7 Mayıs 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Çamlık'taki yürüyüş yolu yarım kalmamalı..
musakiroğlu@mynet.com

Çamlık ile Aynikola arasındaki 600 metrelik mesafe Belediye tarafından yürüyüş yolu-gezi ve seyir/oturma bölgesi olarak düzenleniyor. Çamlık ile Aynikola arasında yapılan bölümde başlatılan çalışma çok yerinde, hatta gecikmiş bir çalışma.

 

Aslında bu yola 4 sene önce başlanmıştı. Ancak, işin başında kıyıda koylara yapılan duvarlar şikayete konu olduğu için yasa gereği bu duvarların yapımı durdurulmuştu.

 

Asıl durması gereken yapılan duvar inşaatı idi, ama duvarın durdurulması ile birlikte burada düşünülen yürüyüş yolunun yapımı da durdurulmuştu. O zaman ama tepki olsun diye, ama bir başka sebepten durdurulan yol çalışması bu ara yeniden başladı.

 

Burada böyle bir yürüyüş, gezinti ve dinlenme bölgesi yapılması üç açıdan çok önemli..

 

Birincisi; bu alanın sosyal hizmet verecek olması. Yani sağlık yürüyüşü yapmak için.. Gezinti düzenlemek için.. Oturup bölgenin temiz deniz havasını teneffüs etmek için böyle bir düzenleme yapılıyor olması..

 

İkincisi; bölgenin metruk, bakımsız, çamur/çöp alanı olmasının önüne geçilmesi, bakım ve düzenleme yapılıyor olması..

 

Üçüncüsü ki en önemlisi; buradan güneşin denizden doğuşu ve batışı sırasında beliren muhteşem görüntüsünün yerli/yabancı herkes tarafından izlenme fırsatının yaratılıyor olması..

 

Yapılan yol projesi ile ilgili olarak verilen bilgide, yol kompleksi içinde düşünülen bölüm ve mekanlar bu üç madde de ifade ettiğim imkanları sağlar nitelikte görülüyor.

 

Bunlar güzel, tamam..  Ancak, bu çalışma bizim bu bölgemizdeki kıyı boyunca yapılması gereken düzenlemenin üçte biri.

 

İşin diğer üçte ikilik bölümü ise Burunucu Adalılar girişi Topyanı'ndan başlayıp Dikilitaş, Feneraltı üzerinden Çamlık'ta şu anda yapılan yolun başlangıç noktasına kadar uzanan yol hattı. Burası ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Ancak asıl burası önemli, bu hat üzerinde de düzenleme, bakım ve yol ve diğer mekanlar yapılmalı.

 

Eğer bu hat yapılmaz, bu bölgedeki kıyıda düzenlemeye gidilmezse şu anda yapılan bölüm ağırlıklı olarak o bölgede oturanlara hizmet eder. Çünkü yolun bir ağzı Çamlık'la diğer ağzı ise mahalle arasında kalması ile pasif hale düşüyor. Mahalleliler dışında o bölgeye pek giden olmaz.

 

Şu anda yapılan yolun ağzı doğası gereği Adalılar girişinden başlıyor, Aynikola'da bitiyor.. Ki eğer açılabilse Aynikola'dan Uzunkum'a doğru da devam ettirilebilir.

 

Ben bunu daha önce de birkaç kez yazdım. Topyanı'ndan Aynikola'ya doğru dünya güzeli/dünya değeri kıyılarımıza sık sık vurgu yaptım. Bu güzellikleri korumamız gerektiğini.. Bakım ve düzenleme yapılmasını.. Burada yaklaşık iki kilometrelik alanda yürüyüş-gezi yolunun bir an önce hayata geçirilmesini her fırsatta ifade ettim.

 

Bugün yine aynı noktadayım. Bu bölge özellikli, farklı bir bölgemiz. Bu bölgenin benzeri olan Bolaman-Efirli arasındaki eski yol güzergahını Turizm Bakanlığı Turizm Bölgesi ilan etmeye hazırlanıyor. Bizim bölgemiz şehrimizin devamında, oralardan çok daha güzel. Sahip çıkalım. Çamlık Aynikola arasındaki düzenlemenin içine Topyanı-Çamlık arasını da katalım. Bu iki parçayı birleştirip, tek bir bölge halinde yerli ve yabancı turizmin hizmetine sokalım.

 

Bakın Samsun muazzam bir üniversite şehri oluyor, ikinci üniversitesini kuruyor. Ordu'da üniversite büyüyüp gelişiyor. Buralarda okuyan öğrenciler, ders veren öğretim üyeleri hafta sonu tatillerini geçirmek üzere günübirlik tatil için gidecek yer arayacaklar.

 

Ünye Niksar Tokat duble yolu gerçekleştiği zaman, Sivas dahil bu bölge insanı deniz görmeye, deniz havası teneffüs etmeye özellikle hafta sonlarında Ünye'ye gelecekler.

 

Bütün bunlar ve daha birçok gelişme için Ünye'yi hazırlamalıyız. Topyanı'ndan Aynikola'ya uzanan bölgede doğa-kıyı-deniz üçlüsü gören herkesin bir daha görmek isteyeceği, etrafına tavsiye edeceği güzide bir bölgemizdir.

 

Burayı boydan boya yürüyüş-gezi yolu olarak düzenlemeliyiz. Burada oturma, seyir-izleme bölümleri ve doğal dokuya uyan yeme-içme mekanları kurmalı, turizmin hizmetine sokmalıyız.

 Bu Haber 1908 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI