5 Mayıs 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Tıp Fakültesi'ni Ünye'de kuralım, bu iş bitsin..
musakiroğlu@mynet.com

18 Mayıs 2007'de Bakanlar Kurulu'nun açılmasına izin verdiği Ordu Üniversitesi bünyesinde tıp fakültesi açma izni de çıkmıştı.

 

O sırada açılmasına izin verilen sanırım 16 üniversiteydi, bunların içinden dördüne tıp fakültesi açma izni verilmişti. Bunlardan biri de Ordu Üniversitesiydi.

 

Ben o zaman Ordu'da üniversite açılmasından daha çok açılacak bu üniversiteye tıp fakültesi açma izni verilmesine sevinmiştim.

 

Çünkü tıp fakülteleri üniversiteler için ayrıcalıklı bir farktır. Tıp fakültesi olan üniversite daha bir üniversite olarak görülür. Ve herkesçe saygınlığı ve itibarı daha yüksek olan üniversite olarak değerlendirilir.

 

Diğer taraftan tıp fakülteleri üniversitelerin para ve maddi imkan kaynağıdır. Üniversite zenginleyecek, büyüyecekse bunu tıp fakültesi varsa öyle sağlayabilir.

 

Ayrıca tıp fakülteleri öğretim üyesi, akademisyeni bol olan, bu yönüyle de üniversiteye zenginlik, hacim kazandıran kuruluştur.

 

Velhasıl, tıp fakültesi olan üniversiteler diğer bütün üniversitelerden bir değil, çok-çok  adım öndedirler.

 

İşte bu nedenlerle sevinmiştim Ordu Üniversitesi'ne tıp fakültesi kurma hakkı verilmiş olmasına.

 

Bir de yıllardır gidip gelip su yolu yaptığımız Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 115 km'lik yolunu yarıya yarıya kısaltacak, yönümüzü Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne çevirecek, zahmetimiz azalacaktı.

 

Gel gör ki izin çıkalı üç yıl oldu ODÜ'nün tıp fakültesi işi adeta yılan hikayesine döndü.. Bir açıklama şu olacak, bir açıklama bu olacak.. Ard arda açıklama.. Ard arda sonu/sonucu olmayan kelamlar sürüp gidiyor. Ama ortada bir şey yok.. Alınmış bir arpa boyu yol yok.

 

Konuyla ilgili olarak Ordu merkezde neler oluyor, neler olmuyor.. Aslında çok şeyin konuşulup/tartışıldığını bildiğimiz perdenin arkasında neler oluyor da bu iş bir türlü sonuca ulaşmıyor? İşte bunu bilemiyoruz.

 

ODÜ Rektörü Prof Dr. Sn. Haluk Kefelioğlu kurucu rektör olarak kendi görev ve akademik hayatı içinde tıp fakültesini kurmayı çok istiyordur. Bundan hiç şüphem yok. Çünkü kurucu rektör olarak getirildiği 4 yıllık süre içinde bu işi yaptı yaptı.. Eğer yapamazsa, ne yaparsa yapsın, üniversiteyi diğer bölümlerde tavana zıplatsın, hiç görülmez.. Kuramadığı bu tıp fakültesiyle anılır, öyle bilinir. Kısacası başarısız bir kurucu rektör olarak tarihe geçer. Sayın Kefelioğlu, başarısız bir kurucu rektör durumuna düşmemek için tıp fakültesini kurmaya çalışıyor, çırpınıyordur. İşte bunun için şüphem yok dedim.

 

Peki, nedir sorun, niye kurulmuyor bu fakülte? Nasıl bir engel var? Rektör Kefelioğlu bu konularda çok açık konuşmuyor. Belki önünü hepten kesmemek için konuşmuyor, umudunu korumak istiyor olabilir. Ancak görevdeki üç yılı gitti, bir yılı kaldı. Bunun da farkındadır sanırım.

 

Ordulu eski bir büyüğümle telefonda konuştum, doğrudur yanlıştır. Şöyle bir şey dedi: Bu tıp fakültesi iktidardaki siyasetçiler tarafından bilinçli şekilde engelleniyor. Çünkü mevcut rektörün siyasi düşüncelerini hiç tasvip etmiyorlar. Eğer tıp fakültesi açılır, buranın öğretim görevlileri atanırsa, yeni rektör seçiminde bu öğretim görevlileri Kefelioğlu'na oy verirler. Böylelikle Kefelioğlu da çok büyük oy alır. Böyle bir durum ise bizim onu değiştirip, kendi tarafımızdan bir rektörü atamamızı zorlaştırır endişesi taşıyorlar. O yüzden bu işi ileriye sallamamız gerekli diye düşünüyorlar.

 

Eğer doğruysa ki, niye olmasın; siyasetçi bu.. Siyasi gözlüğünü bir taktı mıydı, bütün renkler kaybolur, her renk siyasete dönüşür, değil Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni engellemek, Amerika bile vız gelir!

 

Ben buradan Sayın Kefelioğlu'na bir çağrı yapıyorum: Sayın Kefelioğlu, gücünüz, imkanınız varsa bu tıp fakültesini Ünye'ye kurmaya karar verin. Bakınız o zaman yer surunu nasıl halediliyor.. Altı aya kalmaz uğrunda çırpındığınız fakültenizi kurar, rahatlarsınız. Olaya bir de bu cepheden bakın. Hep, Ordu'da kurulacak deyip kendinizi sıkıntıya sokup durmayın. Kuralım Ünye'de bitsin şu iş.Bu Haber 2559 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI