılamayan ve şu anda depo olarak değerlendirilen otogar dışında Ünye'nin hiç otogarı olmadı. Şehrimizde bu hizmet parça pörçük şekillerde ve dağınık yerlerde yerine getirilmeye çalışılıyor.

Tabi ki, böyle bir durum nüfusu 100 bine doğru artan bir şehirde olmadık sıkıntılara, hizmet aksamalarına, karışıklığa yol açıyor.

Otogarsız olmuyor vesselam…

Geçen yazımda, Ünye Çevre yolu ile artık duble olarak yapılacak Akkuş Niksar yolunun kesiştiği Sanayi Sitesi'nin az ilerisindeki noktada otogar yapılmasının çok uygun olacağına dikkat çekmiştim.

Bu nokta gerek Samsun Sarp Sınır Kapısı arasındaki duble yolun, gerekse İç Anadolu üzerinden gelecek olan duble yolun kesişme noktası ve çok önemli bir kavşak noktası olacak.

Bir zaman sonra bölgemizde Samsun ve Trabzon'a ilaveten doğu, batı ve güney yönüne açılan üçüncü önemli kavşak noktası işte tam bu noktada ortaya çıkacaktır. Ünye otogarı için de bu saatten sonra en uygun yer işte bu bölge olur diye görünüyor.

Uluslar arası ve şehirlerarası yoğun trafik akışına ve bölgede gelişen turizme uygun bir otogar için belediyemizin bu bölgeyi iyice bir gözden geçirmesinin yerinde olacağını düşünüyorum.

Ayrıca Ünye'de yapılacak bir otogar sadece araba giriş çıkışlarının olduğu bir terminal vazifesi görmemeli, tam bir müştemilat olmalıdır. Otogar, içinde terminal binası ile birlikte, en az üç yıldızlı turistik bir otel, kafe, kafeterya, lokanta, turistik eşya satan küçük işyerleri, turizm danışma bürosu, parklar, yeşil sahalar, akaryakıt istasyonu vb. her şeyi barındırmalı. Dolayısıyla yeni bir otogar bütün bunlara yeterli bir sahada kurulmalıdır.

Böyle büyük bir alanda kurulacak otogar için o bölgede uygun yer bulunur mu? Bakmak lazım, özellikle Çatalpınar'a doğru uzanan sahada böyle yerlerin olduğu görülüyor.

Diğer taraftan Belediye'ye, böyle külliye bir otogarın yapımı ağır gelebilir. Ancak artık bu gibi işler yap-işlet-devret modeliyle yaptırılıyor biliyorsunuz. İşte bu cepheden bakıldığında otogar işi belediyemize çok bir külfet yüklemez diye düşünüyorum. Tabi ki sonuçta işin oluru, uygunluğu, hesabı kitabı belediye tarafından yapılması, yürütülmesi gereken bir konudur.

Umarım, bu çok önemli kavşakta çok mükemmel bir otogar külliyesi ile Ünye geleceğe doğru büyük bir adım daha atar.Bu Haber 2028 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : OTOGAR Tarih : 27 Şubat 2010 / Pazar Üye Adı :Aydın ZOROĞLU
Sayın Kıroğlu; Siz;beğenerek ve zevkle okuduğum bir kalemsiniz.Yaşadığımız kentle ilgili bir çok konuda olumlu tesbitleriniz vardır.Düşünen ve üreten bir insansınız. Şahsım ve Temsil ettiğim Sivil Toplum kuruluşum adına müteşekkirim. Teşhisiniz doğrudur.Tesbitinize gelince;Kısa zaman dilimleri için çözümler üretmemeliyiz.Geleceğimiz için yazık olur."Kent Konseyi"oluşturulsa da bu tür bir çok konu enine boyuna tartışılsa çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Bunu sizin gündeme getirmeniz bile Ünye için bir katkıdır. Yazıklar olsun.. ! düşünmesi gerekipte düşünmeyenlere.. Selam ve muhabbetlerimle...
Başlık : yol Tarih : 26 Şubat 2010 / Pazar Üye Adı :adem
bunlar gerçektenden çok güzel ama otogar ve yine konusu geçen organize sanayisi de o bögeye yapılırsa Niksar caddesi bu trafiği kaldırırmı.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI