25 Mart 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Fatsa ile Ünye 90 yıl önce yenen haklarının peşinde...
musakiroglu@mynet.com

Fatsa ile Ünye arasında her iki ilçenin kaderini ve tarihini çok derinden etkileyebilecek önemli gelişmeler yaşanıyor.

 

Geçmişten günümüze bulunduğu bölgede birçok şeyi değil, hemen her şeyi ortak yaşamış bu iki ilçe bundan böyle çok daha birlikte, ortaklaşa işbirliği ve güç birliği içinde yaşamanın zemin yoklamasını yapıyorlar.

 

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası ile Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ortak bir çalışma başlattı. İlkini 9 Mart'ta Fatsa'da, ikincisini 23 Mart'ta Ünye'de yaptıkları toplantılarda iki ilçenin bundan böyle her sahada birlikte hareket etmesinin önemi üzerinde duruldu.

 

FATSO Başkanı Sayın Tayfun Karataş, ÜTSO Başkanı Sayın Hasan Şimşek verdikleri mesajlarla, iki ilçe arasındaki işbirliği ve güç birliğinin kaçınılmaz gerekçelerini dile getirdiler. Her iki başkan böyle bir işbirliğinde doğacak sinerji sonucu Fatsa ve Ünye'nin bölgenin en önemli aktörü olma imkanı yakalayabileceğine dikkat çektiler.

 

Fatsa ve Ünye aslında bu imkanı 90 yıl önce yakalamıştı. 1920'lerde TBMM'de yeni idari yapılanmaların görüşüldüğü sırada Giresun ile Ordu arasında yaşanan il olma iddia ve çekişmesi, asıl il olması gereken Fatsa ile Ünye'nin hakkının yenmesiyle sonuçlanmıştı. TBMM 1921 yılında Giresun ile Ordu arasındaki çekişmeyi her iki yeri de il yapma kararıyla aşmaya çalıştı. TBMM bu kararı verirken ilçe sayısı yetersiz olan Ordu'ya güç vermek için o sırada Samsun'a bağlı olan Fatsa ve Ünye'yi aldı, Ordu'ya ilçe yaptı.

 

Kısacası, esas il olma hakkı Fatsa ve Ünye bölgesininken Ordu ağır basmışâ€¦ Vilayet merkezi olma hakkı kazanmışâ€¦ Bunun için de Fatsa ve Ünye'yi kendine payanda etmişti.

 

Ordu'ya bu güç verme, payanda olma hali tam 90 yıldır sürüyor. Fatsa olsun, Ünye olsun kendi iç dinamikleriyle sürekli büyüyüp, gelişen iki yakın komşu ilçe. Bu iki ilçe vilayet merkezi Ordu'dan çok şey beklemeden, almadan/alamadan bugün sadece Ordu'nun değil, bölgenin, hatta Türkiye'nin en büyük iki ilçesi konumuna gelmiş durumdalar.

 

Bir de Ordu, her iki ilçeyi kendisine bağlı iki ilçe gibi değil, kendisine rakip iki ilçe gibi gördü. Bu nedenle hep içsel bir endişe ve ürküntü yaşadı bu iki ilçeye karşı. ‘Beni geçerlerse, ben il merkezi olarak onların gerisine düşersem' vesvesesi Ordu için hep kabus oldu. Bu nedenle vilayet olarak elde ettiği imkanları elinden geldiği ölçüde kıstı, bu iki ilçeye vermemenin bin bir oyununu oynadı.

 

Yetmedi, bizim bu vilayet merkezi sürekli çeşitli fiskos ve senaryolarla bu iki ilçeyi birbirinden soğutma ve uzaklaştırma taktikleri izledi, birbiriyle amansız ve anlamsız bir çekişme içine soku. Böylelikle kendini daha rahat hissetme yolları aradı, aradan sıyrılmaya çalıştı.

 

Dedim ya gerek Ünye, gerekse Fatsa'nın iç dinamikleri bu iki ilçe için büyüyüp, gelişmelerinin asıl motoru oldu. Bu iki ilçe Ordu merkezin bütün baskı ve engellemelerine rağmen bugün her biri 20'ye yakın vilayet merkezinden daha büyük şehir merkezi durumundalar.

 

Bugün artık kendi güçlerinin iyiden iyiye farkında olan bu iki ilçe, zaten birleşen fiziki yapılarını her alanda bir ve beraber yapmanın gereğini ve gerçeğini anlamış olarak hareket etmeye başladılar.

 

Her iki ilçenin oda başkanlarının dediği gibi “Ayrılıkta azap, birlikte bereket vardır. Bundan böyle çekişme değil, güç birliği yapma zamanıdır.”

 

FATSO ve ÜTSO Ünye'deki ikinci toplantıda, bu toplantıların bundan böyle daha geniş katılımlı yapılmasını kararlaştırmış. Borsaları, diğer odaları ve sivil toplum kuruluşlarını da katarak yeni bir toplantı daha yapılacakmış önümüzdeki günlerde. Doğrusu da budur, bu gibi oluşumları suya atılan taşın yarattığı dalgalar misali genişletmek, büyütmek gereklidir.

 

Velhasıl iyi bir başlangıç oldu. TBMM'de 1921'de Fatsa ve Ünye'nin kaderiyle oynayanlar bugün artık hayatta değiller. Ama her iki ilçe de bugün hala hayatta, yollarına devam ediyorlar. Büyümelerini, gelişmelerini sürdürüyor, ileri doğru yürüyorlar.

 

Yetmedi, her iki ilçe bugün daha da önemlisini, birlikte bölge gücü olmanın hesabını yapıyorlar. Karadeniz Bölgesi'nde Türkiye'nin en büyük merkezlerinden birini kurmaya çalışıyorlar.

 

İstek de var, kararlılık da. Gerisi gayrete kalmış, her iki ilçe idarecilerinin gayretine…

 Bu Haber 2418 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI