3 Mart 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye Kalesi nerde, Cevizdere de mi?
musakiroglu@mynet.com

Ünye'de fakültede okuyan üç öğrenci geçen hafta sonu Ünye Kalesi ile Tozkoparan Mağaralarını gezmek istemiş, yola çıkmışlar.

 

Öğrenciler Hanboğazı'nda durup gelen-gidene buralara nasıl, neyle gideceklerini sorarlarken ben de rast geldim.

 

Birinin Amasyalı, birinin Zonguldaklı, diğerinin İstanbullu olduğunu öğrendiğim öğrenciler o kadar cezp etti ki beni. Sırtlarında ağzı büzülmüş torba misali çantaları, ayaklarında spor ayakkabıları, üzerlerinde spor kıyafetleri ile nasıl özendim onlara…

 

Nasıl, onlar gibi genç olmak… Böyle grup olup gezip/görmek isteği nasıl sardı beni bir anda, anlatamam doğrusu.

 

Yaklaştım kendilerine yardımcı olacağımı söyledim. Yakındaki bir çay ocağı önünde oturup çay içmeye davet ettim.

 

Geldiler, oturduk… Önce kısa bir sohbet ettik, tanıştık.

 

Sonra onlara Kale'yi tarif ettim. Hemen yakınımızdan kalkan ve o yöne giden arabaları anlatıyordum ki, aklıma arabamın gözündeki harita geldi.

 

Kalktım gittim, haritayı aldım… Açtım Kale'yi ve Tozkoparan Mağarası'nın olduğu mıntıkaları göstermek istedim. Sonrasında da haritayı gençlere veririm, onlar kullanır diye düşündüm.

 

Aa, bir de ne göreyim… Kale, bizim bildiğimiz Akkuş Niksar yolu üzerindeki Güzelkale Köyü'nde değil de, Cevizdere'de gösterilmiş.

 

Kale, sanki bulunduğu yerden kalkmış gitmiş!... Çimento sapağından girilen Cevizdere yolu üzerinde Günpınarı Köyü'ndeki Tozkoparan Mağaraları'nın karşı tarafında Cevizdere Spor Tesislerinin bulunduğu mıntıkaya konmuş!...

 

Dudaklarımın arasından “Gençler bir dakika” cümlesi çıktı.

 

Bu harita çoktandır bendeydi, nasıl olur da bunun farkına varmazdım. Yanlış görmeyeyim diye bir daha, bir daha, iyice baktım.

 

Evet, aynen öyle görünüyordu. Binlerce yıllık Tarihi Ünye Kalesi'nin yeri yanlış gösterilmişti bu haritada.

 

Harita dediğim de öyle acemi bir el, ya da bir kurum tarafından hazırlanmış harita da değil ki, böylesine yanlışlık olsun. Ordu İl kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanmışâ€¦ Yani işi asıl bilen, bilmesi gereken bir kurumun yaptırdığı bir harita.

 

Gençlerin kafası karışmasın diye haritayı kapattım. Onlara bu gezilerinde kendi arabamı vereceğimi söyledim. Benim işim olduğundan, tanıdık birisine arabamı verdim, gençleri de kendine kattım, Kale ve Tozkoparan'a gönderdim.

 

Ben sonra haritaya tekrar baktım. Harita da bir değil, birçok yanlış yapılmış olduğunu gördüm. Nasıl olmuş da ben daha önce bunların farkına varmamışım, kendime hayret ettim.

 

Örneğin ‘Eski Hamam (Kilise Hamamı)' diye bir yer gösterilmiş Niksar yolunun doğusunda Köprübaşı - Fevzi Çakmak Mahallesi civarında. Ne olduğunu, neresi olduğunu bir türlü anlayamadım…

 

Ayrıca Çınarsuyu Mesire Yeri civarında Fok Mağaraları diye bir yerden bahsedilmiş. Bunu da çözemedim, orda öyle bir yer mi var ki?

 

Hele bir hata daha yapılmış ki, İkizceliler farkına varsa isyan eder. Bu hataya göre de İkizce'deki Gençağa Kalesi Çaybaşı ilçesinde gösterilmiş.

 

Turizm rehberi olması için hazırlanmış bir harita… Hazırlayan İl Kültür Turizm Müdürlüğü… Ancak harita olmadık hatalarla dopdolu. Yapılan masraf, harcanan para ise cabası…

 

Peki, bunun hesabını kim, kime verecek…Bu Haber 2348 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI