7 Nisan 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Otel yapılsın, ancak kıyı işgal edilmesin
musakiroğlu@mynet.com

Ünye için Çamlık, daha çok mesire yeri gibi düşünülür. Giden ya da gitmeyenler burayı piknik, dinlenme, eğlenme yeri olarak bilmiş, tanımışlardır. Doğrudur…

1960'lı yıllarda ilkokulda okurken sık sık buraya öğretmenimiz tarafından kıra götürülürdük. Bilmiyorum hala kullanılıyor mu, eskiden öğrencilerin piknik yapaya gitmesine ‘kıra gitmek' denirdi.

Ancak Çamlık'ın esas önemi, ya da çok farkına varılamayan değeri kıyılarının eşsiz güzelliğidir. Denizin yaladığı Çamlık kıyılarındaki koylar, falezler doğal görüntüler, dünya şaheseri görüntülerdir.

Ben o nedenle yeri geldiğinde hep söyler, yazarım. Hasanbaba girişi/Topyanı'ndan başlayıp Aynikola'ya kadar olan kıyının bakımı yapılmalı, düzenlenmeli… Yerli/yabancı turistin gezip görmesine uygun hale getirilmelidir.

Bu kıyılar düzenlensin, kıyı boyu gezinti ve yürüyüş yolu yapılsın… Kıyının denize bakan yamaçlarında oluşturulacak taraçalara kameriyeler konulsun, oturma grupları yerleştirilsin… Uygun yerlerinde doğal malzemeler kullanılarak çay, meşrubat, butik restoran hizmeti veren işletmeler yapılsın… O zaman bak sen o bölgenin cazibesine.

Hele Feneraltı'ndan, sabah, tan vakti güneşin denizde suların içinden yana/kızara saniye saniye doğuşunun izlenmesi… Bu sırada insanın içinde, ruhunda uyanan ruhani ve dünyevi atmosferin derin sonsuzluğu… 

Yine Çamlık'tan Aynikola'ya doğru akşam, grup vakti alevler saçarak yavaş yavaş denizin üstüne düşen, ardından da gömüldüğü suların serinliği içinde mum gibi sönen güneşin duygularımızda yarattığı hüzünle karışık romantizm…

Bütün bunları, bu duyguları işte o şahane, dünya güzeli Topyanı-Aynikola arasındaki kıyılarımızda yaşayabiliyoruz.

İşte bu yüzden diyorum, bu kıyılardaki ot/kök, çalı/diken temizlenmeli… Gerekli bakım ve düzenleme yapılmalı, turizme açılmalı diye…

Bir de Çamlık'ta yapılması düşünülen, ancak her seferinde tepkiye yol açan otelin bu ara yeniden/yine canlandırıldığını görüyorum. Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu burada boşaltılan restoranın yıkımı sırasında otel düşüncesini tekrar dile getirmiş.

Ben buraya otel yapılmasına hep şiddetle karşı oldum. Ancak altını çizerek söyleyeyim, benim karşı olmamın sebebi, o alanda yapılacak bir otelin burada kıyıya oturması, kıyıyı işgal etmesi endişesidir.

Eğer kıyıya bir engeli olmayacaksa, bölgede geziye çıkanlar Topyanı'ndan Aynikola'ya kadar kıyı boyu rahatlıkla gezebilecek, oturup buraların güzelliklerini teneffüs edebilecekse, düşünülen otel yapılmasın değil, bilakis yapılsın. Bu anlayışla yapıldığı takdirde böyle bir otel buradaki turizmi de güçlendirir. Kıyılarımızın güzelliğini görmeye gelenlere, buraları gezmek isteyenlere katkı yapar. Ünye'nin güzelliğinin tanıtılmasına imkan yaratır.

Ama kıyı üzerine oturacak bir inşaata, ya da Topyanı Aynikola arasını doğu yakası ve batı yakası olarak ikiye bölecek bir otel inşaatına ne yasalar izin verir, ne de Ünye halkı…

Tekrar ediyorum, bu kıyılar sadece bölgenin değil, Türkiye'nin de değil, dünyanın güzelliğidir. Dünya çapında eşi benzeri az bulunan bir güzelliktir.

Böyle bir güzellik otel inşaatı altında ezilmemeli, tersine korumak, yaşatmak için ne gerekiyorsa o yapılmalıdır.

Eminim Ünye Belediyesi olsun, Belediye Başkanımız Sn. Ahmet Arpacıoğlu olsun bundan farklı düşünmüyordur. Çünkü ‘Şehrül-Emin', yani şehrin emanet edildiği kurum ve kişi olarak herkesten çok onlar biliyorlardır buraların korunması gerektiğini. Bu nedenle orada kıyının üzerinde yapılmış restoranı yıktırmakla Ünye'mize çok büyük bir katkı yapmışlardır. Temennimiz, bir an önce yine kıyıyı işgal eden Belediye Moteli'nin de yıkılmasıdır. Böylelikle kıyı boyu Topyanı'ndan Aynikola'ya kadar boydan boya açılmış olacaktır.

Kısacası Çamlık'ta müsait bir alanda yapılacak bir otele evet, ancak kıyıyı işgal edecek otele kesinlikle hayır.Bu Haber 2559 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI