4 Haziran 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Otogar, Çevreyolu kavşağına yakışır
musakiroğlu@mynet.com

Ünye Çevreyolu'nun Akkuş-Niksar Caddesi ile kesiştiği noktada oluşan kavşak Karadeniz Sahil Yolu üzerindeki en önemli kavşak olmaya şimdiden aday.

 

Niye aday? Çünkü bu kavşak batıdan Samsun üzerinden gelen, doğudan Sarp Sınır Kapısı üzerinden gelen, güneyden Akdeniz, İç Anadolu üzerinden gelen ulusal ve uluslar arası bir kavşak görevi görecekte o yüzden aday.

 

Bu kavşak bitip hizmete açıldığında Karadeniz Bölgesi'nde Samsun ve Trabzon'daki kavşaklar dahil en büyük kavşak olacaktır.

 

Bakın dikkatinizi çekmek istiyorum; Samsun'daki kavşağın biri İç Anadolu-Ankara, biri de bizim taraftan doğudan gelen iki yönü vardır.

 

Trabzon'daki kavşağın ise, batı ve doğu yönü bizim ki gibidir. Ancak güneyinden sadece Doğu Anadolu'ya uzanır.

 

Ama Trabzon'un aksine, bizim güneyimizden hem İç Anadolu-Ankara, hem Akdeniz, diğer taraftan yanlardan da Doğu ve Batı Anadolu'ya açılıyoruz.

 

Bize güney hattımızdan bu kadar yöne açılma imkanı yaratan durum nedir biliyor musunuz? Ünye'nin, Orta Karadeniz'in tam ortasında oluşundandır.

 

Şimdi böyle ulusal ve uluslar arası özellikleriyle hizmete girecek Ünye Çevreyolu kavşağının en büyük ihtiyacı nedir diye soracak olursak, bunun en kısa cevabı otogar olacaktır.

 

Evet otogardır. Ünye otogarı bundan böyle çevreyolu kavşağı civarında yapılmalıdır.

 

Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu da Haziran ayı meclis toplantısında bu gerçeği dile getirmiş. Ünye otogarının bu bölgede yapılmasının önemine dikkat çekmiş. Hatta bu bölgede belediyenin 13 dönüm yerinin olduğunu, bunun otogar için kullanılabileceğini, gerekirse bu yerin biraz daha büyütülebileceğini söylemiş.

 

Ünye otogarının bundan böyle o bölgede kurulması ile ilgili olarak 22 Şubat'ta yazdığım yazıya çok sayıda destek mesajı gelmesi üzerine 27 Şubat 2010 Pazartesi günü yazdığım yazımın girişinde aynen şunları yazmıştım:

 

“Otogar konusunda ortak akıl...

 

27 Şubat Pazartesi

 

22 Şubat Pazartesi günkü yazımda değindiğim Ünye'de otogar yapılması konusunda çok sayıda mesaj ve telefon aldım. Ayrıca Ünye içindeki görüşmelerimde de konunun Ünyeliler tarafından yakından izlendiğine şahit oldum.

 

Anladığım kadarıyla gerek otogar yapılması, gerekse bu otogarın çevreyolu ile Ünye Akkuş yolunun kesiştiği bölgede yapılması konusunda Ünye'de ortak akıl oluşmuş.”

 

Evet, yazımda belirttiğim gibi otogarın o bölgeye yapılmasında Ünye'de oluşmuş ve çok rahatlıkla gözlemlenen ortak bir akıl var.

 

Bir de şunu özellikle belirteyim. O bölgede yapılacak otogar, aynı zamanda Ünye Sanayi Sitesi için de çok önem arz ediyor. Otogardan sanayi sitesine ulaşmak bir adımlık yol. Gerek otogara girip çıkan araçlar, gerekse yol üstünden geçerken sanayiye girme ihtiyacı hisseden araçlar otogardan sanayiye geçer, arızalarını baktırır, bakımlarını yaptırır, sanayide harekete yol açarlar.

 

Belediye Başkanı Sn. Arpacıoğlu'nun otogarı bu bölgede düşündüklerini ifade etmesi çok yerinde ve çok doğru bir düşüncedir. İnanıyorum ki bu düşüncesini bütün Ünye doğru bulacak, destekleyecektir.

 Bu Haber 2443 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI