4 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Güzelliklerimizi çekirdek kabuklarına kurban etmeyelim
Ünye’miz, doğası ile sahili insanları ile yakın çevresinin en güzel şehri.

 Yüce Allah'ımız(c.c.)bütün güzellikleri bize vermiş Akçay'dan Fatsa sınırına kadar yaklaşık 35'km. Sahilin tamamı denize girmeye müsait. Yürüyerek denizin engin ufkunu doyasıya seyretmek mümkün. Martılarımızın kanat çırparak cilveli uçuşları ayrı bir zenginlik.

Sahilimizin yürüyüş kaldırımları; rengarenk lambaları, deniz ufkuna bakan bankları, çeşit çeşit gülleri ile günün 24 saati gezmeye hazır durumda ve güzelliktedir.

Başımızı denize çevirdiğimizde apayrı bir güzellik. Bizim çocukluğumuzda mısır tarlası yapılan açık araziler vardı. Şimdi gözlerimiz, bakmak için kara toprak arıyor ama yok. Her taraf zifiri yeşil.

İnsanlarımız da güzel. Ünye dışına çıktığımız zaman, Ünye'mize gelişmiş ve insanımızdan gördüğü insani ilgi kültürünü methüsena eden çok sayıda insana ben rastladığımıza göre sanıyorum ki, birçok Ünyeli'nin bu tür insanımızı öven konuşmaların muhatabı olduğunu sanıyorum.

Ancak, bir kötü yanımız var ki bütün güzelliklerimize kara çalışıyor; o da şudur: Kendi güzelliklerimizi SAHİPLENME konusunda çok yetersiz kalıyoruz. Yanımızda ki bir arkadaşımız, tanıdığımız veya tesadüfen gördüğümüz birisi etrafı kirletirken (örnek, çekirdek kabuklarını etrafa atarken), çiçekleri koparırken, lambaları kırarken ve benzeri yanlış davranışlarda bulunurken, ona engel olmak veya şikayetçi olmak gibi ortak tavırlar konusunda yetersiz kalıyoruz. Verilen zararlar hepimizi ilgilendiriyor. Güzelliklerimize dokunan eller, yapılan tahribatlar, kirletilen ortam toplum olarak ortak değerlerimize verilen zararlardır. Toplumsal sahiplenme bilincini geliştiremediğimiz sürece, yanlış yapanların yaptıkları yanlarına kalacaktır.Bu Haber 1589 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI