5 Haziran 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Uyuşturucu kültürü 4
Arif Takıcı

İkinci Dünya savaşına katılmış olan bir Fransız generalinin yazmış olduğu bir alıntıyı ibret vesikası olduğu için siz okuyucularımla paylaşıyorum. Bu, bütün devlet ve toplumları ilgilendiren bir uyarı mahiyetindedir.

2. Cihan harbinde Fransa'nın uğradığı büyük hezimet herkesi şaşkına döndürmüştü. En fena tahminleri geride bırakan bu utandırıcı mağlubiyetin sebebi ne taktik, ne stratejik yanlışlıklar, ne de Almanların çok fazla abartılan maddi üstünlüğü değildi. Onu, Flander cephesine, kovanlarına barut yerine kum ve çakıl doldurulmuş cephane sandıklarını gönderen hain ve bozguncu ruhlar, disiplinsiz, başıboş bir hürriyetin sarhoşluğu, idari otorite yokluğundan şımaran (kahrolsun harp- yaşasın barış) yaygaralarının meydana getirdiği uyuşukluk; bayrağı alelade  bir bez  parçası görecek kadar duygusuz ve şuursuz  Marksizm vatansızlığı, hasılı milli ahlak ve terbiyenin ( Kültür değerlerinin) ihmali göçürtmüştür. Daha önceleri Mareşal Petain;in ( Fransa;da milli bir eğitim yoktur ) ifadesindeki acı hakikat çok geç anlaşılmış ve bunun acı sonuçlarını ne başkomutanlar ve ne de herhangi bir mucize önleyememiştir.

Tarihin ne garip cilveleri var: Fransa'yı 1871 de mağlup eden Prusya ilkokul öğretmenleri idi. Onu 1940 felaketine sürükleyenlerin başında da yine bir kısım Fransız öğretmenleri yer almıştır.

 O günkü Fransa'da ( yıl 1935)  mevcut 130 bin öğretmenin 81 bini i kalkıp kanunsuz bir sendika kurarlar. Bunlar devlet ve ordu aleyhine akla gelmedik cinayetler ve suikastlar hazırlarlar. Kongrelerinde ‘'esareti savaşa tercih ettiklerini'' ilan eder ve olmadık küfürler savururlar. Okul kitaplarından milli terbiye ve hamasi duyguların en verimli kaynağı ve dayanağı olan milli ve tarihi kahramanların adlarını ve destanlarının silinip, resim ve tablolarının indirilmesini isterler.. Böyle bir ülkede milli birliği nasıl tesis edeceksiniz? Mili ruh nereden feyiz alır?'' diyen General  diğer bölümlerde de şu gerçeklere yer vermektedir.

Ahlak ve faziletten yoksun tahsilin hiçbir değeri yoktur. Böyle bir tahsil vatan ve insanlık menfaatlerine aykırı meyveler verir. Halbuki gerçek terbiye tahsilsiz bile olsa, umumun iyiliğine hizmet eder. Çok defa rençper ve atölye işçileri arasında okuyup yazması olmayan, tahsilsiz öyle kimseler görürüz ki,  bunlardaki düşünce yüksekliği ve güvenilir tavırlar takdirlerimize mucip olur. Bunları ana ve babaları yetiştirmiştir. Bu mürebbiyeler çoğunlukla mütevazi ve dar gelirli kimseler olmalarına rağmen, her bakımdan insanlık şerefine ve saygıya layık kimselerdir. 

Devrimiz teknik ilerlemelerle ve bilginin yaygınlaşmasıyla övünmesine rağmen, insan vasfı bozulmaktadır. Kalkınmada en ileri olan milletlere bakarsak, son harpler onların barbarlıkta çok ileri seviyelere ulaştığının ispatını kesinleştirmektedir. Medeni alemde tekerrür etmekte olan günlük cinayet, vahşet ve rezalet sahneleri ise bu iddiamızın diğer tanıklarıdır.Bu Haber 1808 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI