18 Mayıs 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
ÇESİAT'a ihbarda bulunuyorum
musakiroğlu@mynet.com

Bir önceki Ordu Valisi Ali Kaban tarafından Ordu Valiliği'nce kurulan Çevre Suçları İnceleme ve Araştırma Timi'ne (ÇESİAT) ihbarda bulunuyorum.

 

Sayın ÇESİAT ekibi,

Belediyeler, özellikle iç kısımlardaki ilçe ve belde belediyeleri çöplerini ırmaklara, derelere, kaş aşağı tabiatın kucağına savurup atıyorlar. İlimizdeki hemen her belediye bunu çok sorumsuzca, pervasızca yapıyor.

Size bunu ihbar ediyorum. Lütfen gereğini yapın.

 

 

Bu ihbarı mı ÇESİAT ne kadar dikkate alır? Aslında dikkate almayacaktır, diye düşünüyorum. Çünkü kurulduğu günden bu zamana kadar geçen süre, sanki dikkate almaz dedirtiyor bana.

 

Neden dersiniz? Soruyorum, bu ÇESİAT ekibi Ordu ilini hiç mi gezmez.. Gezse de hiç mi sağına soluna bakmaz.. Yoldan çıkıp, bir yerlerde çevre kirliliği aramaya gerek yok. Yol kenarlarındaki dere boylarının, akarsu kenarlarının, kaş aşağı tabiatın çöp deposu olarak kullanıldığını hiç mi görmez?

 

Fırsat buldukça sahilden içerilere doğru gezmeyi sever, özellikle de bunu isteyerek yaparım. Gerek geçmişteki siyasi dönemden kalma alışkanlıktan, gerekse içinde bulunduğum gazetecilik işimden dolayı çıkar gider.. Gezer bakar, incelerim çevreyi.

 

Vahşi çöp birikintileri ve atıklar son yıllarda sık sık şahit olduğum, çok üzüldüğüm ve beni içten içe kahreden vaziyetiyle hemen her tarafı sarmış görünüyor. Sarmasını koy bir kenara olmayacak yerlere, akarsulara, tabiatın orta yerine dökülen çöpler yürek yakıyor.

 

Bundan 25 sene, 20 sene, 15 sene öncesinde dönemin milletvekili Sn. Şükrü Yürür'le ziyaret etimiz iç bölgelerimizde böyle çöp döküldüğüne şahit olduğumuzda, Sn. Yürür böylesi bir yanlışlığı, kusuru, yasa dışılığı gördüğünde) ilgili belediyeyi uyarır.. Bir daha olmamasını özellikle tembih ederdi.

 

Bu tembihler işe yarar, belediyeler çöplerini yine vahşi şartlarda da olsa daha uygun şekilde biriktirir, öyle sağı solu pisleyip, sorumsuzca zehirlemezlerdi.

 

Şimdi görüyorum ki bu iş şirazesinden çıkmış.

 

Hele geçtiğimiz Pazar günü gittiğimiz Ordu'nun yeni açılan Dereiçi yolu güzergahında gördüğümüz tam bir rezillik ve çevre felaketiydi. Yol boyu kaş aşağı dökülen çöplerle hayıflanıp ilerlerken Topçam Barajı'ndan sonra Mesudiye'ye doğru yaklaşık 20 km boyunca Melet Irmağı kenarındaki görüntüler bizi tam bir hayrete düşürdü.

Irmak kenarındaki dala budağa ard arda takılı kalmış çöpler sanki insan eli tarafından özellikle dizilmiş bir görüntü sunuyordu yoldan gelip geçenlere. Olmaz dedirtiyordu, bu kadarı da olmaz..

 

ÇESİAT ekibi bilmiyorum bu yoldan hiç geçti mi, dereboyu bu çöp rezaletine şahit oldu mu? Bana sorarsanız, geçmemiş olması, geçmemişse bile bilgisinin mümkün değildir, derim.

 

Bir de merak ettiğim, Sn. Valimiz Ordu'da göreve başladıktan sonra Mesudiye'ye hiç gitti mi? Eğer gitmişse Sn. Valimizin bu görüntüleri görmemiş olması imkansızdır.

 

Aslında bu yazımdaki asıl çağırım Sn. Valimiz Orhan Düzgün'e,

 

Sn. Valim,

 

İlimizde bu çöp rezaleti dağı-taşı, dereyi-ırmağı sarmış durumda. Bu kadar sorumsuzca, bu kadar pervasızca bir kirletme, tabiatı böylesine zehirlemeye izin vermeyeceğinizi umuyorum.

 

ÇESİAT elinizin altında hareketli bir güç, önemli bir fırsat. Ordu ilinin 19 ilçesindeki bu felaketin önüne ÇESİAT istese 19 günde geçebilecek bir imkana sahip. Bu gücü harekete geçirmenizi bekliyor, sorumluların gözünün yaşına bakılmadan cezalandırılmasını istiyoruz. 

 Bu Haber 2733 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI