1 Mayıs 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Uyuşturucu kültürü ve kumar
Arif Takıcı

  Uyuşturucu kültürünün teşekkülü ve gelişmesinde en önemli rolü oynayan faktörlerin başında ‘'kumar''gelir yer alır. İnsanların hoşça vakit geçirmek ya da şansını denemek amacıyla başladıkları bu afet, iptila olarak kumara dönüşür. Nefsin en güçlü dürtülerinden olan kazanma hırsı, kumar alışkanlığının itici gücüdür. Zamanla bütün benliği işgal eden kumar alışkanlığı ile bütün servetini, kişiliğini, onurunu ve en kutsal değerlerini kaybedenlerin ve nihayet intihar ile hayatını noktalayanların sayısı az değildir. Kumar, alın teriyle kazancın düşmanı ve kısa yoldan emeksiz zengin olma arzusunun bir tezahürüdür. Çalışmadan kazanmaya alışan bu kişiler, işin hep böyle devam edeceğini zannederler ve alın teriyle kazandıklarını da kumara yatırırlar.

Bunu meslek edinen ve her türlü hilesini bilen profesyonel kumarbazlar, kumara yeni alışan acemilere kasten prim vererek, onları tuzağa düşürürler. Ve ekip halinde bu kumarbazlar, tuzağa düşürdüklerine imzalattıkları bonolarla onların evlerini, iş yerlerini, servetlerini alarak yuvasından ve servetinden mahrum ederler. Kumar, toplumu ve kişileri imha ve çöküşe götüren bir afettir.. Kumar, alışan insanların bedeni ve ruhi sağlığını, aklını, mantık ve irade gücünü ve insani şuurunu da yok eder. Çalışma gücünü kaybederek tembelliğe alıştırır. Sevgi ve saygı, yerini kin ve düşmanlık duygularına terk eder.  Arkasından içki, uyuşturucu, fuhuş, rüşvet ve diğer kötü alışkanlıklara zemin hazırlar. Ve böylece şuur ve iradeden uzaklaştırdığı kişileri, akıl almaz suçlara, hatta cinayetlere de kolaylıkla sürükleyebilir.  Kumar illeti cemiyeti de, ferdi de kemiren bir afettir. Anayasa ve bazı kanunlar, gençlerin kumar afetinden korunmasını emrederken, ‘'kazı kazan ve iddia'' gibi oyunlar çocukları kumara itmektedir. 18 yaşından küçük çocuklara bu oyun kağıtlarının verilmemesi lazım. Şu anda kumar toplumumuzda bir kanser gibi yayılmaktadır. Zeka düzeyini geliştirdiği aldatmacalarıyla küçük büyük, gençlerin kumara alıştırıldığı görülmektedir. Franko ölmeden önce: Ben bu ülkeyi(İspanya'yı) yıllarca porno, futbol ve piyango ile idare ettim ‘'demiştir….  Ülkemizden yurt dışına kumar oynamaya giden vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün katlanmaktadır.

Fransa'nın bir sahil kentindeki  kumarhane sözcüsünün söylediklerini dikkatinize sunmak isterim… Kumarbaz milletler sıralamasında  Japonlardan sonra Türkler ikinci sıradadır. Eskiden Arap şeyhleri Avrupa kumarhanelerinin müdavimleri idi. Şimdi Arap ve İranlıların yerini Türkler almıştır'' diyor.  İSRAFTA BİRİNCİ, KUMARDA İKİNCİ, ALKOLDE ÜÇÜNCÜ, SİGARA TÜKETİMİNDE dünya dördüncüsüyüz! Acaba çağdaşlaşmak ve çağ atlamak dedikleri bu mudur? Şüphesiz bazı televizyon ve gazeteler bunun itici gücüdür. Milli olmayan milli eğitimde baş sorumlusudur. Bazı spor kulüpleri, dernekler ve kahvehaneler kumarhane gibi çalışmaktadırlar. Servetimizi ve vaktimizi hayırlı istikamet de kullanmamız temennisi  ve saygılarımla.   Not, Yeşilay arşivinden faydalandım.Bu Haber 1552 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI