29 Mart 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Organize Sanayi bu sefer ciddi ciddi ele alındı
musakiroglu@mynet.com

Ünye'de yirmi yılı geçen bir zaman öncesinde başlayan, ancak talihsiz bir süreç olarak sürüp gelen Organize Bölgesi meselesinde bir şeyler oluyor! Beklemediğimiz, ummadığımız bazı açıklamalar yapılıyor bu aralar.

 

Velhasıl son haftalarda bu konuda çok önemli gelişmeler yaşandığına şahit oluyoruz.

 

Öncesinde Ünye Kaymakamı sayın Dr. Osman Günaydın'ın, ardından Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı sayın Hasan Şimşek'in açıklamalarıyla bir anda gündeme oturan OSB konusunun, son olarak geçtiğimiz Cuma günü İl Genel Meclisi Üyesi sayın Fahri Şahin'in yaptığı açıklamayla yeni bir döneme girdiği anlaşılıyor.

 

Yapılan açıklamalarda bu işin bu sefer ciddi ciddi ele alındığı gözleniyor, inandırıcılığı dikkat çekiyor.

 

‘Ciddi ciddi ve inandırıcı ele alındı' diyorum, şunun için: Daha öncesinde bu işe el atanlar, ya da atmak isteyenler karşılarında 300 milyarı aşan bir borç bulunduğunu görünce birden soğuyup, bu işten çarçabuk yan çiziyorlardı. Görüyorlardı ki öncelikle bu paranın ödenmesi gerekiyordu. Aksi takdirde başka hiçbir yol, başka hiçbir şans yoktu.

 

Kim ödeyecek bu kadar parayı? Kurucu ortakları ödeyecek tabi ki. Ünye Organize Sanayi Bölgesi'nin kurucu ortakları da %70 hisseyle Ordu İl özel İdaresi, % 20 hisseyle Ünye Belediyesi, % 10 hisseyle Ünye Ticaret ve Sanayi Odası olduğuna göre bu parayı, yani bu borcu onların ödemesi gerekiyor.

 

Bugün 400 milyara yaklaştığı söylenen bu borçtan 280 milyar civarındaki payı Özel İdare'nin, 80 milyar civarındaki payı Ünye Belediyesi'nin, 40 milyar civarındaki payı da ÜTSO'nun ödemesi gerekiyor.

 

Büyük rakamlar, öyle şıp diye ödenecek miktarlar değil tabi ki bu kadar para.

Hadi Ünye Belediyesi ile ÜTSO ‘Ünye'nin menfaati için ödememiz gerekir' deyip, sıktılar kendilerini ödediler kendi paylarına düşen rakamları.

 

Ya İl Özel İdaresi… Yaklaşık 280 milyarı bulan bu borcu Özel İdare ‘ha deyip' de öder mi? İçinde sadece 5 Ünyeli üyenin bulunduğu bu kurula bu para, bu borç nasıl ödetilir? İşte işin püf noktası asıl burası.

 

Aslında bu borç, resmileşmiş, ödenmesi mecbur hale gelmiş bir borç. Gerek Ünye Belediyesi, gerek ÜTSO, gerekse Özel İdare aslında bu borcu ödemekle mükellefler. Ancak geçen bunca zaman gösterdi ki ödemedikleri takdirde bir sıkıntıları yok.

 

İşte burada bir gücün, bu borçların ödenmesini, Ünye Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarının önünün açılmasını isteyen bir iradenin devreye girmesi gerekiyordu.

 

AK Parti iktidarı döneminde Ünye'nin hamiliğini yapan, hemşerimiz Sayın İdris Naim Şahin Ünye'deki bütün hizmet ve yatırımlarda olduğu gibi burada da devreye girerek çözüm üretti.

 

Ünyeli Ordu İl Genel Meclisi Üyesi, aynı zamanda Sayın İdris Naim Şahin'in kardeşi Emekli Vaiz sayın Fahri Şahin yaptığı açıklamasında bu çözümü dile getirdi

 

Sayın Fahri Şahin, açıklamasında daha önce yapılan açıklamalar gibi olayı yuvarlak sözlerle geçiştirmek yerine öncelikle bu borcu ifade etti. Sayın Şahin, işin başında Halk Bankası'na olan ve haciz işlemi başlatılmış bulunan 100 milyarlık borcun ödeneceğini söyledi. Önümüzdeki Nisan ayında da kalan borçların tasfiye edileceğini belirten Şahin, böylelikle bu konudaki çözüm sürecini ve iradeyi ortaya koydu.

 

Olaya bizzat Sayın İdris Naim Şahin tarafından el konulması, gerekli çözümün üretilmesi başta İlçe Başkanı sayın Ahmet Çamyar olmak üzere bütün partililerde bu işin artık halledileceği kanaatinin uyandığı gözleniyor. Bu da vatandaşa Ünyeliye yansıyor.

 

Ünye'de bu işin çözüleceğine hiç bu kadar inanılmamıştı. Bugün bakıyoruz da ‘Artık tamam' gözüyle bakılıyor.

 

 Süreç doğru yerinden, inandırıcı başladı. İnşallah tez zamanda çok yol alır, Sayın Fahri Şahin'in dediği gibi kaybedilen yılları tez zamanda telafi ederiz.Bu Haber 3034 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI