1 Nisan 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Sn. Ulusoy'un Hasan Şimşek'i araması çok anlamlı...
musakiroglu@mynet.com

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Hasan Şimşek bir konuda görüşmek için telefonla OYAK Genel Müdürü Sn. Coşkun Ulusoy'u aramış.

 

Telefona sekreter çıkmış, not almış. Bir süre sonra Sn. Ulusoy, Hasan Şimşek'e dönmüş, yaklaşık 15 dakika görüşmüşler.

 

Sn. Ulusoy Türk iş dünyasının yetiştirdiği ender yöneticilerdendir. 1990 yıllarda Turgut Özal'ın isteğiyle Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nda genel müdürlük yapmıştı. Daha sonra Koç Grubu'nda görev alan Ulusoy, halen OYAK Genel Müdürlüğü yapıyor.

 

Önceki gün ÜTSO Başkanı Hasan Şimşek'le bu konudaki görüşmem sırasında dedi ki; “Türkiye'nin en güçlü holdinglerinden OYAK Genel Müdürü'nü arıyorum, bana dönüyor, konuşabiliyorum. Ama bir OYAK alt kuruluşu olan bizim Çimento'nun Genel Müdürü'nü arıyorum, ya görüşemiyorum, ya da zor/zor görüşebiliyorum.”

 

Ünye Ticaret Odası Başkanı, Ünye'deki Çimento AŞ Genel Müdürü'yle görüşemiyor, ya da görüşmekte zorlanıyor. Ama o genel müdürün bağlı olduğu en tepedeki genel müdürü arıyor, rahat rahat görüşebiliyor. Üstelik Ünye Çimento AŞ, Sn. Hasan Şimşek'in başkanı olduğu ÜTSO'nun da üyesi. Yani bizim Çimento Genel Müdürü, kendi başkanıyla görüşmeye mesafeli duruyor.

 

Ben yaklaşık üç sene önce 28 Ağustos 2007 tarihli Şirin Ünye Gazetesi'ndeki köşemde “Çimento Ünye'ye tepeden bakmamalı” başlıklı yazımın bir satırında bakın ne demişim: “Taş ve tellerle çevrili duvarlar arkasında Ünye'den ayrı bir dünyada yaşamayı seçen Çimento İdarecileri…” Aynen böyle anlatmışım onları.

 

Hani bazılarının başvurduğu bir taktik vardır. Başkalarının kendisinden bir şey isteyeceğini düşünür, bu yüzden etrafına hep somurtarak bakar ki, kimse bir şey istemesin.

 

Çimento idarecileri de mi böyle yapıyor? Ünye'nin kendilerinden bir şeyler isteyeceğini düşündüklerinden mi araya mesafe koyuyorlar?

 

Eğer böyle yapıyorlarsa, hiç gerek yok. Onlar bir şey vermeden de Ünye büyüyüp, gelişmesini sürdürüyor. Hatta onlara da vererek, kendi doğal zenginliğini, bir daha bulamayacağını bile bile Çimento'ya kullandırarak, onları da büyütüp, geliştiriyor.

 

Alan değil, asıl, veren Ünye. Peki, bakın hiç somurtuyor mu? Bilakis, Çimento'nun varlığıyla gurur duyuyor.

 

Ama kim bunun farkında? Kim aldırış ediyor ki… Sen gurur duysan ne yazar. Onlar bildiği yoldan gidiyor, bildiği telden çalıyorlar.

 

Sn. Coşkun Ulusoy'un, Sayın Şimşek'i araması çok anlamlı. Niye çok anlamlı? Yukarıda bahsettiğim gibi bizim Çimento'nun tavrı ve tarzından dolayı çok anlamlı. Velhasıl, Sn. Ulusoy, o en yüksek tepelere gelirken boşuna gelmemiş, profesyonel olmayı sindirmiş, hakkını vermiş, öyle gelmiş. Ama bakın görün ki, Sn. Ulusoy'a bağlı bizim Çimento idarecileri profesyonel olmamak için direnip duruyorlar. Ne diyelim…

 

Ha bir de şunu belirtmekte yarar görüyorum. Çimento Genel Müdürü ile görüşmekte zorlanan ÜTSO Başkanı Hasan Şimşek'in rahmetli babası, kuruluşu sırasında Çimento'nun hissedarlarından birisiydi. O ve onun gibi Ünyelilerin hisselerinin ne hale getirildiğini eni iyi Çimento idarecileri bilir. Ama, “ Olsun, önemli olan Çimento'unun Ünye'de çalışmasıdır” denmiş, Ünyeli bir çok Çimento hissedarı ses çıkarmamış, hisselerinin eritilmesi karşısında susmuştur.

 

Bunu da anlatmış Coşkun Ulusoy'a Hasan Şimşek. Ünyeli birçok hissedarın düşürüldüğü duruma da dikkat çekmiş. Demiş ki;

 

“Sn. Ulusoy, biz bunların ya da başka şeylerin peşinde değiliz. Çimento Fabrikası Ünye'ye bir tane mühendislik fakültesi binası yaptırsın. Bunu da kArından falan değil, devletin tanıdığı imkandan vergisinden düşerek yaptırsın. Zaten başımızın tacı da, böylelikle de başımızın altın tacı olsun.”

 

Sn. Coşkun Ulusoy, Hasan Şimşek'e anlattıkları ve verdiği bilgiler için çok teşekkür etmiş. Ünye'ye geleceğini, kendisini ziyaret edeceğini söylemiş. Ayrıca Ünye Çimento ile de durum değerlendirmesi yapacağını belirtmiş.

 

Ne kadar güzel, ne kadar anlamlı bir görüşme.

 

Teşekkürler Sn. Ulusoy, teşekkürler Sn. Şimşek…

 Bu Haber 2479 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI