25 Nisan 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Siyaset kızışıyor mu ne?
musakiroğlu@mynet.com

Bazen erken seçim lafları edilse de seçim zaten erkene gelmiş.. Şurada ne kalmış ki.. Bir sene sonra seçim var. Bu demektir ki birkaç aya kalmaz memleket seçim atmosferine girer. Hatta girdi bile sayılır. Ya da şöyle dersek daha doğru olur; bazı partiler seçim hazırlığının ısınma hareketlerine başladı.

 

AK Parti, Meclis'e sunduğu Anayasa değişikliği paketini ama Meclis'te kabul ettirir, ama referanduma gider kabul ettirir.. Bu işi bitirir bitirmez seçim hazırlıklarının startını da verir. Genel gidişat bunu gösteriyor AK Parti'de.

 

CHP, yaklaşık bir yıldır yeri geldiğinde erken seçim istiyordu. Artık gerek kalmadı.. Normal seçimin ucu göründüğüne göre, buna göre hazırlık yapıyorlardır artık.

 

MHP'de, CHP gibi erken seçim isteyen parti. Hatta bu parti bir ara, Ak Parti tarafından  baskın bir erken seçim yapacağına öylesine inanmıştı ki..

 

DSP'ye gelince, bu parti rahmetli Ecevit'le var olmuş, anlaşılan Ecevit'in vefatıyla birlikte ayakta kalması sanki artık mümkün görünmüyor gibi. Önümüzdeki seçim DSP için kepenklerin indirildiği bir seçim mi olur…?

 

Saadet Partisi.. Aslında en çok izlenen partilerden biri Saadet Partisi. Erbakan'ın icazetiyle partinin başına geçen Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, partide emanetçi gibi değil de inisiyatif kullanan bir Genel Başkan tavrı izleyince geçtiğimiz yerel seçimlerde bir iki ay gibi kısa süre çalışmasına rağmen partisinin oyunu yüzde üçyüz elli artırmayı başarmış, dikkatleri bir anda üstüne çekmişti.

 

Bazı yorumcuların ifadelerinde, Numan Kurtulmuş'un yükselmesinden endişe eden Tayyip Erdoğan'ın Erbakan'ın siyasi yasağını kaldırttığını, Erbakan'a rağmen siyaset yapıyor imajı veren Numan Kurtulmuş'un önünü Erbakan'la kesmeyi hedeflediği yazılıp söylendi.

 

SP'de kongreler süreci yaşanıyor. Bakalım bu kongreler Numan Kurtulmuş'u güçlendirir, parti içinde inisiyatif sahibi kılar mı? Ancak bilinen şu ki; Numan Kurtulmuş partisi içinde güçlenirse, halkın içinde de güçleneceğine kesin gözle bakılan bir lider.

 

DP ise artık misyonunu doldurduğu ve bittiği için midir, yoksa iç hesaplarında boğulduğu için midir, nedir sustu kaldı.

 

BBP; bu parti Türkiye'nin en güçlü küçük partisi. Yaklaşık 15 yıllık ömrü olan bu parti, bir türlü büyüyemedi, hep küçük kaldı. Ama enteresandır tabela partisi olup tükenmedi hep diri, canlı durdu. BBP Muhsin Yazıcıoğlu gibi şaibesiz, sevilen bir liderini kaybetmiş olarak seçime girecek. Bu ilk deney bu partinin geleceği için ciddi bir gösterge olacağa benziyor.

 

Mustafa Sarıgül'e yani TDH'ya bakalım.. Ben bu yazıyı yazarken Meydan'dan davul sesleri geliyordu. Bugün TDH Ünye İlçe Merkezi'nin açılışı var. TDH Genel Başkanı iyi tanınan, ancak henüz daha yeni bir hareket. Umut olur, kitlelerle buluşabilir mi..? Bu soruya cevap vermek için henüz erken.

 

Gelelim seçim öncesi bu partilerin Ünye İlçe Teşkilatlarına… AK Parti İlçe Teşkilatı Ahmet Çamyar'la birlikte bu işi daha ileri seviyede götüreceğini gösterdi. Başkan Çamyar, en başta İlçe Teşkilatı'nı, Meydan'ı önüne alan önemli bir yere taşıdı. Diğer taraftan AK Parti Ünye bölgesinde 2009'un ikinci yarısından itibaren büyük ataklar yaptı, atılımlar gerçekleştirdi. Bunları daha önce de zaman zaman yazmıştık. AK Parti Ünye'de seçime eli bir hayli güçlü girecek.

 

CHP İlçe Teşkilatı, İrfan Yıldız Beşlioğlu gibi son derece tecrübeli bir başkanın tecrübesini kullanma imkanıyla seçime girecek. Bunu siyasi konjonktür ve genel merkezin rüzgarı ne kadar olumlu etkiler? Bu parti için bu iki durum önem arzediyor.

 

MHP İlçe Teşkilatı ise, son yerel seçimlerde yaptığı oy patlamasının morali ve havasıyla gireceği bu seçimde çetin bir sınav verecek. Bir kere geçtiğimiz seçimde aldığı yaklaşık % 25 oyu korumak, hatta onun üzerine çıkmakla sınava tabi tutulacaklar. Nedim Can, siyaseten çok çalışkan bir başkan, bu işi seven birisi. Bakalım sınavdaki notu kaç olacak?

 

SP İlçe Teşkilatı yeni genel başkanlarının adını yavaş-yavaş ağızlarına almaya başladılar. Halbuki Numan Kurtulmuş adını en çok SP Ordu il ve ilçe teşkilatları terennüm etmeliydi. Ancak, bugüne kadar zayıf kaldılar. SP'nin Ünye İlçe Teşkilatı bir süredir seçim çalışmalarını başlattı aslında. Köy ve belde gezileri düzenliyorlar. Bu parti alırsa oyu genel başkanları Numan Kurtulmuş'la alacak.

 

Sarıgül'ün TDH'sı Ünye'de ve Ordu'da iyi teşkilatlandı hissi veriyor. TDH kurucusu Murat Haznedar'ın Ordulu oluşu ve Ordu'da yaptığı çalışmalar ayağı yere basan, sağlam çalışmalar gibi gözükyor. Bu partinin genel merkezi iş yaparsa Ordu bölgesi haydi haydi iş yapar.

 

BBP; DP; DSP için bu seçimlerde özel bir durum görünmüyor. Seçimlere bağımsız mı katılırlar, yoksa bir başka partiyle işbirliği yaparlar da öyle mi katılırlar önümüzdeki dönemde göreceğiz.

 

Seçimde AK Parti, CHP ve MHP zaten olan partilerdi. Farklı olarak SP ve TDH bu seçimlerde yer alacak. Geçen seçimin tablosunu bozabilirse bu iki parti bozacak. Yoksa şu anda görünen eski hamam, eski tas.Bu Haber 2460 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI