8 Nisan 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Aman bu sefer doğru yerinden tutalım...
musakiroğlu@mynet.com

Dünkü köşe yazımda Çamlık'ta otel yapma düşüncesinin bu aralar yine ısındırılmaya çalışıldığını yazmıştım.

 

Allah söyletmiş, tam da öyle oldu. Yazımı yazdığım günün akşamı gelen haberden öğrendim. Belediye Meclisi'nin Nisan ayı toplantısında gündem dışı konuşmasında Çamlık'ta otel işini gündeme getiren Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu, bu sefer bu işin tez elden bir sonuca kavuşturulması gereğine işaret etmiş.

 

 Sn. Başkan konuşmasının bir satırında diyor ki: “Ünye'nin acilen 4-5 yıldızlı otele ihtiyacı var.”

 

 Evet, kesinlikle var. Bunda hemfikiriz. Hatta bir değil, birçok otele, tatil köyüne ihtiyaç var.

 

 Sn. Başkan yine diyor ki: “Otel için en uygun yer Çamlık'tır.”

 

 Sn. Başkan'ın otel yeri olarak illa Çamlık demesini bir görüş, bir düşünce olarak saygıyla karşılıyorum.

 

 Ancak, otel için Ünye'de bir yere takılıp kalmaktansa, başka alternatifler var mıdır, bakmak… Bu konuda görüş alışverişi yapmak daha doğrudur.

 

 Bundan böyle Ünye'de yapılacak bütün büyük yatırımlara çevreyolu ile İçanadolu-Akdeniz dubleyolu penceresinden bakmak gereklidir diye düşünüyorum. . Artık şehir böyle büyük koca yatırımlardan korunmalı, nefes almasına imkan yaratılmalıdır. 

 

 Bu nedenle başta otogar olmak üzere otel, motel, tatil köyü, turistik tesis, büyük alışveriş merkezleri, toplu konut, siteler, okullar, vs. bundan böyle özellikle çevre yolu güzergahı göz önüne alınarak düşünülmelidir.

 

 Geçmişte bu konuyla ilgili olarak görüştüğümüz bazı arkadaşlar, “İyi de deniz kenarında olmadıktan sonra otel tercih edilmez, çalışmaz ki…” derlerdi.

 

 Böyle değil de tam tersi aslında. Bakın Fatsa Yalçın Otel deniz kenarında mı? Değil, ama vızır, vızır çalışıyor. Bizim bu bölgeye gelen turist deniz için değil, yeşil için, doğal güzellikler için geliyor. Deniz kenarında dinlenmek istiyorsa gider Akdeniz'e, Ege'ye.. Ne işi var deniz mevsimi nerdeyse hiç olmayan Karadeniz'de…

 

Sn. Başkan'ın yaptığı açıklamada, konuyu sivil toplum örgütleri ve diğer siyasi partilerle de görüşüp, ortak bir karar çerçevesinde hareket etmek istediklerini belirtmesi son derece önemlidir.

 

 Bir de Sn. Başkan, Çamlık'ta otel yapıldığı takdirde buradaki doğal dokunun kesinlikle korunacağını, hiçbir zarar verilmeyeceğini söylüyor.

Sayın Başkan, doğal doku olarak neyi kastediyor, tabi ki tam olarak bilemiyorum. Ancak Çamlık'taki doğal dokunun aslını kıyı bölgesi oluşturuyor. Bu kıyılar dünya harikası ve milyonlarca yılda oluşan eşsiz değerlerdir.

 

 Dünkü yazımda da belirttim. ‘Otel yapılsın, ancak kıyı işgal edilmesin' dedim.

 

Peki, otel burada kıyıya değil de nereye yapılacak? Geriye Çamlık'taki ağaçlı bölge kalıyor. Bu bölgeye otel yapılır mı, yapılmaz mı bilemem. Ama bu otel illa Çamlık'ta yapılacaksa, milyonlarca yılda meydana gelen ve her bir santimetrekaresi paha biçilmez değerde olan kıyı bölgesi işgal edilerek değil de elli yılda meydana gelen bu ağaçlı bölgede yapılsın, derim.

 

Çünkü, ağaç kesilir, dikilir, tekrar büyür. Ama kıyıya vurulan her kazmanın, her kepçenin tahribatı bir daha ortadan kaldırılamaz. O muhteşem güzellik, muazzam değer yok olur gider. Buna da göz yumulamaz, yumulmamalı.

 

 

Dünkü yazımı okuyan ve Ordu'da çevre koruması görevi yaptığını söyleyen (şimdilik adı bende saklı) birisi e-mail adresime gönderdiği mesajda, “Bu kıyılara dokunan suç işler. Biz gelir, inceler, suç duyurumuzu yaparız” diyor.

 

Aman, ne olur bu sefer şu iş doğru yerinden tutulsun. Yola doğru tarafından çıkılsın.

 

Ben, Belediye Başkanımızın açıklamalarını son derece ihtiyatlı buldum. Bu işi, öyle bodoslama atlayıp yapmaya kalkmayacağı anlaşılıyor. Konuyu herkesle tartışıp, görüşeceğiz, diyor.

 

Umarız, tartışılır, görüşülür, ortak akılda doğru kararla yola çıkılır.

 Bu Haber 2655 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI