4 Mart 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
"Kaymakamlık eksiklik yapmıştır"
musakiroglu@mynet.com

Belediye Başkanı Sayın Ahmet Arpacıoğlu Mart ayı Belediye Meclis toplantısında yaptığı konuşmasında aynen yukarıdaki bu cümleyi kullanmış. Gazetemizde yayınlanan haberde de, bu cümle altında neleri dile getirmiş, bir bir yazılmış.

 

Sayın Başkan nezaket göstermiş, cümlede Ünye Kaymakamı'nın adını direkt telaffuz etmemiş, “Kaymakamlık” demiş. Ancak, herkes burada sözü edilenin Ünye Kaymakamı Osman Günaydın olduğunu hemen anladı.

 

Bilindiği gibi Ünye Kaymakamlığı merkez mahallelerde “Huzur Toplantısı” adıyla toplantılar düzenlemeye başladı.

 

Ne huzuru, neyin huzuru ki sözü edilen bu huzur?

 

Huzur toplantısı bir yerde toplumu ciddi manada rahatsız eden bazı durumlara karşı yapılsa, doğrudur, derim. Ama çok şükür şehrimizde ufak tefek asayiş olaylarının dışında derinliğine huzur bozan bir durum söz konusu değil.

 

Kaldı ki, bu toplantılara katılan mahallelinin ettiği söz, istediği şey daha çok, hatta nerdeyse yüzde yüze yakını belediyeyi ilgilendiriyor.

 

Dolayısıyla mahallelerde bir toplantı yapılacak, mahalle sakinleri dinlenecekse bu toplantının organizasyonu Kaymakamlık-Belediye işbirliği ile yapılması doğru ve uygun olanıdır.

 

Aksi takdirde yanlış olur. Nuriye Mahallesi'nde düzenlenen toplantıda olduğu gibi vatandaşın yanlış algılamasına yol açılır. Dolayısıyla vatandaş tarafından Belediye Başkanı toplantıya katılmamakla eleştirilir.

 

Anladığım kadarıyla Başkan Arpacıoğlu'nun tepki gösterdiği nokta burası. Yanlış organizasyon, yanlış ad, eksik gündemle düzenlenen bir toplantıda, kendisinin ve kurumunun gıyabında eleştirilmesine tepki gösteriyor.

 

Ayrıca belediyenin temsil edilmediği/bulunmadığı bir toplantıda, böyle belediyeye yönelik eleştirilere göz yumulması, hiçbir uyarı yapılmaması da düşündürücü bir durum tabi ki…

 

Diyelim ki, Belediye Başkanı mahallelerde toplantı düzenlese… Bu toplantıda Ünye Kaymakamı bulunmasa… Orada bir vatandaş çıksa Kaymakamlık Sosyal Yardım Vakfı'nı eleştirse… Belediye Başkanı da “Bu toplantı Belediye ile ilgili bir toplantı. Bahsettiğiniz konu bu toplantının konusu değil.” şeklinde uyarı yapmamış olsa ne yapar? Hata yapar…

 

İşte, Kaymakamlık düzenlediği o toplantıda hata yapmıştır.

Belediye Başkanı yaptığı konuşmasında bir de sitemde bulunuyor, diyor ki, “Ünye'nin meseleleriyle bu kadar ilgili olanlar, nüfus tespiti sırasında da aynı ilgiyi gösterselerdi ya…”

 

Sayın Başkan'ın bu sözü bana, 1990'lı yılların sonlarında Ünye Kaymakamlığı yapan Sayın Ümmet Kandoğan'ı hatırlattı.

 

Kaymakam Sayın Kandoğan, o yıllarda yapılan nüfus sayımı konusunda ne kadar gayret göstermişti. Nüfus kaçağını önlemek için gece sabahlara kadar nasıl çalıştığının bizzat şahidi benim.

 

Ümmet Bey, o sayımda Ünye'nin nüfusunun beklenenden az çıkması üzerine ilçeden bir ekip kurmuş, konuyu İl İstatistik Müdürlüğü, Ordu Valiliği ve İçişleri Bakanlığına taşımış, sonuna kadar direnmişti.

 

Sayın Ümmet Kandoğan'ın bu mücadelesine başından sonuna kadar Sayın Ahmet Arpacıoğlu da şahittir. Bunu bilen Sayın Arpacıoğlu, bugün Ünye'de Kaymakamlığın nüfus tespiti sırasındaki duyarsızlığına tabi ki sitem eder, tepki gösterir.

 

Bakın Ünye'de büyük işler oluyor. Çevre yolu, Akkuş Niksar duble yolu gibi tarihi bir miladı yaşıyoruz. Eğitim, sağlık, spor, vs. bir çok alanda Ünye kabuk değiştiriyor.

 

Tam da böyle büyük, tarihi hizmetlerin verildiği sırada ilçe idaresinin tepesinde bu şekilde yanlış işlerin olmasının hiç yeri ve zamanı değildir.

 

Yapılan koca koca hizmetlere değil de… Bu hizmetlerin bir an önce gelmesi ve gerçekleşmesi için değil de… Yönünü, yüzünü ufak ufak işlere döndürüp, buralarda zaman kaybedenler çok yanlış yapar.

 

Lütfen yanlış yapmayalım, yanlış yapmakta da ısrar etmeyelim.

 Bu Haber 2067 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI