3 Haziran 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
İnanç turizmini göz ardı etmeyelim..
musakiroğlu@mynet.com

Sıcak havalarda şehir içinde çok bunalır, daralırım. Bu yüzden fırsatını bulur bulmaz Orta Saraçlı'daki dede/baba evine gider nefeslenir.. Biraz oturur, dinlenir, kuş gibi geri dönerim.

 

Babamın vefatının ardından ise her Cuma ve böyle şehirde bunalıp/sıkıldığım durumlarda Şeyh Yunus'a da çıkmaya başladım.

 

Dün de hava çok sıcaktı, yine nefesimin kesildiğini hissettim. İkindi sonrası bir fırsatını buldum, önce Orta Saraçlı'daki eve gittim. Birden içime düştü oradan da Şeyh Yunus'a çıktım.

 

Yol boyu yemyeşil, rüzgar ise sıcak havaya nispet yaparcasına püfür-püfür esiyor.. Hele kuş sesleri insan ruhunun ta derinliklerine huzur nakşediyordu.

 

Şey Yunus'a vardım, Cami'nin önünde durdum. Her tarafta derin bir sessizlik hakimdi. İleriye türbeye doğru yöneldim, baktım iki araba var. Yaklaştım baktım, arabaların ikisi de Rize plakalı. Türbenin önündeki bankta ziyaretçilerden birisi oturmuş, diğer ziyaretçiler ise içerde dua ediyor, namaz kılıyordu.

 

Dışarıdaki ziyaretçiye “Hoş geldiniz” dedim.

 

O da maşallah, konuşmaya birini arıyormuş.. Başladı anlatmaya.. Zonguldak'tan geliyorlarmış.. Geçendeki grizu patlamasında iki yakınlarını kaybetmişler, onların cenazesi için Zonguldak'a gitmişler, Rize'ye dönüyorlarmış. Şeyh Yunus'u daha önce Rize'de tanıdıkları birinden duymuşlar, Zonguldak dönüşü ziyarete gelmişler.

 

Rizeli diğer ziyaretçiler türbeden dışarı çıktıklarında bu sefer hep birlikte, lafları da birbirine karışarak başladılar anlatmaya.

 

İçerdeki türbede dua edip namaz kılarlarken ki ruh hallerini dile getirdiler. Çok farklı duygular içine girdiklerini söylediler. Bundan böyle Ünye'den geçerken mutlaka yol üstü yapıp buraya uğrayacaklarını, çevrelerindeki herkese de uğramalarını tavsiye edeceklerini ifade ettiler.

 

Ayrıca Şeyh Yunus Tepesi'nin, doğal güzelliği ve manzarası ile insanı büyülediğini belirten ziyaretçiler burada oturup dinlenmeye müsait mekan olmamasından.. Buraya çıkan yolun bozuk olmasından.. Bir de yerdeki otların zehirli ilaçla kurutulmasından şikayet ettiler. Ayrıca bölgedeki çevre düzen ve görüntüsünün hiç hoş olmadığını, buraya hiç yakışmadığını anlattılar.

 

Dinledim, dinledim.. Sonunda, kendimi tanıttım ve biraz Yunus Emre'den, Yunus Emre'nin Ünye ile bağlantısından bahsettim. Türbe'nin çok uzun zamandır ziyaret edilen.. Adaklar adanan.. Edilen duaların kabul gördüğüne inanılan bir türbe olduğu konusunda bilgi verdim.

 

Ayrıca yolun, bu ara yapılan alt yapı çalışmalarından dolayı bozuk olduğunu, Ünye Belediyesi tarafından çok yakında birkaç noktadan çıkılacak şekilde yapılacağını.. Ziyaretçiler için oturup, dinlenme ve servis mekanları kurulacağını söyledim.

Yine belediye tarafından çevre düzenlemesi için gerekli hazırlığın bitirildiğini, yakında çalışmaya başlanacağını ifade ettim.

 

Ziyaretçiler beni dinlerken sanki buralı, Ünyeli gibi seviniyor, ilgiyle dinliyor.. Yapılacağını söylediğim her iş için “İnşallah, inşallah” diyorlardı.

 

Sonunda, aynı şeyi tekrar yine ettiler, “Biz burayı herkese tavsiye eder, kendimiz de Ünye'den gelip geçerken mutlaka ziyaret eder, duamızı yaparız” dediler.

 

İnanç turizmi turizm sektörü içinde yükselen değer.. Ünye Karadeniz Bölgesi'nde yeşil turizmi, tarih ve kültür turizminin yanında, inanç turizmiyle de önemli bir merkez. Bunu göz ardı etmeden evliyalarımızı ve özellikle de Şeyh Yunus Emre'yi inanç turizmi için tam anlamıyla hazırlamalıyız.   Bu Haber 2262 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI