4 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Turizm ve Ünye
15-22 Nisan Turizm Haftası olarak kutlanır. Ticaret Meslek Lisesi'nin öncülüğünde her yıl resmi protokol önünde sunulan bir programla haftanın önemi, turizmin getirisi-götürüsü süslü cümlelerle uzun uzun anlatılır ve biter. Böylece bir Turizm Haftası daha kutlanmıştır.

Turizm'in önemi, Turizm Haftası'nın önemi anlatılarak teoride belki görev tamamlanmıştır veya öyle düşünülebilir. (Bu ifadelerimden sakın ola ki yapılan programı, öğrencilerimizin güzel sunumlarını hafife aldığım sanılmasın.) Ancak yıllardır teorileri pratiğe geçiremediğimiz turizm anlayışımızı eleştirmek istiyorum. Ülkemizin bakire turizm köşelerinden birisi olan Ünye'mizin bir türlü, olması gereken yerde olmayışı düşündürücüdür. Nedenlerini araştırıp ortaya koymamız gerekiyor. Benim belki doğrudan mesleki saham değil, işin uzmanı değilim. B işin mutlaka uzmanları vardır. Haddimi bilirim sadece örnek olması bakımından bir iki noktaya dikkat çekmek istiyorum

Birinci öncelik olarak turist ne ister, ne arar, nelere dikkat eder, turisti çeken özellikler nelerdir? Bir durum tespiti yapılmamıştır. Turist öncelikle gezmek, görmek, yaşamak, güzel sunum, hoş karşılanma ve temizlik  ister.

Ünye'mizin gezilecek görülecek yerleri var mı? Evet, var.Turizme hazırlanmış olarak güzel sunum var mı? İşte orada durmamız gerekiyor. Turisti çağırma ve karşılama konusunda hangi noktadayız? Orada da düşünmemiz gerekiyor. Münferit olarak yapılan küçük çalışmaların dışında  bir organize hazırlık yok. Bu arada Hasan Şimşek Bey'i Sebile Hanım Konağı, çalışması nedeniyle kutlamalıyız. Belediyemizi Asarkaya çalışması nedeniyle tebrik etmeliyiz. Kültür Bakanımızı Kale çalışmaları nedeniyle kutlamalıyız.

İkinci olarak Ünye halkımızın turizm konusundaki tutumu nedir? Bu konuda önemli ölçüde noksanlığımız var. Belediyemizin Cumhuriyet Meydanı çalışması dillere destan oldu. Gerçekten her türlü takdirin üzerinde ağaçların diplerindeki oturaklar harika, ancak o banklarda oturanların çoğunun haline bakınca içimizden bunlar hangi ormandan inmişler, hiç medeniyet görmemişler mi demek geliyor. Çünkü, bankların her tarafı çekirdek kabuğuyla dolu.

Buna bir çözüm getirilmeyecek mi Allah aşkına? Sahilimiz öyle sokaklarımız çiğnenmiş sakız atıklarıyla kaplı. Daha tiksindirici şeyler de var, ama yazıp sizleri tiksindirmek istemiyorum. Aslında sizler de hatırladınız ne demek istediğimi.

Sayın okurlarım bu bir hasbıhaldir; durum değerlendirmesidir, Ünye bizim, ülke hepimizin. Sahiplenmek ve değerlerimizi yararlarımız doğrultusunda düzenlemek zorundayız.Bu Haber 1965 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI