18 Mart 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Mavi Bayrak takalım da...
musakiroğlu@mynet.com

Ünye Belediye Başkanı Sayın Ahmet Arpacıoğlu Ünye sahillerine Mavi Bayrak takmayı hedeflediklerini belirtmiş.

Mavi Bayrak, taşıdığı mana ve yaptığı görev itibariyle uluslararası bir semboldür. Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından ilan edilmiş belli kriterleri taşıyan plajlardan isteyenlere/talep edenlere takması için verilir.

İstenen kriterlerin başında yüzülecek suyun temizliği ve sağlığa uygunluğu gelir.

Yüzme alanı olarak kullanılan plajlar için Mavi Bayrak isteyenler öncelikle kendi ülkeleri içindeki ulusal jüriye gerekli belgelerle başvururlar. Ulusal jüri uygun gördüğü takdirde başvuru isteği, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'na (FEE) gönderilir. FEE, uluslararası jüriyi toplar, gelen başvuruyu değerlendirir, olumlu ya da olumsuz bir karar verir. Sonucu başvuru sahibine bildirir. . Uluslararası jüride FEE, UNEP, EU, EUCC gibi kıyı ile ilgili uluslar arası sivil toplum örgütleri yer alır.

Mavi Bayrak izni bir yıl için verilir. İzni alan plajlar sezon içinde denetlenir. Bu denetlemeler sırasında uygunsuz bir durum olduğunun belirlenmesi durumunda, sorun çözülünceye dek buradaki Mavi Bayrak indirilir.

Görüldüğü gibi hiçte kolay değildir Mavi Bayrak takmak.

Ama Sayın Başkan bir hedef koymuş, bu bayrağı Ünye sahiline takacağını iddia ediyor.

Aslında son derece medeni, olması gereken… Üstelikte Ünye'ye çok yakışacağına inandığım Mavi Bayrak'la ilgili hedefinden dolayı Sayın Arpacıoğlu'na şimdiden başarılar diliyorum.

Başkan Arpacıoğlu daha önce de buna benzer açıklamalar yapmıştı. Konuyu yine Doğu-Batı Arıtma Tesisleri'ne dayandırarak, “Bu tesisler devreye girdiğinde sahilimiz tertemiz, masmavi olacak” demişti.

Bu açıklamaları üzerine ben de, Ünye'nin 10'a yakın noktasından denize akan dere ve yağmur suyu kanallarındaki kaçak lağımlarla, bu arıtma tesislerinin bağının ne olduğunu sormuş; denizimizi, sahilimizi asıl bunların kirlettiğine dikkat çekmiştim.

Son yaptığı açıklama üzerine Sayın Başkan'a tekrar soruyorum; “Sayın Başkan Doğu-Batı Arıtma Tesisleri devreye girdiğinde bu derelerden ve kanalizasyonlardan denize akan pis, lağım karışmış sular denize akmaya devam edecek mi? Tabakhane Deresi'nden Belediye'nin önünden, Yalı'da Dereağzı'ndan, Çömlekçi'den, Burunucu'ndan, Atatürk Mahallesi'nin birçok yerinden pis kokular saçarak sahilde denize karışan bu sular kesilecek mi?”

“Hayır, artık bir daha akmayacak. Arıtmalar aynı zamanda buralardan akan pis suları da toplayacak, temizleyecek, denize temiz su olarak bırakacak” demenizi bütün Ünyeliler gibi ben de çok istiyorum.

Bir de bir sıkıntımız daha var. Hem de çok önemli bir sıkıntı. Biliyorsunuz şehrimizin Akçay'daki çöplüğü denizin hemen kıyısında. Her ne kadar denizle çöplük arasına koruyucu duvar yapılmış ta olsa, yağmur sularının yıkadığı çöp suları toprağa ve denize karışmayı sürdürüyor. Sahilimizi, denizimizi burası da çok kötü kirletiyor. Üstelik Çınarsuyu Plajı'mız da bu çöplüğün yanı başında. Burası için de tez elden çözüm gerekiyor.

İşte bu pis suların denize akmaması sağlanır, Akçay Çöplüğü de bulunduğu yerden kaldırılırsa,  Mavi Bayrak hayal olmaktan çıkar, gerçek bir hedef haline gelir.

Mavi Bayrak'ın Ünye sahillerinde dalgalanmasının manevi getirisinin yanında maddi getirisini düşünebiliyor musunuz?

Turizmin ve turizm gelirlerinin nerelere zıplayacağını hesap edebiliyor musunuz?

Mavi Bayrak Ünye için çok müthiş bir prestij, çok büyük bir gelir demektir.

Sayın Başkan çok haklı, Mavi Bayrak için mücadele etmeye değer.

NOT: Dünkü “Pasif iyiler aklını başına almalı…” başlıklı yazımda, Ünye Müftüsü Sayın Mustafa Bilgiç'in yaptığı istatistiki örneklemenin özelde din görevlileri ve diğer meslek mensupları olarak değil, genelde bütün dünyadan örnekleme yapılarak, insanların tümünden hareketle ifade edildiği belirtildi. Düzeltir, sayın Müftü'müzden özür dilerim. Bu Haber 1975 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI