20 Mayıs 2010 Pazar
YÜKSEL ŞEN
Gazetemiz "Şirin ÜNYE" 50 Yaşında
Yüksel Şen

Samsun'da matbaa işletmeciliği ve gazetecilikle iştigal eden, Hayri ALTUNTAŞ, kardeşi Ömer ALTUNTAŞ'la birlikte işlerini ÜNYE'ye naklediyor.

Ortaçarşı NO.2 de tesis ettikleri ve ‘ÜNYE MATBAASI' adını verdikleri iş yerlerinde, Ticari faaliyetlerini sürdürmeye başlıyorlar.

Bu genç, atılgan ve gönlü çalışma ve bulunduğu topluma hizmet etmek aşkıyla dolu, idealist gazeteci arkadaşımız. Matbaasında, renkli baskı, el ve duvar ilanları, tanıtım broşürleri, reklam, cilt, davetiye işleri de yaparak, halkımızın tüm isteklerine cevap veriyor.

Arkadaşımız, bu faaliyetlerinin yanı sıra ‘ŞİRİN ÜNYE-AKKUŞ SESİ' ismiyle birde mahalli Gazete çıkarıyor.

Kentimizin ve yöremizin, gören gözü, duyan kulağı ve konuşan dili olarak tüm gelişmeleri halka ve ilgili birimlere duyurmak için gayret sarf ediyor. Ve de çabalarında başarılı oluyor.

Gazetenin, Kütüphanemde mevcut ciltlerine şöyle bir nazar ediyorum. Ve şu bilgilere ulaşıyorum.

 

 “Adı                         :ŞİRİN ÜNYE-AKKUŞ SESİ

Kuruluş Tarihi        : 19.MAYIS.1961

Sahibi                     :Hayri ALTUNTAŞ

Mesul Müdürü        :Hasan MAYDA

Fiyatı                      :25 Kuruş

Abone Yıllığı           :15 Lira

İdarehane               : Ortaçarşı No.2 ÜNYE

Telefon                    : 113

Dizgi ve Baskı        :ÜNYE'de gazetemiz tesislerinde yapılmıştır.

ÇARŞAMBA VE CUMARTESİ GÜNLERİ ÇIKAR SİYASİ MÜSTAKİL GAZETE”

Gazetenin 29.TEMMUZ.1964 tarih ve 192 sayılı nüshasından edindiğim bilgiye göre, Yazı İşleri Müdürlüğü'nü kentimizin medarı iftiharı, Araştırmacı, usta kalemiyle, gönüllerimize otağ kuran ve geçmişten verdiği, ulaşılması pek güç bilgilerle belleklerimizin pasını silen, onurumuz, Yaşar KARADUMAN üstlenmiş.

Sayın KARADUMAN o günlerde henüz Orta Öğrenim gören, talebelik vasfını haiz genç bir hemşerimiz.

Ama: Eskilerin deyimi ile, kaleminden kan damlıyor.

Yazdığı her yazı, kent halkının beğenisini kazanıyor ve zevkle okunuyor.

25.KASIM.1964 tarih ve 226 sayılı gazetede yayınlanan “SİHİRBAZ VE PARK” 12.ARALIK.1964 tarih ve 231 sayılı gazetede yayınlanan “KENDİSİYLE KONUŞTUĞUMUZ AKKUŞ BELEDİYE BAŞKANI, AKKUŞ'UN DERDİ ÇOK DEDİ' başlıklı makalesi, 23.ARALIK.1964 tarih ve 234 sayılı gazete de yayınlanan ‘AKKUŞ NOTLARIM: VER ELİNİ AKKUŞâ€¦' başlıklı gözlem ve araştırmaları, 12.MAYIS.1965 tarih ve 272 sayılı gazetede yayınlanan “E.S.E-A.K.S.O. ve EĞLENCE GECESİ” “ANNELER GÜNÜ VE KÜCÜKLERİN HEDİYESİ” başlıklı yazıları ve burada ayrı ayrı belirtemediğim diğer yazıları, kolay kolay unutulacak cinsten değil.

DEĞERLİ OKUYUCULAR:

19.MAYIS.2010 tarihinde 50'nci Kuruluş yılını dolduran bu gazetenin Kurucusu, Hayri ALTUNTAŞ şu anda aramızda yok.

Kolon Kanseri'ne yakalanan bu değerli, müteşebbis kardeşimiz, arkadaşımız yıllarca önce, ANKARA 'da tedavi gördüğü Hastanede Allahın Rahmetine kavuştu. Ruhu şad olsun. Işık içinde yatsın.

O'nun aramızdan ayrılmasını müteakip, kardeşi sayın Ömer ALTUNTAŞ gazetenin 7.EKİM.1992 tarih ve 1967 sayılı nüshasından öğrendiğime göre, ilk mesul müdürü Hasan MAYDA yönetiminde yayınını sürdürdü.

Bu gazetenin, ÜNYE BASIN TARİHİ'nde çok önemli yeri vardır.

26.EYLÜL.1964 tarih ve 209 sayılı nüshada Nokta köşesinde yayınlanan “YAPAR” başlıklı yazı için, zamanın Belediye Başkanı Rahmetli Mithat KISACIKOĞLU,  kendisine sataşma olduğunu ileri sürerek, gazetenin sahibi Hayri ALTUNTAŞ, Mesul Müdürü Hasan MAYDA ve Yazı İşleri Müdürü Yaşar KARADUMAN hakkında, ÜNYE TOPLU BASIN MAHKEMESİ nezdinde 20 bin liralık Tazminat Davası açmıştı. (KAYNAK: 10.EKİM.1964 tarih ve 213 20.ŞUBAT.1965 tarih ve 250 sayılı ŞİRİN ÜNYE-AKKUŞ SESİ Gazeteleri)

Rahmetli KISACIKOĞLU'nu, Mahkeme nezdinde, değerli hemşerimiz rahmetli Avukat Ayhan GÜRER, gazeteci arkadaşlarımızı da, gene memleketimizin güzide evlatlarından, Avukat Rahmetli Hasan ÖZTÜRK temsil etmişti.

Duruşma birkaç Celse sürmüş ve söz konusu köşe yazısını tetkik eden ve tarafları dinleyen, TOPLU BASIN MAHKEMESİ BAŞKANI Sayın Müeyyet AKMAN, son celse görüşülürken, celseye beş dakika ara vermiş ve celse tekrar açıldığında, gazetemiz mesullerine son sözlerini sorduktan sonra “YAZIDA SUÇ YOKTUR, GEREKÇESİYLE BERAATLERİNİ SALONDA BULUNANLARIN YÜZÜNE KARŞI OKUMUŞTUR.” (KAYNAK: 14.TEMMUZ.1965 tarih ve 290 sayılı ŞİRİN ÜNYE-AKKUŞ SESİ GAZETESİ) böylece ÜNYE BASINI'nda açılan İLK BASIN DAVASI son bulmuştur.

 

Efendim:

ANADOLU'da İl ve İlçe bazında, yayın hayatını 50 yıldır devam ettiren mahalli gazete sayısı çok azdır. Ve bunlardan biri de kentimizin Onuru, medarı iftiharımız “ŞİRİN ÜNYE” gazetesidir.

Rahmetli Hayri ALTUNTAŞ'tan sonra gazetenin İdaresini eline alan Ömer ALTUNTAŞ, gazeteyi bilahare, şimdiki sahibi Sayın Ali ÖZTÜRK'e devretmiştir.

Şu anda: Gazetenin Genel Koordinatörlüğünü İsmail ÖZTÜRK, Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğünü bir süre önce Hacer ÇOŞKUN'dan devralan Davut BAŞ, Onursal Genel Yayın Yönetmenliğini Yaşar KARADUMAN, Genel Yayın Yönetmenliğini Sayın Musa Özgür KIROĞLU, Haber Müdürlüğü'nü Dilek OLGUN, Spor Müdürlüğünü Ayhan CINDIK, Amatör Sporlar Müdürlüğü'nü Muhammet KIŞLA, Hukuk Sorumluluğunu Avukat Sayın İrfan Yıldız BEŞLİOĞLU, Hukuk Danışmanlığını Avukat Sayın Adem PİLAV, Sayfa Editörlüğünü Sayın Sabiha ARSLAN yapmaktadır.

Gazetenin baskı operatörleri Sedayil KANIK ve Hakan ÖZTÜRK olurken; muhabirliklerini Abdullah TAPÇI, İlknur KOYUN, Hanife KAVUŞ, Aysel KOÇ üstlenmişlerdir.

Ayrıca Sayın Kerim KELLECİ Görsel Tasarım işini üstlenirken; Sayın Eray ÖZTÜRK ise İstanbul temsilciliğini yapmaya devam etmektedir.

Sayın Ali ÖZTÜRK:

Kaledere Mahallesi, Büyükcami Pasajı No.21 ÜNYE adresinde tesis ettiği ve KENT OFSET ismini verdiği o görkemli Matbaasında değerli çalışma arkadaşları ile birlikte şimdilerde ismi “ŞİRİN ÜNYE” olarak değişen bu değerli eseri hiç aksatmadan basmaya ve çok zengin yazar kadrosu ile ilginç araştırmalar ve güncel haberlerle okuyucuya sunmaya ve ulaşmaya devam etmektedir.

Biz taşradaki Ünyeliler bu güzel hareketleri şükranla karşılıyor ve tüm çalışanlara teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Gazetenin ilk yayına başladığı 19.MAYIS 1961 ve ondan sonraki tarihlerde oluşan Yazar kadrosu şöyleydi:

Hayri ALTUNTAŞ, Hasan MAYDA, Orhan BORA, Ömer ÇAM, Hasan Tahsin SAY (KADIOĞLU), M.KÖKTENER, Yaşar KARADUMAN, Yüksel ŞEN, Sait KAPICIOĞLU, Özgül ÖZ, Özden SARIKAYA, İnci UZUN, Ali KAYADELEN ve daha birçokları.

Bu Yazarlardan şu anda Yaşar KARADUMAN, Prof. Dr. Sayın Sait KAPICIOĞLU ve Yüksel ŞEN yazılarını devam ettirmektedirler.

Gazetenin 50 yıl önceki Yazar kadrosundan pek çoğu rahmetli olmuştur. Başta Kurucumuz Hayri ALTUNTAŞ olmak üzere, kentimizin değerli eğitimcilerinden Şöhreti Yurt sathına dağılmış yetiştirdiği öğrencilerinin gönüllerine taht kuran Ömer ÇAM, Orhan BORA, Hasan Tahsin SAY (KADIOĞLU), ve Özden SARIKAYA'ya aziz ruhlarının şad olması dileğiyle Allahtan rahmet diliyorum. Işık içinde yatsınlar.

Gazetemizin kuruluşunun 50nci yılını yaşadığımız şu günlerde, Sahibi ve idarecileri başta olmak üzere, isimlerini ayrı ayrı sayamadığım değerli yazarlarına ve tüm çalışanlarına başarılar diliyorum.

ÜNYE'nin gören gözü, duyan kulağı ve konuşan dili olan “ŞİRİN ÜNYE” gazetesine daha nice 50nci yaş günleri temennisiyle, sahibi Sayın Ali ÖZTÜRK'ü tebrik ediyorum.

Gazetemize gereken ilgiyi göstererek, Bizi bugünlere getiren değerli okuyucularımıza da, tüm yazar ve çalışanlarımız adına teşekkürlerimi bildiriyorum.

Sağ olun, var olun kadir bilir hemşerilerim…

 Bu Haber 4279 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI