11 Nisan 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ordu, haksızlığın ne olduğunu daha yeni gördü
musakiroğlu@mynet.com

Bazen duyar işitiriz, hakkı yendiğini iddia edenler yürüyüş yaparken, gösteri düzenlerken şöyle bir slogan atarlar;

 

“Susma, sustukça sıra sana gelecek” Bu sloganı çok anlam dolu bulur, çok tutarım.

 

Bir tane daha vardır, “Bir gün gelir adalet sana da lazım olur”

 

Toplumsal ya da bireysel bencilliklerini, menfaatlerini dostluğun, arkadaşlığın, komşuluğun, hemşeriliğin her şeyin üstünde tutan… Bir arada yaşamanın ortak sorumluluğunu ve paylaşmayı hayat düsturu haline getirmemişler için söylenmiş güzel sözlerdir bunlar.

 

Gazetemizde yayınlanan bir haberi okuduğumda birden işte bu iki sözü hatırladım. Haber, şuydu: Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ordu'da havaalanı kurulması yanlıştır. Yersiz bir masraftır. Çünkü Trabzon Havaalanı bölgenin havaalanı ihtiyacını yeterince karşılıyor.

 

Başkan Gümrükçüoğlu'nun bu açıklaması karşısında Ordulular çılgına döndüler. Açıklama üstüne açıklama yaparak olayı protesto etmeye başladılar.

 

Yapılan açıklamalarda genellikle şu ifade çok dikkat çekici. “Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun OR-Gİ ile ilgili yapmış olduğu açıklama, havaalanımızla ilgili yapılan gizli engellemelerin ve gizli düşüncelerin açığa çıkmış halidir.”

 

Daha açık ifade etmek gerekirse, deniyor ki; Trabzon Belediye Başkanı'nın bu açıklamasıyla birlikte Ordu havaalanı ile ilgili gizli düşüncelerin, gizli engellerin nerden kaynaklandığı ortaya çıkmış oluyor.  Kimmiş engelleyenler? Trabzon lobisi tabi ki.

 

Doğrudur, bu tespite aynen katlıyorum. Ordu ile Giresun'un ortasında yapılacak bir havaalanı Trabzon Havaalanı'nın yolcu kapasitesini ve hareket kabiliyetini önemli ölçüde düşürür. Türkiye Gürcistan ortaklığı ile Batum'da yapılan havaalanı ile birlikte Trabzon'un doğusundan gelen uçak yolcusu sayısı bir hayli gerilemişti.

 

Buna bir de Ordu havaalanı eklenir, bu bölgenin yolcusu da Trabzon'a gitmezse Trabzon havaalanının hareketi iyiden iyiye zayıflar. Trabzon işte bu gerçeği gördüğü için, Ordu havaalanı çalışmalarına takoz oluyor, derinlerde yürüttüğü çalışmayla engeller yaratıyor.

 

Trabzon'un bu yaptığını biz de protesto ediyoruz. Ordu'ya yapılmak istenen havaalanına engel olmasını şiddetle kınıyoruz. Medya Ajans Grubu olarak üstümüze bu konuda ne düşerse yapmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz. Yapılan ve yapılacak olan her türlü protesto açıklamalarına sayfalarımız sonuna kadar açıktır. Ayrıca düzenlenecek panel, konferans, basın toplantısı ne yapılacaksa hepsine katılmaya, güç vermeye de hazırız.

 

İşte tam burada gelelim işin bir başka yönüne. Hatırlatmadan geçemeyeceğim Ünyeli olarak bizleri yıllardır üzen, yaralayan bir başka durumu da burada ifade etmenin sırası geldi.

 

“Ey Ordulu kardeşlerimiz, vilayet merkezimizin saygı değer sakinleri; biz Ünyeliler olarak yıllardır gerek vilayet merkezimizin yaptığı haksızlıklardan, gerekse Samsun bölgesinin haksızlıklarından, engellerinden çok çektik. Hele Samsun'un yıllar süren Ünye Akkuş Niksar hattı ve çevre yolu ile ilgili engelleri var ya… Neyse ki aştık, çok şükür.

 

Öyle ki, bu haksızlıklar yeri geldi bizi çıldırttı. Ama geleneğimizden, terbiyemizden gelen ruh halimizle sabır ettik. Aslında isyan etmemiz gerekirdi, ama sineye çektik. Yeri geldi yenen hakkımızı aldık, yeri geldi alamadıklarımızla kaldık.

 

Ancak her şeye rağmen işimize baktık, süreç içinde gücümüzü artırmayı, kendi yağımızla kavrulmayı, kendi iç dinamiklerimizle büyümeyi tercih ettik.

 

Şimdi Ordu merkezde yaşayan hemşerilerimiz olarak sizi iyi anlıyoruz. Trabzon'un yaptığı bu haksızlığın sizlerin içinde yaktığı ateşi, öfkeyi çok iyi hissediyoruz.

 

İşte böyle bir şey, geçmişte Ünye bunları yaşarken susuyordunuz. Adaletin sadece bir kefesini, kendinize ait kefesini görüyor, adil olmak sizi ilgilendirmiyordu.

 

Ordu olarak, vilayetimizin merkezinde oturan hemşerilerimiz olarak sizler haksızlığı daha yeni gördünüz. Şimdi, artık anlamış olmalısınız… Bir başka yerin, bir başka bölgenin sizlerin hakkıyla oynadığında neler hissediliyormuş yaşıyor olmalısınız.

 

O yüzden yukarıdaki o iki sözü yazdım, “Susma, sustukça sıra sana gelecek”, “Bir gün gelir, adalet sana da lazım olur”

 

Bakın, size bağlı, sizin de hakkınızı korumanız gereken ilçeniz Ünye yıllardır haksızlıklara uğrarken sustunuz, sustunuz… Bugün sıra size de geldi. Ve adalet, yeri/sırası geldi size de lazım oldu.

 

Ders olmalı, herkese, her yere ders olmalı bütün bunlar…Bu Haber 1898 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI