14 Mayıs 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Hilmi Güler Ünye gibi Ordu'yu da mı oyalıyor?
musakiroğlu@mynet.com

2002 yılında iktidara gelen Ak Parti Hükümeti'nde yedi yıl gibi çok uzun bir dönem Enerji Bakanlığı yapmış Ordu Milletvekili Sn. Hilmi Güler bana hep enteresan bir siyasetçi profili çizmiştir.

 

Sn. Hilmi Güler, Enerji Bakanı olarak her şeyden, fındık kavşağından bile enerji üreten projeleriyle ülkenin her tarafını enerjiyle doldurmayı hayal etmiş bir bakandı. Ama nedense hep hayal etti, hayalleriyle yaşadı Sn. Bakanımız.

 

Rusya'ya her gidip döndüğünde çok önemli enerji anlaşmalarının imzalandığını söyleyen Sayın eski bakanımız, artık doğalgazın Türkiye'de daha ucuza yakılacağını, kışları artık hiç kesilmeyeceğini söylemiş! Ama her nedense o yılın kışları doğalgaz daha çok kesilmiş, fiyatı çok daha fazla artmıştı. Demek ki Rusya sözünde durmamıştı!.. Sözünde durmayana bakan ne yapabilir ki!..

 

Rusya'nın sözünde durmamasına karşılık İran'a gidip buralarda imza üstüne imza törenleri düzenleyen Bakan daha dönmeden, doğalgaz akışını artıracağını söyleyen İran tersine gazı kesmiş.. Bakanı nasıl da sinirlendirmişti! Ne yapsın Bakan İran'a savaş açacak değil ya!..

 

Karadeniz'in altının doğalgaz ve petrol kaynadığına işaret eden Sn. Hilmi Güler, bu konuda sadece millete verdiği gazla kalmış!.. Buralardaki gazı-petrolü sonraki nesillere havale etmişti!

 

Türkiye'nin yer altında bol miktarda altın ve diğer bütün çeşit madenleriyle dünya zengini olduğunu belirten Sn. Güler.. Tek başına ‘çok stratejik' bor madenimizle bile bütün dünyaya kafa tutabilecek güçte olduğumuzu hep hatırlatmıştı bizlere! Nedense akıl edip, becerip Sn. Bakanın dile getirdiği bu madenleri bulup bir türlü yeryüzüne çıkartamadık!! Yuh olsun bize!.. Örneğin, Sevgili dostum Sn. Ahmet Kabayel aradığı demir madenini bulamamışsa Bakan ne yapsın!?

 

‘Türkiye'de sular akar, bizler bakar' diyerek, yıllardır boş yere akan ırmak ve derelerimize dikkat çeken eski Enerji Bakanımız Güler, Doğu Karadeniz'deki dereleri Güney'e, Güneydoğu'ya akıtmanın mümkün olduğuna dikkat çekmiş!.. Buraları susuzluktan ve kuraklıktan kurtarmanın yolunun bu olduğunu söylemişti. Ama şu Fırat ile Dicle nehirleri yok mu... Sn. Güler'in bu sözlerini duymuş, ayağa kalkmış, Karadeniz'in sularını Güneydoğu'ya sokmamışlardı!..

 

Bu kadar iş bilen!.. Projeler üreten!.. Sn. Bakan kimseye yaranamamış olacak ki geçen yedi yılın ardından görevden alınarak haksızlıkların en büyüğüne uğramadı mı sizce!?

 

Babası Ünyeli, annesi Ordulu olan Sn. Bakan.. Her Ünye'ye geldiğinde sıkı bir Ünyeli, Ordu'ya gittiğinde ise sıkı bir Ordulu olduğunu söyleyerek ‘çifte vatandaşlık' hakkı gibi hak kullanabilen çok az siyasetçiden birisidir.

 

Gelelim Sevgili Bakanımızın şu sıkı Ünyeliliğine;

 

Sayın Bakan 2002 yılında seçilip bakan olmasının ardından geldiği Ünye'de iki müjde vermişti. Bir yıl içinde doğalgaz ve demiryolu. Sekiz yıl geçti, verilen söz tavanda sallanıyor. Sıkı Ünyeli Bakan'ın Ünye'de ekstradan zerre bir eseri yok koca yedi yıl boyunca. Anlaşılan Sn. Hilmi Güler sıkı değil, gevşek bir Ünyeli.

 

Ordu'ya gelince.. Sn. eski bakan geçen akşam Ordu televizyonunda ORGİ Havaalanı ile ilgili olarak, “Mutlaka yapılacak” demiş. Bakanken yapamadığını milletvekili iken yapmak daha mı kolay ki?..  Sayın Bakan, duymadınız galiba Başbakan da yapılmayacak, diyor. O halde n'olcak şimdi!?

 

Ordu'ya gittiğimde soruyorum, bazen de Ordulu dostlarla telefonda konuşuyorum. “Hilmi Güler nasıl, Ordu için umduğunuzu bulabildiniz mi Sn. Bakan'dan?” diye soruyorum.

Hayal kırıklıklarını dile getiriyorlar. Anlaşılan eski bakan Sn. Güler Ünye gibi Ordu'yu da oyalıyor.

 

Demek ki Sn. Hilmi Güler hem gevşek bir Ünyeli hem de gevşek bir Ordulu.. Belli oldu..Bu Haber 1987 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI