4 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Trafik Haftası
Genel anlamda trafik, ulaşım yollarının yayalar ve her türlü taşıt araçları tarafından kullanılması, seyrüsefer.. ( Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı “Türkçe Sözlük’ten aldım).

Tanıma dayalı olarak, trafiğin öğelerini kısaca belirledikten sonra yazmak daha uygun olur kanısındayım. Şöyle ki;

1)      Ulaşım sözcüğü bize öncelikle bir hareketin olmasını çağrıştırıyor. Bir yerden bir başka yere ulaşmak, varmak. Bunun için bir ulaşıcı varlık gerekli; insan, hayvan, araç, cisim..

2)      Yollar sözcüğü de, aklımıza gelebilecek her türlü hareketin güzergAhını, seyrüseferin kullanacağı hattı anlatıyor. Hava yolu, suyolu, kara yolu; göçmen kuşların göç yolu gibi.

3)      Yayalar sözcüğü ise, kullanılacak güzergAhın bireysel olarak, kendi gücü ile vasıta kullanmadan hareket edecekleri anlatıyor.

4)      Araçlara gelince, bir kullanıcının sevk ve idaresinde; öncelikle biz insanların yararı için daha sonra da bütün varlıkların yararlanması amacı ile kullanılan ulaşım araç ve gereçleri aklımıza gelir.

 

Bu ön bilgiler ışığında trafik konusunu gözden geçirdiğimizde çok yönlü, geniş katılımlı ve dünya üzerinde yaşamını sürdüren her varlığı ilgilendiren kocaman bir sistemin içinde yaşadığımızı görürüz. Bu sistemi iyi tanımamak veya tanıtamamaktan kaynaklanan hatalar nedeniyle trafik kazaların da can ve mal zayiatımız, medeni ülkeler standartlarının üzeride seyretmeğe devam ediyor.

Trafik kazalarının nedenlerini kısaca özetlemek istersek:

1)      Birinci sırada sürücü hatalarının yer aldığını görüyoruz. “Önce Ben” diyen magandalarımız var. Direksiyona geçince “bencilliği” köpürüyor, akıl devreden çıkıyor; hırs ve iddia duyguları kişiliğini etkisi altına alınca şeytanı bile geçiyoruz. Böylelerine Allah, Kur'an-ı Kerim'de: “arzu ve heveslerine….tapınanı gördün mü?” (Casiye: 23). Kural tanımayanlar kendi heveslerinin kurbanı oldukları gibi nice insanlarımızı ve mal varlığımızı da yok ediyor veya sakat bırakıyor, işe yaramaz hale getiriyor. Bu sahada nefsine tapanlarımız çok fazla.

2)      İkinci olarak yollarımızın kötülüğünden kaynaklanan kazalar da fazla. Trafik akışını sağlayan yollarımız henüz arzu edilen düzeyde değil. Ancak son yıllardaki gelişmeleri, bölünmüş yol çalışmalarını görmezden gelemeyiz. Gerçekten çok büyük gelişmeler var. Ama daha çok işimizin olduğunu da unutmamalıyız.

3)      Araç kusurları da bu hususta önemli bir yer tutuyor. Hiçbir işaret koymadan yola park edilen araçların yanında park ve fren lambaları arızalandığı halde yaptırmayan çok sayıda sürücüye rastlıyoruz.

4)      Alkollü araç kullanımından da çok sayıda kaza meydana geldiğini haberlerde izliyoruz. Özellikle gençlerimize yazık oluyor. Çoğu zaman canları ile ödüyorlar.

5)      Trafik kurallarını bilmemekten kaynaklanan kazaların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Bilerek yapılan hataların yanında bazı trafik işaretlerini tanımayan sürücülerimiz- epeyce azalmasına rağmen gene de- var. Yılların şoförü bir arkadaşın minibüsünde bir köye gidiyorduk. Ben ön koltuktaydım. Sürekli çizgi olan bir yerde solama yapınca; “Bizi korkutuyorsun kaptan” dedim. “Hayrola, ne var?” dedi. “Trafik kuralını çiğnedin, sürekli çizgiyi hiç dikkate almadın” dediğimde “O çizgiler ne işe yarıyor, ben onları hiç bilmiyorum” dedi. Hayretler içinde kalmıştım. O dostumuz şimdi sakat arabasına bağlı olarak yaşıyor. Trafik kazası özürlüsü..

Hayatımızın her safhasında kurallar var. Görgü kuralları, ahlak kuralları, toplumsal kurallar, dinimizin kuralları, yasal, tüzüksel, yönetsel ve aile kuralları. Ve hepsinin yanında hayatımızla çok yakından ilgili ; TRAFİK KURALLARI!

“Uyalım, uymayanları uyaralım”

 Bu Haber 1712 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI