11 Aralık 2008 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Fakülte konusunda kimse Ünyelilerin ayranının kabartmasın, yoksa altında kalır.
musaokiroglu@mynet.com

Bu Ordu Üniversitesi kurulduktan sonra Ünye'deki Fakülte'nin iki de bir, Ordu'ya kaydırılacağı ile ilgili fiskoslar nedense hiç eksik olmuyor.

 Bu konu, benim de bulunduğum bir toplantıda, henüz daha yeni Rektör olmuş Sayın Haluk Kefeli'ye sorulduğunda, öyle bir şeyin çok zor olmadığını, ancak temennisinin fakültenin Ünye'de kalması olduğunu söylemişti.

Bakın Sayın Rektör bu işin aslında zor olmadığını söylüyor. Ben de o zaman bu açıklamayı şöyle yorumlamıştım.

 “Bakın bu hiçte zor değil, fakültenize iyi sahip çıkın, maddi-manevi destek verin, güçlendirin, yerini de kiradan kurtarıp, Ordu Üniversitesi'ne tahsis edin. Yoksa zaten Ordu'daki merkez kampusun güçlenmesi, gerekiyor, oraya kaydırırız, olur biter.”

Durumdan görev çıkarmak akıllı insanların işidir. Sayın Rektörün bu açıklaması üzerine, Fakülte'nin kiralık olarak durduğu binanın Tarım Kredi Kooperatifi'nden alınıp, Üniversiteye tahsisi için bir çalışma başlatıldı. Aslında bu çalışma hep vardı da, olay daha da ciddiye alındı, hızlandırıldı. Açıklamalar yapıldı, yakında bu iş bitiyor, dendi.

Ancak, bugüne kadar ortada bir sonuç yok. Bizim koskoca fakülte hala kiralık binada eğitim veriyor. Ordu'nun 8-10 bin nüfuslu bir çok ilçesi fakülte ve yüksek okul açılması için koca, koca binaları Ordu Üniversitesi'nin emrine sunarlarken, Ordu'nun en büyük ilçesindeki fakülte hala kiralık binada…

Demek ki durumdan görev tam olarak çıkarılamamış, ya da çıkarılan görev için harcanan gayret henüz bu işi çözmemiş, çözememiş. Bu bizim eksiğimiz, ya da kusurumuzdur, ya da hala zamana ihtiyacımız vardır. Yeri ve zamanı gelir engelleri  aşar, binayı alır, Üniversite'ye tahsis ederiz.

Ancak ben şunu özellikle yazmayı çok gerekli görüyorum. Bakın, kiralık bir binada, ama bu fakülte yıllardır eğitim-öğretim yapıyor. Kiralık diye kapısına kilit vurulup, öğrenciler sokakta falan da kalmadı. Kimse bunu bahane falan sayıp ta, yanlış yapmasın. Fakülte yıllar önce Ünye'ye kurulmuş, Ünye'ye mal olmuş, Ünye'nin zenginliğidir. Dünyanın hiçbir yerinde kimse zenginliğinin elinden alınmasına göz yummaz, yummamıştır.

Ünye de, elindeki zenginliği kimseye vermez, kimseye yedirmez. Durduk yere Ünyelilerin ayranı kabartılmasın, kim ya da kimler kabartmaya kalkarsa bilsin ki altında kalır.



Bu Haber 2278 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI