17 Mart 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Pasif iyiler aklını başına almalı...
musakiroglu@mynet.com

Ünye İlçe Müftüsü Mustafa Bilgiç'i kendini yetiştirmiş, araştıran, okuyan bir bürokrat ve idareci olarak tanıdım.

 

Sayın Bilgiç'in idaresindeki memurların, din görevlilerinin çok şanslı olduklarını düşünüyorum. Şanslılar diyorum; çünkü başlarındaki idareci üstün liyakat sahibi birisi. Ve böyle biriyle çalışıyorlar…

 

İlçe Müftümüz, bu ara katıldığı İstanbul ÜNDER tarafından organize edilen Beyoğlu Sohbetleri toplantısında ilginç bir istatistikî bilgi sunmuş.

 

Demiş ki Sayın Müftümüz; “Diyanet Camiasında görev yapan imamların % 5'i aktif iyi, %5'i aktif kötü, %90'ı pasif iyi şeklinde kümelenir. Bu % 90 pasif iyiler maalesef %5 aktif kötülere hizmet etmektedir. Bu oranlamayı her meslek gurubu için de verebiliriz. Bu pasif iyi büyük grup, bir avuç aktif kötüye karşı dikkatli olmalı, onlara hizmetten vazgeçmelidir. Toplumun buna çok ihtiyacı var. Herkes durduğu yeri bilmeli, doğru bir duruş sergilemeli ki, huzurlu, mutlu, yarınlarından umutlu bir toplum kurulsun.”

 

“Bu oranlamayı her meslek grubu için verebiliriz” diyor dikkat ederseniz Sayın Bilgiç. Doğru söylüyor, bu toplumun geneli için geçerli bir örnek aslında. İçinde yaşadığımız toplumun bu yüzü o kadar bariz ki… Tek tek araştırıp, incelemeye gerek yok, gün gibi ortada.

 

Bir avuç iyi insan, toplumdaki sayıları % 5… Bir avuç kötü insan, toplumdaki sayıları % 5… Deniz/derya pasif iyi insan, toplumdaki sayıları % 90…

 

Bu rakamlara ilk bakan biri şöyle düşünebilir: “Toplumda % 95 iyi insan var. Sayıları % 5 olan kötüler ne yapabilir ki?”

 

Ama kazın ayağı hiçte öyle değil.

 

Derler ya hani; “Ilık su, soğuk suyun parçasıdır”

 

İşte aynen öyle… İyilikle, kötülüğün ortasında kalan bu pasif iyiler de ılık su gibidirler. Nasıl ılık su soğuk suyun parçasıysa, onlar da bilsinler ki iyiliğin değil, kötülüğün parçasıdırlar.

 

İşte burada Sayın Müftümüz çok önemli bir vurgu yapıyor, diyor ki; “Bu pasif iyi büyük grup, bir avuç aktif kötüye karşı dikkatli olmalı, onlara hizmetten vazgeçmelidir.”

 

Tabi ki vazgeçmeliler. Geçmezler, kati tavır almazlarsa ne olur? Kötü olur, kötülük olur, kötüler galip gelir.

 

Bilsinler ki bu kötülük sadece % 5 iyiye zarar vermez. % 90 pasif iyiye de bulaşır. Onları da rahatsız eder. Sadece % 5 iyiye değil, onlara da yaşadığı hayatı zindan eder.

 

O halde arada kalmaya, pasif iyi roller bürünmeye, ılık su gibi olmaya kakışmasın kimse. Ya adam gibi iyi olsun, ya da kötü…

 

İstanbul Beyoğlu Sohbetleri ışık saçıyor…

 

Ünyeli ünlü hattat merhum Mustafa Rakım Efendi'nin İstanbul'daki türbesi yanında yaptıkları salonda her hafta toplanan Ünyeliler, burada düzenledikleri sohbetlerle etrafa bilgi, kültür, ışık saçıyorlar.

 

İstanbul Beyoğlu'nda kurulu ÜNDER tarafından organize edilen bu etkinlik, artık gelenekselleşmişâ€¦ Ayrıca sohbete kattığı ünlü konuklarla çok renkli bir görünüme kavuşmuş görünüyor.

 

Benim de bir sefer katılma imkanı bulduğum ve çok beğendiğim Beyoğlu Sohbetleri'nin düzenlenmesine başlangıcından bu yana öncülük, önderlik eden herkese teşekkür ediyorum.

 

Ayrıca bu insanları Ünyeli bir hemşerileri olarak kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.Bu Haber 2251 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI