28 Nisan 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ne oluyor, sigara yasağı deliniyor mu yoksa?
musakiroğlu@mynet.com

Dün akşam eve gelmeden önce hem annemi ziyaret hem de arabamı park ettiğim yerden almak için annemin oturduğu binanın bulunduğu yere gittim. Tam orada, binanın dibinde biri internet kafe, birisi kahvehane iki işyeri var.

 

İnternet kafeye daha çok 18 yaş altı çocuklar gidiyor. Ben bazen göz atıyorum içeriye. Oturuyorlar bilgisayar başında internette kendilerince bir şeyler yapıyorlar. İşletmecisinin becerisinden olmalı, içerdeki işleyişte bir disiplin olduğu hemen göze çarpıyor.

 

Bu kafeye takılıp ta içilmesi yasak olduğu için sigara içemeyen bazı gençler dışarı çıkıp sigaralarını öyle içiyorlar. Bunların dışarıda sigara içerken çok zorlandıklarını görüyorum. Ürkek, endişeli, utana, sıkıla bir içme bu. Caydırıcı bir durum olduğundan seviniyorum böyle olmasına.

 

Ben daha önce 10-15 yıl önce bu bölgede toptan gıda ticareti yapıyordum. O sırada mağazamın karşısındaki pasaj içinde yine böyle 18 yaş altı gençlerin takıldığı atari ve bilardo salonu vardı. O yıllarda sigara yasağı olmadığı için bu salonun içerisi dumandan görülmüyordu. İçen de içmeyen de her an tıklım tıklım olan o salonda zehir soluyordu. Kaldı ki sigara içmeyen gençler de burada sigara alışıyordu.

 

Başta da dediğimi gibi arabamı park ettiğim bu ara yerde bir de kahvehane var. Sigara yasağından önce ben bir sefer lavabosunda elimi yıkamaya girdim, öğürerek dışarı kaçtım. İçerisi felaket derecede sigara dumanı, isi, pası.. kokuyordu.

 

Sigara yasağı sonrası işletmecisine takıldım, “İçerinin o iğrenç kokusundan ne haber?” dedim. Israr etti, içeri girip kontrol etmemi istedi. Kıramadım girdim. Aman yarabbi, içerisi mis gibi kokuyordu. Önceki o iğrenç kokudan eser kalmamıştı.

 

Aradaki farka inanamadım. Bu işe sebep olanlara, Meclis'te sigarının kapalı yerlerde içilmemesi için parmak kaldıranlara teşekkür ettim, duacı oldum.

 

Akşam arabamı almak için gittiğimde bu kahvenin dışındaki masada oturmuş, sigarasını açık havada içenlerin konuşmasına tanık oldum. İçlerinden birisi, yakında içerde kendileri için özel bölümler yapılacağını söyledi. Kulak kabarttım, lafın sonunu almaya çalıştım. Aynen şöyle diyordu:

“Hükümet aldığı bu kararı çok ağır bulmuş. Değiştirecekmiş. Kapalı yerlerde sigara içilmesi için özel bölümler yapılacakmış. İsteyen burada oturup sigarasını içecek, sigara içmeyenler ise kendi bölümlerinde oturacakmış. Çalışma yapılıyormuş. Yakında rahatlarız artık.”

 

Aslında bu konuda bir iki haber başlığı ben de gördüğüm için söylenen bu sözlerle, okuduğum o haberleri birleştirdim. Anladığım kadarıyla bir yerlerden bir şeyler üflenmiş piyasaya. Sigara yasağı gevşetilecek haberi özellikle yayılmış. Korkarım, biraz konuşturulur, alıştırılır, beklenen izin çıkar.

 

Birden aklıma, sigara yasağı sonrası Başbakan Tayyip Erdoğan'ın söylediği sözler geldi.

 

Sigara yasağıyla birlikte üyelerinin mağdur olduğu, iş kaybına yol açıldığı, işsizliğin arttığı iddiasıyla Başbakanı ziyaret eden Esnaf ve SanatkArlar Odası Genel Başkanı Bendevi Palandöken'e Başbakan; “Bendevi Bey bir yasa çıkardık. Toplumun % 99'unun doğru bulduğu bu yasağı tutmuş delmeye çalışıyoruz. Bu yasaya uyulacaktır ve herhangi bir düzenleme yapılmayacaktır” şeklinde çok net ve kesin bir cevap vermişti.

 

Şimdi bakıp izliyorum.. Son zamanda ortaya atılan ve toplum içinde endişeye yol açan ‘Sigara yasağı gevşetilecek' haberleri mi geçerli olacak.. Yoksa Başbakan'ın Bendevi Palandöken'e söyledikleri mi...

 

Umarız Başbakan'ın söyledikleri doğru çıkar.

 Bu Haber 2359 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI