26 Nisan 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Çekirdekleri naylon poşetlere hapsetmeyin
musakiroğlu@mynet.com

Benim de mensubu olduğum internetteki Ünye Gönüllüleri Grubu'ndan Av. Murat Bulat, yaşadığı Antalya'dan gruba attığı mesajında şunları yazmış:

Değerli Ünyeli Dostlar,

 

Bu sene (2010) dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, yani bu yıl toprağın bereketinin yüksek olacağı bir yıl.

 

      Bu nedenle  yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine hapsetmeyin. Mümkünse,  herhangi bir yerde toprağın 10 cm. altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün.

 

      Gömme imkanınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın (Yada arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprak gördüğünüz alanlara bu çekirdekleri savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir, aksine çevre için yeni hayattır. Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler…

   

    Yapacağınız en kötü  hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir! Bunu  yapmayın ve yaptırmayın.

    

  Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan yada dikilen bu çekirdeklerin bir bölümünün yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.

 

    Meyve çekirdeklerinin çöpe atılması israftır...

     

Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, atalım, fırlatalım…

    

 Bu uygulama TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor, Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacak.

 

Ben, Sn. Murat Bulat'tan gelen bu mesaja hemen cevap yazdım ve son günlerde duyduğum en güzel öneri, en önemli tavsiye olduğunu belirttim, teşekkür etim. Kendisine buradan da teşekkür ediyorum, böyle çok önemli bir konuda duyarlılık göstermiş, çağrı yapmış.

 

Sn. Bulat'ın bu duyurusu bana çok eski bir anımı hatırlattı. Saraçlı Mahallesi'nde şimdiki Yurt sokakların bulunduğu alan eskiden Çoldurlar'ın fındık bahçesiydi. 45 yıl önceydi, gübre olsun diye buraya bahçe sahipleri belediye çöpü döktürmüştü.

 

Zaman sonra, bu çöplerin üstünde o kadar çok sebze ve meyve büyüdü ki.. İlk kez gördüğümüz adını bilmediğimiz bitkiler vardı bunların arasında.

 

Biz mahallenin çocukları orada biten karpuzlardan ne kadar yerdik. Hele orada büyüyen vişne ağacını hiç unutmam. Bir – iki yıl içinde büyümüş, nasıl meyve vermişti..

 

Bu çağrıda dile getirilen işi yerine getirmenin bir zorluğu zahmeti yok. Alt tarafı evde ya da başka yerde nerde yersek yiyelim.. Yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini naylon poşete koyup çöpe atmak yerine en yakındaki toprak sahaya savuralım o kadar.Bu Haber 2577 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI