4 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Kutlu Doğum Haftası
Devir, reklam devri; zaman, iyi tanıtanların kazanç zamanıdır.

 Rahmetli Vehbi Koç'a sormuşlar: "Biraz daha sermayeniz olsa ne yapmayı düşünürdünüz?" Verdiği cevap enteresandır; "Reklam, reklam, reklam!"demiş. Tanıtımın önemini yaşayarak bilen bir insanın altın gibi sözleri..

Kutlu Doğum Haftası fikrini, projesini uygulanır hale getirme becerisini gerçekleştirenlerden Allah (c.c.) razı olsun. Asırlara nur saçan, dünya insanlığını cehalet karanlığından kurtararak aydınlığa çıkaran Kur'an gerçeğinin elçisi Hz. Muhammed'i (sav) tanıtmaktan daha güzel bir olay olabilir mi? O'nun getirdiği nurdan ışık alamayan, özellikle gençlerimiz şaşkın halde. Karanlıkta yürürken, kafasını-kolunu sağa-sola vuran insanlar gibi kimisi uyuşturucu bataklığına dalmış kimisi alkol müptelası olmuş, kimisi kafelerde kompitür sarhoşu haline gelmiş gençlik, tarihi kimliğini yitirmek üzere.

Bu nedenle Hz. Muhammed'in (sav) üstünlüklerini, farklılıklarını bugünün insanlığına, Kur'an'ın ifadesiyle "HİKMET" le sunmalıyız. Bakara suresinin 151.ci Ayeti konumuzla ilgili olarak dikkat çekici;

"Nitekim içinizden size peygamber gönderdik; sizi (ruhunuzun güzelliği ile ters düşen, insanlığınızın ölçüsünü zedeleyen, ebedi mutluluğunuza engel olan her kötü şeyden) temizler, size kitap ve hikmeti öğretir; size bilmediğiniz şeyleri öğretip belletir."

İnsanlığın özlemi nedir ki, son peygamber insanlara neler getirmiştir? Bu ayetin dile getirdiği gerçekler ışığında bir değerlendirme yapmamız gerekirse:

1)             İnsanlığın en büyük öğreticisinin Allah olduğunu, ikinci öğreticinin peygamberler ve Özellikle bu konuda bütün peygamberlerin önderi Hz. Muhammed'in farklı olarak geniş bilgilerle yetiştirildiğini çok açık olarak görüyoruz.

2)      İkinci olarak Hz. Muhammed (sav) in çok güvenilen, dürüst, ahlaklı, halkını ve bütün insanlığı çok seven, bunu da içinde yaşadığı topluma kabul ettirmiş bir kişiliğin sahibi olduğunu biliyoruz. Çünkü halkı O'na "el-emin= güvenilir kişi" adını, daha peygamber olmazdan önce koymuştur.

3)      İnsanların, nefislerine esir olduğu bir devrede, bir kurtarıcının hararetle beklendiği bir ortamda gelen Hz. Muhammed (sav) in, kendisinden beklenenlerin hepsini ve fazlasını insanlığa sunduğunu hem getirdiği kitap olan Kur'an-ı Kerim'den hem de kendi hayatından görüyor ve öğreniyoruz.

4)   "Hikmeti öğretti" ifadesi, farklı bir gerçeğe işaret ediyor. Bazı felsefecilere göre hikmet insanların gücü ölçüsünde Allah'a benzemesidir. Yani Allah'ın bütün buyruklarını yerine getirdikten sonra O'nun elçilerinin yaşayışını da hayat tarzı olarak benimseyen insanlar, tek olan Allah' la birleşme (tasavvufla vahdet-i vücut) anlayışına sahip hale gelir. Bu manada Hz. Peygamber, insanın maddesi ile manasını, eğitim-öğretim yolu ile birleştirerek insanı gerçek anlamda yücelten en büyük öğretmendir.

Bütün bunları dikkate aldığımızda Kutlu Doğum, zorunlu olarak en güzel programlarla insanlığın bilgisine sunulmalıdır. Sunanlara teşekkürler...Bu Haber 1918 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI