29 Mayıs 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Cip Şenliği'ne Ünye de katılmalı..
musakiroglu@mynet.com

Fatsa ve çevre ilçelerince düzenlenen ve bu sene 8.si yapılacak olan Cip Şenliği'ni bölgemizin doğal yapısına uyan en gerçekçi şenlik olarak düşünmüşümdür. Çünkü, cip ile Karadeniz Bölgesi arasında yakın bir ilişki olmuştur. Geçmişte yolun, köprünün olmadığı yıllarda Karadeniz'in dereleri ciple geçilmiş, sarp yamaç ve tepeler ciple aşılmıştır.

Bundan 25 sene öncesine kadar İş Bankası'nın önündeki şu anki otopark yerinde cip durağı vardı. Burada arazi vitesli Amerikan Willys marka cipler durur, köylere gitmek için müşteri beklerlerdi. Değil ayda, yılda birkaç kez araç giden Ünye'nin bilmem ne köyündeki acil bir hastanın feryadına bu cipler yetişir..Ya hastaya doktor götürür ya da hastayı alır Ünye'ye hastaneye getirirdi.

Köylerin yolları açılıp, ulaşım kolaylaşınca minibüsler gidip-gelmeye başladı köylere. Bu yeni durum karşısında cipler işsiz kaldı, işsiz kalınca da çekildiler, tek tük şahısların elinde hususi kullanılmaya başladılar.

Aynı durum Fatsa'da da geçerliydi. Fatsa'nın köylerine de ciple ulaşılıyordu. Burada da köy yolları açılıp devreye minibüsler girince cipler yolcu taşımayı bıraktı.

Bir zamanlar bölgenin sosyal hayatında önemli bir görevi yerine getiren ciplere vefa olsun diye.. Ya da cip nostaljisini yaşayabilmek ve yaşatabilmek için Fatsa'da cip şenliği düzenlenmeye başladı.

Fatsa, cip şenliğini çevresindeki Kumru, Korgan, Aybastı, Kabataş, Çatalpınar ilçeleri ile birlikte düşünüyor, öyle düzenliyor.

Aslında Fatsa'nın geçmiş hayatında cip ne kadar etkili idiyse aynı şey Ünye için de geçerli. Cip'e karşı Ünyelilerin de vefa borcu var, Ünye'nin de cip nostaljisi yaşama ve yaşatma isteği var.

Bu nedenle Cip Şenliği'ne Ünye'de katılmalı. Ünye ile Fatsa bu şenliği birlikte düzenlemelidir. Hazır bu ara iki ilçe arasında başlatılan birlikte ortak işler yapma görüşmeleri sırasında cip şenliğini de görüşülmeli, bu şenliği ortak yapma kararı alınmalıdır.

Fatsa'daki cip şenliği, çok doğru olarak bölgemizdeki yaylaları tanıtma amacına yönelik bir hedef kapsamında düzenleniyor. Yayla ve cip ikilisi birbirine çok güzel uyan ayrılmaz iki parçadır.

Şu andaki cip şenliği Fatsa'dan başlıyor, Kumru Ericek Yaylası'na, oradan da Korgan Yaylası, sonrasında da Aybastı Perşembe Yaylası'ndaki finalle sona eriyor.

Cip şenliğini Ünye Fatsa birlikte yaparsa başlangıç Ünye olur. Ünye'deki bir kahvaltıyla start alan yarışma İkizce üzerinden Yoğunoluk Beldesini takiben Kızlar Yaylası, Kuzköy, Salman, Seferli hattından Akkuş'a çıkar, burada öğle molası verir. Sonra harekete geçilir Tekkiraz'a gelinir. Tekkiraz'dan Meydan Beldesi'ne buradan da Kumru'nun Ericek Yaylası'na çıkılır. O akşam Ericek Yaylası'nda kalınır, akşam şenliği düzenlenir.

Sabah Ericek'ten çıkılır, Kumru, Korgan ve yol üstü yaylalarına uğranılır. Daha sonraki hareketle birlikte Aybastı'ya geçilir, buradan da Perşembe Yaylası'na çıkılır. Perşembe Yaylası'ndaki final yarışmaları yapılır. Buradaki yarışmaların ardından ise Fatsa'ya inilir, festival bitiş programı yapılır, yarışmacıların ödülleri verilir. Bu yarış güzergahı bir ön tekliftir, görüşülür farklı şekilde de düzenlenebilir.

Fatsa ve Ünye Ticaret ve Sanayi odaları başkan ve yöneticilerine ortak cip şenliği teklifini özellikle sunuyorum. Çünkü cip gibi iki ilçenin ortak bir kültürünü Ünye-Fatsa birlikte yaşatırsak çok doğru bir iş yapmış oluruz.

Bu nedenle de Cip Şenliği'ni beraber düzenlersek.. Daha büyük bir organizasyonla şenliği çok daha yayar, tanıtır.. Böylelikle de bölgemizi, doğal güzelliklerimizi, yaylalarımızı birlikte öne çıkartma fırsatı yakalarız.Bu Haber 2210 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI