1 Haziran 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Uyuşturucu kültürüne karşı Milli Kültür: 3
Arif Takıcı

Her türlü yıkıcı faaliyetlerde olduğu  gibi,  bilhassa dünya ve ülkemizdeki uyuşturucu salgını ile mücadelede başarının temeldeki şartını biz, şu gerçeklerde bulmaktayız…Patolojik salgınlar için nasıl ki, patolojik vasatın teşekkülü gerekli ise, uyuşturucu salgınları için de uyuşturucu kültürünün gelişmiş olması öylece şarttır.

Bu sebeple uyuşturucu salgınını önlemenin temeldeki şartı, uyuşturucu kültürünü önlemektir. Bunun en kesin yolu ise; uyuşturucu kültürüne hizmet eden kaynaklara bu fırsatı vermemek, uyuşturucu kültürüne karşı milli kültürü  güçlendirmek, uyuşturucu kültürünün aktif unsuru olan idol (çirkin örneklerin) yerine, ideallerin (güzel örnekler), yıkıcı ve bölücü ideolojilerin yerine  ise milli idealleri ikame etmekten ibarettir…Bu ise, en önce Kültür ve Milli Eğitim Bakanlıklarının keza kitle eğitiminin en güçlü vasıtası olan  Ulusal  Medyanın, en önemli görevidir.

ÖNEMLİ  UYARILAR:  Devlet Planlama teşkilatı tarafından  gençlik ve özel  ihtisas komisyonu raporunda;  Türkiye'nin 12  Eylüle gelmesinde eğitim sisteminin de etkisinin bulunduğu bildirildi. Yüksek öğrenim kurumlarında gençlere bir değerler sistemi kazandırılması gerekirken, gençlerin kendi değer ve kültür sistemlerini  kendilerinin meydana getirilmek durumunda bırakıldığı belirtilen raporda, gençlerin kendiliğinden doğru kararlar verme yeteneği, aile ve okul eğitimi ile verilmediğinden geçmişte aşırı uçlara çekilmeleri kolaylaşmıştır'' denildi….Raporda, ‘'Teröristlerin hemen hemen tamamının tahsil görmüş gençlerden meydana geldiği hatırlatılarak, eğitim sistemimizin yenileştirilmesi, geliştirilmesi ve milli bünyemize daha yakın hale getirilmesi gerektiği'' bildirildi.

2)12 Eylül öncesinde, Marksist- Leninist Silahlı Propaganda  Birliğinin beyni olarak takdim edilen Şemsi Özkan'ın günlük bir gazetede yer alan konuşmasından  alınan şu özet, ‘' Toplumsal cinnet'' adını vardığı olayların sebeplerini şu üç madde ile özetliyor…1)Asırlar boyu toplumu ayakta tutan değerlerden kopmuş, geleceğe dönük idealler veremeyen, yıkıcı akımlara karşı gençlerimizi savunmasız bırakan, miladını doldurmuş bir eğitim sistemi.

2) Toplumumuzda sarsılan aile müessesesi ve kopan ana baba ilişkilerinin gençleri dışa dönük, her ilgiye ve istismara hazır hale getirmesi.

3) Alkolik anne babaların sebep oldukları dengesiz ve iradesiz çocuklar.

Bu durumda eğitim sistemimizi iyice gözden geçirerek, milli ruh ve manevi değerlerin  ön planda tutulduğu bir eğitim sistemini, değişim gerektiren diğer parametrelerle  bina ederek   köklü bir eğitim reformu gerçekleştirmek  gerekmektedir.                                                                                                                                

 Bu Haber 1677 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI