24 Mayıs 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Belediye Meclisi'nin aldığı karar ne anlama geliyor?
musakiroğlu@mynet.com

Belediye Meclisi'nin bu aybaşı yaptığı toplantısında Çamlık'tan Aynikola'ya kadar kıyı kenar çizgisi ve sahil şeridi ile ilgili bir karar alındı.

Ben Belediye Meclisi'nin aldığı kararı gazetemizde haber olarak okudum. Ancak, alınan karar gereği yapılacak uygulamanın başı nerde başlıyor, sonu nerde bitiyor pek bir şey anlayamadım.

Sordum öğrenmeye çalıştım ama birinin verdiği bilgi bir başka birinin verdiği bilgiyle uyuşmuyor, birbirine benzemiyor. İyice kafam karışıyor.

Bu arada alınan kararın ne olduğu, neyi amaçladığı, neyi ne kadar kapsadığı ile ilgili olarak kamuoyunda da bakıyorum çok sayıda yorum var.

Bu yorumları dinliyorum. Ancak bunlar da birbiriyle uyuşmuyor, birbirine benzemiyor.

Anladığım tek şey, bu kararla ilgili olarak belediye, belediye başkanı, meclis üyeleri ama haklı ama haksız bir hayli eleştiriliyorlar.

Bu kararın tam da Çamlık'ta otel yapılması düşünüldüğü sırada çıkartılmış olmasından dolayı bu işi otelle ilişkilendirenlerin sayısı bir hayli fazla.

Bunların ortak düşüncesi, Çamlık'ta yapılmak istenen otele gösterilen tepkilere yasal bir kılıf uydurmak üzere bu kararın alındığı ile ilgili.

Diğer taraftan bir düşünce daha var; o da Çamlık Aynikola arasında geçmişte kıyı-kenar çizgisi ihlal edilerek sahil şeridi kapsamında yapılmış konutlara yasallık kazandırılması ile ilgili olanı.

Üçüncü düşünce ise, yukarıdaki her iki düşüncenin toplamı.. Yani, bu kararla bir taş atılacak iki kuş vurulacak düşüncesi. Belediye bu kararla birlikte hem Çamlık'ta otel yapılmasına yasal fırsat sağlamış olacak hem de Çamlik-Aynikola arasında sahil şeridi içinde yapılmış yasal olmayan konutlara yasallık kazandırmış olacak.

Bu üç düşünceye bakıldığında, her üçünde de belediye eleştiriliyor. Alınan kararın yasal olmadığı, suç işlendiği iddia ediliyor.

Yapılan sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti açıklamalarına da bakılırsa, alınan bu kararla birlikte yanlış bir uygulama yapılırsa suç duyurusu yapılacağı ifade ediliyor.

Bu iddiaları yapanlar doğruyu da söyleyebilirler, muhalefet yapmak için de böyle konuşabilirler.

Bunu anlamanın tek yolu bu konuda  belediyenin ne düşündüğünü öğrenmek, bilmek ve anlamaktan geçiyor.

Peki, belediye ne düşünüyor?

Ne düşündüğü ile ilgili olarak gazetelere haber olarak yansıyan açıklama dışında bir bilgi yok. Belediye bu kararın ne olduğu, neyi amaçladığı, neyi ne kadar kapsadığı ile ilgili geniş bir açıklama yapmadı henüz.

İşte işin püf noktası da burası zaten.. Konu tam bu noktada kitleniyor. Bunun sonucunda da anlaşılmazlıklar başlıyor.. Değişik-değişik görüşler çıkıyor, yorumlar yapılıyor. Sap-saman birbirine karışıyor.. Hata nerde, doğru neresi anlaşılmaz oluyor.

Belediye tarafından bir açıklamaya acilen ihtiyaç var. Bu karar neyin nesidir, çıkar anlatırlarsa piyasadaki haklı-haksız dile getirilen birçok spekülasyonu ortadan kaldırırlar.

Aslında işin çerçevesinin belli olduğu, uyulması gereken yasal kuralların ne olduğunu ortaya koyan 3621 sayılı Kıyı Kanunu her şeyi açık açık ifade ediyor.

Kim olursa olsun ister belediye olsun, ister başka kurum ve şahıslar olsun.. Eğer kanuna karşı yanlış yapmışsa da şikayet varsa çözüm yeri mahkemelerdir.

Ama isteriz ki, mahkemeler en son çare olsun. Hatta mahkemelere hiç gerek kalmasın.Bu Haber 1756 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI