10 Nisan 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bolaman - Efirli tamam da, Ünye - Fatsa arası da önemli...
musakiroğlu@mynet.com

Bundan iki üç yıl öncesine kadar Bolaman - Efirli arası eski sahil yolu Samsun'dan Hopa'ya gidilirken yolun en zor bölgesiydi. Otobüsle seyahat edenlerin oturdukları koltukta, özel araçlarıyla gidenlerin de direksiyon başında canları burnuna, mideleri ağzına gelirdi.

 

Yoldaki iniş- yokuşlar, keskin viraj ve dönüşler yolculuğu zorlaştırdığı gibi tehlikeli de olur, olmadık kazalara yol açardı.

 

Neyse ki içeri alındı. Şimdi yol da rahatladı, yolculuk ta…

 

Bolaman- Efirli arası o zor ve tehlikeli yolculuğunun yanında, aynı zamanda dünya harikası doğal güzelliklere de sahip bir bölgemizdir.

 

Daha önce yol buradan geçerken tabi bu güzelliklerin çok farkına varamıyorduk. Dışarıya, o canım doğal güzelliğe göz atıp, bakma imkanımız yoktu ki.. Aklımız, gözümüz hep yolda, virajlarda, trafikteydi.

 

Şimdi o yoldan gidenler güzelliklerin farkına çok daha iyi varıyorlar. Trafiğin nerdeyse yok denecek kadar azaldığı yol üzerinde seyir halindeyken yol güzergahındaki harikulade güzellik iyice hissettiriyor kendisini. İnsan dayanamıyor, çekiyor kenara arabasını, bakıp dalıp gidiyor muhteşem manzaranın derinliklerinde…

 

Kültür Bakanlığı bölgeyle ilgili, şu anda bitme aşamasına gelen bir çalışma başlattı. Bu yol güzergahını, yani Bolaman – Efirli arası kıyı bölgesini Turizm Bölgesi ilan edecek yakında. Bakanlık çok doğru bir çalışma başlattı aslında. Eğer gerçekleşirse çok yerinde bir karar olacak.

 

Ancak benim ayrıca dikkat çekmek istediğim bölge Ünye – Fatsa arası bölge. Daha doğrusu Bolaman – Akçay arasındaki yaklaşık 50 km'lik kıyı bölgemize özellikle dikkat çekmek istiyorum.

 

Bu kıyı Orta Karadeniz'in tam ortasında yer alan ve Fatsa Aybastı Reşadiye üzerinden, Fatsa Kumru Korgan Niksar üzerinden ve Ünye Akkuş Niksar üzerinden İç Anadolu Bölgesi'ne en yakın bölge. Malatya, Kayseri, Sivas, Tokat bölgesinden ticari geliş-gidişin yanında hafta sonları Karadeniz kıyısında iki günlük tatil yapmak isteyen gruplar Cumartesi sabah erkenden yola çıktıktan sonra yollardaki yeni düzenlemelerle birlikte yağ gibi kayıp, birkaç saat içinde bu bölgeye inecekler. İki gün kalıp Pazar akşamı dönecekler.

 

Diğer taraftan Samsun'da koskoca bir Üniversite, Ordu'da, Giresun'da her geçen gün büyüyen iki üniversite daha… Buralardaki öğrencilerin, öğretim üyelerinin, akademik, teknik personelin hafta içi ve hafta sonu tatilleri için şimdiden hazırlık yapmalıyız.

Diğer taraftan her geçen gün daha aktüel hale gelen/getirilen YEŞİL TURİZMİ bölgemiz için çok önemli bir olgu olarak değerlendirilmelidir. Bazı yorumcuların “Karadeniz geleceğini yeşil turizmle garanti edecek” tespitine ben şimdiden katılanlardanım.

    

   Belirttiğim sadece bu üç durum bile kıyılarımızı korumamız, onları gelişen turizm alt yapısı için hazırlamamız gerektiği görevi yüklüyor Ünye'deki ve Fatsa'daki mülki ve yerel idaricilere.

 

Devlet ya da bakanlık Bolaman Efirli arasını gerek bölgede doğan boşluktan hareketle, gerekse kıyının özel konumu itibariyle koruma altına alabilir. Burayı bizzat devletin ilan ettiği turizm bölgesi yapabilir.

 

Ancak diğer taraftan, devlete ya da bakanlığa Fatsa-Ünye birlikte başvurup, “Bizim kıyılarımızın da Turizm Bölgesi ilan edilmesini istiyoruz” demiş olsak, pek bir sonuç alamayız. Niye alamayız? Çünkü devlet ve bakanlık buraların korumasız olmadığını biliyor. Böyle bir başvuru karşısında bu kıyıları koruma işinin Ünye ve Fatsa Belediyeleri tarafından yapılması gerektiğini belirtir, işin içinden çıkar.

 

Bolaman Belediyesi sınırlarından başlamak üzere Fatsa Belediye sınırları ve Ünye Belediye sınırları içinde kalan kıyı ve plajları.. Fatsa şehri içi kıyı düzenlemesinin harika görüntüsünü.. Fatsa Çamlığı kıyı ve plajlarını.. Fatsa Ünye sınırındaki Mavi Deniz sahil ve plajını.. Ünye'ye doğru Midrebolu kıyıları kumsal ve plajlarını, Ketenıslah kumsalını, Karaburun'u, Kuruçeşme'yi, Ünye girişi Nuriye kumsal ve plajını.. Ünye şehir içi geçişinin doğal görünümünden yansıyan güzelliğini.. Hasan Baba Aynıkola arasındaki koyları, falezleri, Uzunkum Plajını, İnciraltı'nı, Çınarsuyu piknik saha ve plajının değer ve kıymetini en çok Ünyeliler ile Fatsalılar bilir/bilmelidir.

 

Dolayısıyla Fatsa ve Ünye belediyeleri devlete, bakanlığa bakmadan, işi oralara bırakmadan kıyı bölgelerini, kumsallarını, plajlarını koruma altına almalı, gözü gibi korumalıdır.

 

Çünkü bugün çok farkına varılmadığını gördüğümüz bu güzelliklerimizin, bu değerlerimizin çok kalmaz herkes farkına varır/varacaktır.

 

Ancak, geç kalmamalı bir an önce farkına varılmalıdır. Bu kıyılara sahip çıkmalı, korumalı, geleceğe eksiksiz, kusursuz bozulmamış haliyle taşımalıyız.Bu Haber 2426 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI