11 Aralık 2008 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Basın özgürlüğü, güzel haber ve Başkan Ahmet Çamyar.
musaokiroglu@mynet.com

AK Parti'nin çiçeği burnundaki yeni Başkanı Sn. Ahmet Çamyar, basın mensupları için düzenlediği, benim katılamadığım bir kahvaltı sırasında yaptığı konuşmayı gazetemizde okudum.

Sn. Çamyar konuşmasında, basının öyle her istediğini yazamayacağını, birinin özgürlüğünün başladığı yerde, basının özgürlüğünün biteceğini söylüyor.

Bir kere şunu belirteyim, hukuk adamı olduğu için Sn. Çamyar da çok iyi bilir ki, basının hareket sınırları, yani haber yapma sınırı şahısların özgürlük sınırları ile değil, yasalarla belirlenmiştir.

Basın yasası, basın özgürlüğünü sınırlamaz, tam tersine teminat altına alır. Dolayısıyla basın özgürlüğüne sınırlar koymak, onu bir başkasının özgürlüğüyle sınırlandırmaya kalkışmak, hukuk adamı Başkan Ahmet Çamyar'ın şahsında hiç şık durmadı.

Basın özgürdür..

Yeter ki kasıtlı davranmasın…

Objektif ve tarafsız davransın… Kendi alanında basın da, basın mensubu da sonuna kadar haber yapma ve yazma özgürlüğüne sahiptir.

Bir de Sn. Çamyar'ın Sabancı Çocuk Yuvası'nı ziyareti sırasında söylediği “Basının olumsuz değil. güzel haberler yapması daha hayırlıdır” sözünü duyunca, “pes” dedim doğrusu.

Bunu niye söylüyor biliyor musunuz Sn. Ahmet Çamyar?

Çocuk yuvalarında yaşanan insanlık dışı uygulamaların haber yapılmasından dolayı söylüyor.

Bunlar yazıldığı zaman kötü haber oluyor ve hayırsız iş yapılıyor.

Bunlar değil de, müdürlerin dayalı döşeli makam odaları, süslü püslü sözler, ikramlı-servisli sohbetler yapıldığı zaman güzel haber, hayırlı iş yapılıyor.

Bir işin hayırlı olanı, orta yerden bir kötülüğü, olumsuz bir durumu kaldırmaya yönelik olanıdır.

Yani… gazetecilerin, Türkiye'nin birçok yerindeki çocuk yuvasında yaptığı gibi… İnsanlık dışı durumları kamuoyu önüne çıkarıp, o kötü ve olumsuz durumun ortadan kalkmasına vesile olmaktır asıl hayırlı iş yapmak.

Ama bizim Sn. Başkan, işi tersinden almış, diyor ki, böyle olumsuzlukları değil de, güzel olanı haber yapın ki hayırlı iş yapmış olasınız…

Hayır, Başkan, eğer öyle yaparsak, hayırlı iş yapmayız. Kötülüğe, olumsuzluğa çanak tutar, şeytanla ortaklık yaparız.

İşte, bu yüzden Sn. Başkan, bir zamanlar sizin de aydınlatıcı yazılarınızla yer aldığınız basına karşı tavrınızı, daha işin başında bir gözden geçiriverirseniz, eminim aydın kimliğiniz ve kişiliğinizin daha fazla hırpalanmaması için yararlı olacaktır. 

 

 Bu Haber 1733 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI