4 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Doğa ve insan
İnsan, bütün varlıklardan çok farklı özelliklere sahip olan bir yaratıktır. Bu farklılığı nedeniyle Allah insana “Halifem” ifadesini kullanmaktadır. Ayrıca Allah “kendi ruhundan ruh üfürdü” ifadesini de insan için kullanmıştır. Yani insan, üstün bir ruhun sahibidir. Bu özelliklerin farkında olarak davranan insanlar da “Ahsen-i takvim = en üstün nitelikli yaratık” ifadesiyle anlatılıyor.

              Bu hafta sonunu köyde geçirdim. İnsan elleri ile elif elif işlenen köyler çok güzel. Bağ-bahçe işlerinin yoğun olarak yapıldığı bahar aylarının güzellikleri, kelimelerle anlatılamayacak kadar zengin ve sadece yaşanarak tadılıyor. Çocukluğumuzun en tatlı anılarından olan ve gönlümüzün derinliklerinde güzel ötüşleri ile hiç unutamadığımız “Guguk kuşu” nu doyasıya dinledim.

            Ancak ben bu yazımla bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. İnsan da güzel doğa da güzel de; güzel olmayan işler var ki bazen bütün güzellikleri unutturuyor insana. Dünyayı imar eden insan eli, öyle oluyor ki bir tarafı yaparken bir tarafı yıkıyor. Bu seferki köy hayatımda bu ikilemi belirgin şekilde gözledim.

            Şöyle ki:

            Hepimiz biliyoruz ki köylerdeki bitkisel ürünlerin çoğunluğunda sun'i gübre kullanılıyor ve ilaçlama yapılıyor. Bu iki uygulama (gübreleme ve ilaçlama) artık zirai üretimde olmazsa olmaz durumunda. İşte bu olmazsa olmaz kuralı, doğal dengenin bozulmasındaki etkenlerden bu ikisini çoğunlukla dikkatlerden kaçırıyor. Özellikle fındık ilaçlamasının arıcılık, kuş türlerinin üremesi, tavşanlar, yılanlar, kertenkeleler ve daha birçok- fındık bahçelerinde yaşayıp üreyen- canlının nerede ise kökünü kurutacak duruma geldiğini gözlüyoruz. Çocukluğumda tanıdığım bazı kuşların kaybolduğunun farkına vardım. Yılanların çok azaldığını görüyoruz. Fareler fındık ocaklarını kurutacak şekilde diplerini deliyorlar. (Yılanların yaz aylarında en çok sevdiği yiyeceğin fare olduğunu biliyoruz). Bahçelere kuru olarak serpilen azotlu gübreler sürüngen hayvanlara çok büyük zarar veriyor.

            Bu sefer bahçelerde çok sayıda kertenkele ölüsü gördüm. Nedenini biraz düşününce şöyle bir kanaate vardım: Fındık bahçelerine, yağacak zannı ile serpilen gübreler bu ara uzun süreden beri yağmadığı için eriyemedi ve sürüngen hayvanlar bu gübrelerle temas kurunca vücutlarına zarar verdi. Böylece ölümlerine neden oldu.

            Kendi ellerimiz veya yanlış uygulamalarımız sonucu bozduğumuz doğal dengenin, sürekli aleyhimize cereyan ettiğini fark etmenin zamanı geldiğine inanıyorum. Toz ilaç kullanma yasağının bir önlem olduğunu biliyoruz. Ancak yeterli değildir. Acilen bazı önlemlerin alınması gerektiğini okuyucularımla paylaşmak isterim. Bu Haber 1623 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI