4 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Kent'li olmak...
İnsan, yaratılışı itibariyle sosyal bir varlıktır. Yani toplum olarak yaşamaya uygun yaratılmıştır. Tek başına yaşayan insanlar da vardır, ama çok az olup genel ölçülerde dikkate almaya değmez. Örnek; Tarzanlar... gibi.

Yazımda, "Kentli olmak…" başlığını kullanırken iki noktaya dikkat çekmek istedim.

1)                                         Ünye Kent Gazetesi Ailesi içinde yer almak ve ailenin çalışma düzenine uyumlu olarak yapılan çalışmaların, verilen hizmetlerin bir köşesinden tutarak katkı sağlamak. Hizmetin biraz daha yücelmesi, daha geniş alanlara yayılması ve şirin Ünye'mizin güzel insanlarının yanında, güçlü ülkemizin medeniyet kervanı yolundaki ilerleyişine destek olmak için emek harcamamız gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda, köşe yazarları, haber toplayıcıları, sorumlu müdürleri, yöneticileri ve tüm çalışanları ile bu aileyi içtenlikle selamlamak istiyorum.

2)                                         Üzerinde uzunca söz etmek istediğimiz ikinci nokta ise kentli olarak yaşamak; yani şehirli olarak yaşamak. Şehirde yaşamak yetmiyor, şehirli olmak ta önemli. Şehirde yaşamaya çok hevesliyiz, bunu çabuk sağladık da şehirli olma noktasında çok zorlanıyoruz. Köylerde kimse kalmadı. Sabah erken kalkanların bir kısmı  şehrin yolunu tuttu; bir kısmı da büyük şehirlere akın etti, gitti. Bir kısmı ise hem köy işlerimi götürür hem de şehirde "BEY" gibi yaşarım diye kalktı, geldi şehirde oturmayı seçti. Geldi ama köy işlerini de birlikte yürütecek ya! Yarın köye vardığında kapıda havlayan köpeği, öten horozu, anıran eşeği, sağılan ineği, gıdaklayan tavukları velhasıl sayamadığımız neler… neler… Hepsi aklına gelecek, terk edilemez; vazgeçilemez, köy yaşamının olmazsa olmazları. En iyisi bunların hepsini veya bir kısmını alıp öyle göçmeli şehre, dedi ve öyle de yaptı. Böylece şehirlerin, köy mü şehir mi belli olmayan varoşlar meydana geldi.

 

İşte toplumumuzun en büyük sıkıntıları bu noktalarda düğümleniyor. Hırsızı da buradan arsızı da buradan, tetikçisi de buradan, mafyası da buradan, anarşisti de buradan...

İstisnaları yok mu? Elbet ki var. Ama mikrobun nerelerde ürediğini hepimiz biliyoruz. Şehirde olmakla, şehirli olmak arasındaki büyük fark bu. Çözülmesi gereken önemli sorunlardan birisi asıl bu sorun.

 Bu Haber 1813 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI