17 Nisan 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Turizm Haftası ve otel...
musakiroğlu@mynet.com

Bu seneki Turizm Haftası'nda yapılan açıklamalara bakıldığında en çok sözü edilen konunun Ünye'de 4-5 yıldızlı otel yapılması olduğu görülür.

 

Eksikliği belirtilen Ünye'de turizm için -olmazsa olmaz- olarak gösterilen 4-5 yıldızlı otel gerçekten -olmazsa olmaz- mıdır, yoksa değil midir?

 

Bu soruya evet diyenler de var, hayır diyenler de…

 

Ancak ben de diyorum ki, bu otel işine evet ya da hayır demenin ötesinde doğru bir noktadan yaklaşmak gerekli.

 

Bunu niçin söylüyor, bu doğru noktayı niye önemsiyorum? Bakın niye..

 

Şimdi, bu işe evet diyenlere bakıyorum... Bunların çok önemli bir kısmı Ünye'deki bu otel eksikliğinin bir an önce giderilmesi cephesinden bakıyorlar. Otel yapılsın da yeri önemli değil, nereye yapılırsa yapılsın, düşüncesinden hareket ediyorlar. Böyle diyenler bu işin bir an önce bitmesi için Belediye'nin Çamlık'ta düşündüğü otele evet diyorlar. Bu iyi niyetli bir evet'tir.

 

Evet diyenlerin bir kısmı da Çamlık'ta otel yapmayı yanlış ta bulsa kendi siyasi partisinden bir belediye başkanı bu işi böyle istediği için evet diyor. Bu da siyasi bir evet'tir.

 

Hayır diyenlere gelince… Bunların önemli bir kısmı Çamlık'ta otel yapmak külliyen yanlıştır. Burası halkın malı olup, otel yapılarak yok edilemez, tepkisi gösteriyorlar. Bu iyi niyetli bir hayır'dır.

 

Bazıları da tam da bu işe karşı çıkanların olduğu bir sırada bu işi fırsat bilip siyaseten muhalefet yapmak için hayır diyorlar. Bu da siyasi bir hayır'dır

 

Görüldüğü gibi Çamlık'ta otel konusuna siyasi bakanların dışında evet diyenler de hayır diyenler de işe iyi niyetlerle bakıyorlar.

 

Ama bu iş niyetleri aşıyor, doğru bir bakış açısı gerektiriyor. Ben bir süredir bakıp, izliyorum, “ 4-5 yıldızlı otel nedir, standartları nelerdir? Çamlık'ta söz konusu edilen 6 dönümlük sahada yapılacak bir otele 4 bilemedin, 5 yıldız verilir mi? Böyle bir otel orada kıyı kenar çizgisi ihlaline yol açıyor mu? Açarsa yasaların yaptırım gücü ne? Kıyı kenar çizgisi ihlalinin cezası ne?...”Hiç kimse bu ve benzeri sorulardan yaklaşarak olayı sorgulamıyor.

 

Halbuki öncelikle bunlar sorgulanmalı, işin bu yanlarına bakılmalıdır.

 

Eğer aldırış etmez, orada bir inşaata başlanır.. Ondan sonra da yasal bazı engeller çıkarsa ne olur? Ne olacak, inşaat durdurulur, orası öylece kalır. O canım bölgede inşaat kalıntısı, pislik, rezalet alır başını gider.

 

Olmadı mı? Oldu, yaşanmış örneği var. Bundan üç yıl önce Belediye tarafından Çamlık Aynıkola arasında yürüyüş yolu çalışması yapılırken kıyı kenar çizgisi ihlali yapıldığı gerekçesiyle oradaki iş durdurulmuştu.

 

Ya sonra ne oldu? O bölge yağışlı havalarda çamur, sıcak havalarda toz deryası içinde öylece yüzüstü kaldı.

 

O yüzden bu işe evet, ya da hayır demekten öte öncelikle ve özellikle bu sorularla sorgulamalı.. Yarı yolda kalmamak için doğru yerinden başlanmalıdır.

 Bu Haber 2889 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI