2 Nisan 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Hassas konular
Bilindiği gibi 5727 Sayılı yasa kapsamında kapalı mekanlarda sigara içilmesi yasaklanmıştır.

Bu yasanın hükümlerine çoğunlukla uyulduğu görülmekle birlikte, bazı kahvehane ve iş yerlerinin bu yasayı deldiği yönünde bilgiler ve şikayetler bana ulaşmaktadır. Değerli iş yeri sahiplerinin bu yasaya uymalarında hem zorunluluk, hem de kendi sağlıklarını korumaları açısından büyük fayda vardır. Diğer yandan, iş yerlerinde sigara içilmesine müsaade eden ve göz yuman sorumlular hakkında 5 bin 600'TL sına kadar para cezası uygulanmaktadır. Böyle yüksek oranda cezaya muhatap olan iş yeri için çok büyük ekonomik kayıp olacaktır. Ayrıca şunu da haber vereyim…Sağlık Bakanlığı'nca görevlendirilecek 4 bin personel, ülke genelinde iş yerlerini gizlice denetleyecekler, yasaya uymadıkları tespit edilenlere cezai müeyyide uygulanacaktır.

 

TANE İŞİ SİGARA SATMAK: Katıldığım okul programlarında öğrenciler bazı bakkalların ve bayilerin dal işi sigara sattıklarını söylüyorlar.  Böyle yapan satıcılar belki kısa günün karı diye düşünüyorlar, dal işi sigara satmaktan daha fazla kar yapıyorlar ama, ne ekersen onu biçersin sözünü de hatırda tutmalarında fayda var…. Çünkü artık yetkililer tarafından gizlice denetlenecekler ve cezai müeyyide ile karşılaşacaklar… Bu ne zaman mı olacak? Hiç ummadıkları zaman! Ceza para cezasının yanı sıra, 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası olabilmektedir. Değer mi be kardeşim iki dal sigara satacağım diye tüm bunlara? O masum çocukları sigara içmeğe teşvik ederek kazanacağın paradan ne hayır gelir?

 

OKUL AİLE BİRLİĞİ: Okul aile birliği oluşumu velilerce sahip çıkılarak iyi değerlendirilir ise, gerçekten çok faydalı gelişmelere imza atabilen bir teşekküldür. Her velinin ayda en az 4 defa  çocuğunun  okuduğu okula gelip öğretmenleri ile görüşerek çocuğunun durumunu  sorması, çocuğunu izlemesi gerekir. Veliler, okul idaresi ve öğretmenler ile sürekli diyalog içerisinde olmalıdırlar. Bunun yanı sıra, okul katkı payını vererek her velinin okula maddi anlamda da destek vermesi, okulların standartlarının daha da yükselmesine hizmet edecektir. Çocuklarımız için hiç bir  fedakArlıktan kaçınmamalıyız. Akşam onların derslerine yardımcı olmak, onlara moral vermek, onlarla sohbet etmek, anlattıklarını dikkatle dinlemek,  kendilerini ifade etmelerine fırsat vermek her anne babanın görevidir! Aksi takdirde, ilgi ve sevgiden yoksun, kendisini ifade etme fırsatı bulamayan çocuğun kişiliğini geliştirebilmesi ve başarılı olabilmesi, imkansız değil ‘'ama çok'' zordur! 

 

HARAKETSİZLİK VE DAMAR SERTLİĞİ:  Normal sayılabilecek günlük tuz tüketimimiz 6 gr civarı olmalıdır. Ama gelin görün ki günlük ortalama tuz tüketimimiz 15 gr civarı olmaktadır. Bu sigaradan daha az zararlı değildir!... Biz,  Japonlardan sonra en fazla tuz tüketen milletiz. Hal böyle olunca bakıyorsunuz, damar sertliği ve tansiyon sebebiyle hastalananların oranı  şaşırtıcı şekilde artıyor. Bilimsel bir istatistik vermeme gerek yok. Etrafınıza  bakın, çoğu tanıdığınızın damar sertliği ve tansiyondan muzdarip olduğunu göreceksiniz.  Bir diğer sebep de hareketsizlik ve spor yapmamak diyebiliriz. Amerika'da yeni bir yasal düzenleme yapılarak, lokantalar ve benzeri tüm işletmelerde masaya tuzluk koymak yasaklanmıştır. Yani, lokantada masaya oturuyor ve yemeğinizin tuzunun yetersiz olduğunu anlayarak garsondan tuzluk istiyorsunuz, ama ilgili,  -özür dilerim efendim yasalar gereği size tuzluk veremem- diyor. Un, şeker ve tuza hayır…spora evet.Bu Haber 1468 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI