23 Nisan 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Öğrenci servislerinde neler oluyor!?
musakiroğlu@mynet.com

Şehirden aracımla akşamları Ortayılmazlar'daki evime giderken eğer ana yolda trafik sıkışık ise Askerlik Şubesi'nin yanı başından, Taşbaşı Yokuşu'ndan devam ediyor. İnönü İlkokulu'nun yanından Türbe Caddesi'ne geçiyorum.

 

Günlerin kısa olduğu bir Aralık akşamıydı. Anayolda trafik sıkışıktı. Ben de aracımın istikametini yine Taşbaşı Yokuşu'na döndürdüm. 10 metre gitmemiştim ki üstten aşağı bir minibüs ters yola girmiş, dörtlü lambalarını yakmış hızla geliyor.. Ben hasta var sandım, çabucak aracımı geri vitese aldım, yolu boşalttım.

 

Aşağıya normal yola indiğinde dörtlülerini söndürdü, öyle devam etti. O anda, minibüs sürücüsünün taktik icabı dörtlüsünü yaktığını, ters yolda yol alabilmek için böyle yaptığını anladım. Aracın plakasını aldım. Yoluma devam ettim. Baktım İnönü İlkokulunun önü öğrenci servis aracı kaynıyor. Yol alamayacağımı düşündüm, durdum.

 

Bu arada aklıma oradaki servis minibüsü şoförlerine gidip, plakayı verip, ters yönde giden aracın kim olduğunu öğrenmek geldi. Gittim üç dört şoföre sordum, tanımadıklarını söylediler. Ancak bana hiçte inandırıcı gelmediler, arkadaşlarını korumak istediklerini düşündüm.

 

O arada birisi bitti yanımda. “Niye soruyorsunuz, ne oldu?” dedi. Ben de durumu anlattım. Bu sefer de, “Doğrudur, aldığı öğrencileri bırakacak, başka işe gidecek” dedi. O şoförün kim olduğunu da söyledi. Kim olduğunu öğrenince, babasını tanıdığımı anladım. Bir gün sonra babasına gittim. Olayı anlattım, uyarmasını tembihledim.

 

Sonra ne oldu biliyor musunuz? O araç beni gördüğü her yerde eğer karşıdan geliyorsa sinyal çakıyor.. Yanımdan geçiyorsa ya korna çalıyor, ya da aragaz yapıp gaz pedalına yükleniyor. Sanırım yaptığı işte sövmenin bir çeşidi de bu hareketler olsa gerek.

 

Beni bu gencin yalan yanlış hareketleri pek ilgilendirmiyor. Ne yaparsa yapsın umurumda değil. Hayatım boyunca böylelerinin acizliklerine hep gülmüş geçmişimdir. Ancak, bu ve benzeri servis aracı sürücülerinin taşıdığı çocuklarımızın can güvenliği noktasında derin endişeler taşıyorum.

 

Bir kere şunu belirteyim; sözüm işini adam gibi yapan, sorumluluk sahibi servis aracı sürücülerine değildir. Bu işin cıvığını çıkartıp, kendi hayatını ve çoluk çocuğumuzun hayatını olmadık tehlikelere atanlaradır. Daha doğrusu sözüm kimin yakasına yapışıp kalıyorsa onadır.

 

Bu sıralar ard arda meydana gelen öğrenci servisi kazalarından sonra böyle sürücülere teslim edilen çocuklarımızı düşündükçe yüreğim ağzıma geliyor.

 

Geçenlerde Atatürk Mahallesi'nde yaşanan öğrenci servisi kazasının ne denli korkunç bir kaza olduğunu yaşayanlardan dinledikçe içimin nasıl ürperdiğini ben bilirim.

 

Hele Ordu merkezde bir ay içinde iki büyük öğrenci servisi kazası. Can kayıpları, ailelerin yaşadığı dayanılmaz acılar..

 

Bütün bunlar öğrenci servis araçlarıyla ilgili sıkı denetim, kontrol ve yaptırımı son derece gerekli kılıyor.

 

Valilik ve kaymakamlıklar bu işin mutlak surette bir an önce üzerine gitmelidir. Polis ve jandarma trafik ekiplerinin bir gözü sürekli bu araçlar üzerinde olmalıdır. Köy-kent bütün yollar servis araçlarıyla tutuldu. Bu araçlar haberli-habersiz sık sık kontrol ve denetime tabi tutulmalıdır. Yanlış yapanlar gözünün yaşına bakmadan cezalandırılmalı, ayıklanmalıdır.

 

Milli Eğitim Müdürlükleri, öğretmenler ve aileler bu konuda çok uyanık olmalıdır. Servis araçlarıyla taşınan öğrenciler sıkı-sıkı tembihlenmeli, kontrolsüz araç kullanan sürücüleri okul idaresine ve anne-babalarına haber vermeleri istenmelidir.

 

Sözün kısası ne yapmalı, ne etmeli bu işe mutlaka bir çeki düzen verilmelidir. Öğrenci servis kazalarına artık alıştırıldığımız diğer kazalar gibi bakılmasın. Böyle bakarsak çok yanlış yaparız. Bu araçlarda toplumun, ülkenin geleceğini temsil eden yavrularımız taşınıyor.

 

Herkes o araçlarda kendi çocuklarının taşındığını düşünerek hareket etsin, olaya öyle baksın lütfen.

 Bu Haber 1990 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI