19 Haziran 2010 Pazar
YÜKSEL ŞEN
Bunlarda Ahmetlerimiz
Yüksel Şen

Ünye'de AHMET isminin ne kadar yaygın olduğunu biliyor musunuz: Şöyle bir araştırma yapın bakın. Çevrenizdeki 10 – 15 erkek isminin birkaç tanesinin mutlaka AHMET adını taşıdığını göreceksiniz.

 

Ben; çok sevdiğim güzel şehrim ÜNYE'den ayrılalı tam 53 yıl oluyor. ama bu süreç içerisinde kentimin özelliklerini hiç ama hiç unutmadığımı söylersem inanın abartmamış olurum.

 

Samimiyetimle itiraf edeyim ki, şehri A dan Z ye araştırmayı kendime uğraş edinmişim.

 

Bu uğraşlarım, beni hem dinlendiriyor, hem de kent üzerine yeni bilgiler edinmeme ve unuttuklarımı. Tazeleme olanak sağlıyor.

 

Kendime göre, çok zengin olan ÜNYE ARŞİVİM'i zaman zaman değerli hemşerilerimle paylaşmaktan kıvanç duyuyorum.

 

Bu cümleden olarak geçenlerde sizlere, “ ÜNYE'DE YAŞAR'LAR” isimli bir makalemi sunmuştum.

 

Bugün ise  “ÜNYE'NİN AHMET'LERİNDEN” söz edeceğim.

 

Bu yazı serisini hazırlamaktaki amacım. Hiç kimseyi hakir görmek değil bilakis, şehrimizin geçmişte ün yapmış ve bugün unutulmaya yüz tutmuş değerlerini, genç nesle tanıtmak içindir.

 

1923 – 1933 YILLARI ARASINDA ÜNYE TİCARET VE SANAYİ ODASINA

 

KAYITLI AHMETLERİMİZ:

 

ÜNYE Ticaret ve Sanayi Odası Reisi rahmetli ATIF ERENDİ'nin 17,10,1933  tarihinde kaleme aldığı, “ ÜNYE TİCARET VE SANAYİ ODASI – 1923 – 1933 İKTİSADİ HAREKETLERİ “ isimli kitapçığın 22 – 23 – 24 – 25 sayfalarından aldığım bu AHMET'lerimiz, o tarihlerde ÜNYE iktisadi aleminde isim yapmış, kendilerini halkımıza sevdirmiş bilgisine, sermayesine ve ticari terbiyesine güven duyulan, halkımızın sempatisini ve güvenini kazanmış İş Adamlarımız olarak belleklerimize yerleşmişlerdir.

 

Bugün, tertemiz ruhları, ALLAH'ın huzuruna ulaşmış olan ve zamanzemen mümtaz hatıraları anımsanan bu iş adamlarımıza, rahmet diliyor, huzurlarında saygı ile eğiliyoruz.

 

KİTAPCIKTA İSMİ GEÇEN AHMETLERİMİZ:

1 – Kocamustafazade  AHMET EFENDİ.

2 – Giresunluzade Hacı AHMET EFENDİ

3 – Sofuzade AHMET BEY.

4 – Veyiszade AHMET EFENDİ

5 – GÜLAĞAOĞLU AHMET EFENDİ

6 – Arapzade AHMET EFENDi

7 – Cerrahoğlu AHMET EFENDİ

8 – ELLİBAŞOĞLU AHMET EFENDİ

9 -  İlyaszade AHMET EFENDİ

10 – Mollaoğlu AHMET EFENDİ

11 – Tıkmazade Hafız AHMET EFENDi

 

YAKIN ZAMANIN VE GÜNÜMÜZÜN AHMETLERİ:

 

AHMET AYDINER:

 

 Eski Ünyelilerin, FENERCİ BABA  diye tanıdığı AHMET AYDINER, Orat Mahalle, İstiklal Caddesi'nde oturur ve Belediye Caddesi'nde şimdi ki Polis Karakolunun karşısında bulunan Nozona Pastanesi'nde tütün ticareti yapardı.

 

Yıllarca ÜNYE DENİZ FENERİ'nin  İşletme ve bakımını üstlendiği için, kent halkı, bu yaşlı hemşerimize “ FENERCİ BABA “ lakabını takmıştı.

 

Askerliğini Sıhhiye Bölüğünde yapmış, hasta ve hastalıklarla haşır neşir olmuş iyi neşter kullanmayı öğrenmiş. Bu olağanüstü yetenekleri sayesinde, ÜNYE'de pek çok hastanın tedavisinde yardımcı olmuştu. Şahsen ben bugün tek ayaklı değilsem O7nu tamamen “ FENERCİ BABA “ ya borçluyum.

 

1944 yılında Kalebozuğu'nda, mahalle arkadaşlarıyla birlikte midye toplarken, kayalar arasında sıkışıp kalan ve kırılan sol ayak bileğimi, maharetli elleri ile tedavi etmiş,  yaralarımı temizlenmiş, tuzla buz olan Kaval Kemiği'nin parçalarını neşter vurup kestiği yerlerden çıkarmış, ayağımın kangren olup kesilmesini önlemişti.

 

Şimdi O'nun sayesinde çift ayakla dolaşıyorum. Ruhu şadolsun.

 

AHMET HASİP BİLGİÇ:

 

ÜNYE'nin en eski Avukatlarındandı. Kaledere Mahallesi'nde, Hükümet Konağının hemen arkasında bahçe içinde üç katlı, muhteşem bir konakta otururdu.

 

Rahmetli Öğretmen, Hasan Tahsin SAY (KADIOĞLU ), Avukat Ahmet Hasip Bilgiç beyin akrabası idi. Zaman içersinde, ÜNYE'den İstanbul'a nakletmiş ve yaşamını orada sürdürmüştü.

 

AHMET ÖZDEMİR :

 

Dursun ve Yaşar ÖZDEMİR kardeşlerin babası olan AHMET ÖZDEMİR, Orta Mahalle'nin yaşlılarından idi. Halk ona AHMET EFENDİ diye hitap ederdi.

ÜNYE'nin şu anda sayılı İş adamlarından, ÇIPIR YILMAZ olarak da bilinen Büfeci Yılmaz ÖZDEMİR ve Ziya ÖZDEMİR ile Gülçin ÖZDEMİR ( ŞİMŞEK ) kardeşlerin de dedesi olan, AHMET ÖZDEMİR, halamın eşi Celal GÜRŞEN'in de akrabası olurdu. Dini Bayramlara Celal Dede, rahmetli oğlu eniştem, ÜNYE eski İcra Memurlarından Cemal Hadi GÜRŞEN'i alır, AHMET EFENDİ'nin ziyaretine giderlermiş.

 

AHMET EREN:

 

ÜNYE'nin tanınmış şekercilerindendi.

Hükümet Caddesi'nde faaliyet gösteren dükkAnında şekerlemenin her türüne ÜNYE elit tabakasının zevkine sunmanın kıvancını yaşardı.

 Son derece kibar ve iyi giyinmeye düşkün olan halkımızın  Şekerci AHMET  dediği bu değerli iş adamımız, dükkanında, sonradan ÜNYE'de pasta ve şekercilikle uğraşan pek çok ustanın yetişmesine yardımcı olmuştu.

Sayın EREN, dükkanında o zamanlar, şekerleme çeşitleri yanında çocuklar için, çeşitle oyuncaklar da satardı.

 

AHMET PİŞKİN:

 

“ÜNYE“de,  şekercilik mesleğinin geçmişinde, AHMET EREN bey gibi önemli kilometre taşlarından biri AHMET PİŞKİN Bey'dir.

ÜNYE'nin ilk şekercisi olarak bildiğimiz TEVFİK BEY, 1915'te vefat edince, mesleğini oğlu AHMET PİŞKİN Bey devralır. Samsun'da babasından devraldığı iş yerinde şekercilik mesleğini bir süre devam ettirir. 1936 yılında PİŞKİN ailesi tekrar ÜNYE'ye döner. “ (KAYNAK: ÜNYE'de PASTACILIK VE ŞEKERCİLİĞİN TARİHCESİ BÖLÜM: 2 -  ARAŞTIRMA: Ahmet KABAYEL – A. Derya VARİLCİ â€“ 28.08.2008 tarih ve 108 sayılı HİZMET gazetesi sayfa:11 )

 

AHMET HÜSEYİN ŞEN:

 

1922 yılında ÜNYE'de ilk fotoğrafçı dükkanını açan, babam Ahmet Hüseyin ŞEN'i kent halkı foto AHMET olarak tanır.

1944 yılına kadar, faaliyetini sürdüren FOTO AHMET ŞEN, ÜNYE'nin tarihine ışık tutan pek çok fotoğraf çekmiştir.

1930 yılında, Kelleroğlu BAHA BEY'in yayınladığı “ RESİMLİ ÜNYE REHBERİ “nin ve “ ÜNYE TİCARET ODASI'NIN yayınladığı “ 1923 – 1933 İKTİSADİ HAREKETLERİ ” isimli kitapçıkların, bütün fotoğrafları Babam tarafından çekilmiştir.

“ RESİMLİ ÜNYE REHBERİ “nde, fotoğraflarıyla birlikte reklamı, “ İKTİSADİ HAREKETLER “ isimli kitapçığın 20nci sayfasında da dükkanının fotoğrafı vardır.

Halkımız, 1920 – 1944 yılları arasında çekilmiş ve halen, evlerin de sakladıkları fotoğraf Albümlerine baktıklarında, bu fotoğrafların arka yüzüne basılmış “ FOTO AHMET ŞEN “ damgasını göreceklerdir.

 

 

 

 

 

AHMET BAYRAKTAR:

 

ÜNYE'nin oldukça eski,  UZUN OSMANLAR diye bilinen ve eski Belediye başkanlarından ALEMDARZADE UZUN OSMAN EFENDİ'nin mahdumudur.

 

Terme Caddesi üzerinde, Askerlik Şubesi'nin hemen yanında, Denize nazır iki katlı villalarında, kardeşi Atıf BAYRAKTAR'la birlikte otururlardı.

 

Bir ara, ÜNYE Fındık Tarım Satış Kooperatifi Müdürlüğü de yapan AHMET BAYRAKTAR bu görevini bıraktıktan sonra, eski Fatsa Caddesi üzerinde, şimdi Fiskobirlik Satış Mağazası olan Gazhane'nin hemen karşısında, Petrol ofisi Bayiliği yapardı.

 

Son derece kibar, asil, ağırbaşlı, kamil bir mizaca sahipti.

 

Tek kelimeyle, örnek bir iş Adamı olan bu hemşerimiz ÜNYELİ olmanın tüm özelliklerini uhdesinde taşırdı.

 

AHMET VARİLCİ:

 

ÜNYE'nin ikinci tanınmış fotoğrafçısı da, zayıf fiziğinden dolayı halkımızın SOLUCAN AHMET dediği ve bu nam ile ünlenen rahmetli AHMET VARİLCİ'ydi.

 

Ben kendisini görmedim. Ama eşi LEYLÜFER Teyze ve çocuklarını yakından tanırdım.

 

Büyükoğlu, Yekta VARİLCİ Deniz Assubayı idi, süresini doldurunca Emekli oldu. İyi fotoğraf çekerdi. Küçükoğlu Erol Varilci, bir ara tenekecilik ve sobacılık işledi ile iştigal eden dükkan açmıştı. Sonraki yıllarda ORTAYILMAZLAR Mahallesi'nin muhtarı oldu. Ve genç yaşta aramızdan ayrıldı.

 

Anneleri LEYLÜFER Teyze, yıllarca, annemle birlikte ÜNYE'nin Bayan Fotoğrafçıları olarak, eşlerinden öğrendikleri bu sanat dalını sürdürdüler. Şimdi aramızda olmayan LEYLÜFER Teyze'ye ve annem H. Mahmure ŞEN'e Allahtan rahmet diliyorum.

 

 

AHMET BAŞKAN:

 

ÜNYE'de TÜFEKCİLER diye bilinen, tanınmış ailelerden Tüccar İ. Hakkı BAŞKAN'ın oğlu olan AHMET BAŞKAN, Belediye Caddesi, Dönerçeşme Meydanı'nda eski Kapan'ın hemen karşısında, Zahirecilikle iştigal ederdi. Bu dükkanı sonra, rahmetli Kuşçalı Mahmut YILMAZ'a satmışlar ve işlerini Samsun'a nakletmişlerdi.

 

Çok kibar, çok nazik ve çok asil davranışları olan ve Ticari teamülü iyi bilen AHMET BASKAN, ÜNYE'de olduğu gibi, Samsun'da Belediye'nin hemen yakınında faaliyete geçirdiği iş yerinde de başarılı olmuş ve halkın takdirini kazanmıştı.

 

HACIBEYİN AHMET:

 

Uzun boylu mert yapılı ve oldukça hızlı bir mizaca sahipti. Hatırımda kaldığı kadarıyla, bembeyaz saçları ve dubleks bıyıkları vardı.

 

Kaledere Mahallesi'nde ikamet ederdi.

 

Kendisini ilk defa, 1955 – 1957 yılları arasında, ÜNYE TİCARET VE SANAYİ ODASI'nda çalıştığım dönemde tanıdım.

 

Müteahhitlik Belgesi almak üzere, ODA'ya kayıt için gelmişti.

 

 

 

 

 

 

 

AHMET BAŞARAN:

 

 Hükümet Caddesi'nde, Karavuşluoğulları'na ait binanın altında (  Bina yıkılıp Cumhuriyet Meydanı'na dahil edilmeden önce ) Takunya imalatı yapan, rahmetli AHMET BAŞARAN'a, şehir halkı “ TAKUNYACI AHMET USTA “ diye hitap ederdi.

 

Çok ağırbaşlı, kamil, sevecen bir mizaca sahipti.

 

Nur içinde yatsın.

 

AHMET AYLA:

 

ÜNYE'de Otel ve Lokanta İşletmeciliği yapan AHMET AYLA, kibar ve sakin bir insandı. Spora yatkınlığı nedeni ile uzun süre ÜNYE GENÇLiK SPOR KULUBÜ'nün  İdarecileri arasında yer almış, bir ara da ÜNYE Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştı.

 

İyi  bağlama çalardı, sazı AYLA OTELİ'ndeki yazıhanesinde çalışma Masası'nın hemen yanında duvarda asılı dururdu.

 

AHMET KARADUMAN:

 

Orta Mahalle, Türbe Caddesi'nde ikamet eden ve Niksar Caddesi'nde kendisine ait binada oğlu rahmetli Veysel KARADUMAN ile birlikte zahirecilik yapan, ÜNYE'nin bu soylu ve tanınmış tüccarı, AHMET KARADUMAN, gazetemizin Onursal  Genel Yayın  Yönetmeni, medarı iftiharımız Sayın Yaşar KARADUMAN'ın da amcasıydı.

 

Ticaret Odası'nda çalıştığım yıllarda, kendisini yakından tanımış, ağırbaşlı, sevecen davranışlarına, Ticari Teamüle olan saygınlığına hayran kalmıştım.

 

AHMET GÜRKAN:

 

Eski Çapulacılar Araştası'nda, Kundura İmalatı ile iştigal eden AHMET GÜRKAN USTA'yı şehir halkı AHMET KALFA olarak tanırdı.

 

Oğulları, Nejat – Erol ve diğer çalışanları ile birlikte, albenisi olan, çok güzel Kunduralar yapardı.

 

Halk, o güzelim Ayakkabıların, zerafetine hayran kalır ve zevkle giyerdi.

 

AHMET AKBULUT:

 

Fatalis'in Ahmet de derlerdi.

 

ÜNYE'de Sinema İşletmeciliği ve Radyo tamirciliği ile uğraşırdı. Zevk ehli olan, AHMET AKBULUT, Avcılığa da meraklıydı, hem karada ve hem de Denizde sık sık ava çıkardı.

 

Sevecen ve konuşkan bir mizaca sahipti.

 

ÇATAKLI AHMET EFENDİ:

 

ÜNYE'nin tanınmış ailelerinden di.

 

Prof. Osman Nuri ÇATAKLI ve tüccardan HÜSEYİN ÇATAKLI'nın babaları olan ÇATAKLI AHMET EFENDİ. Kentte herkesin saygı duyduğu bir kişi olarak bilinirdi.

 

AHMET KARSLIOĞLU:

 

Çamurlu Mahallesi'nden di. ÜNYE'de Hükümet Caddesinde, Dönerçeşme Meydanı'na yakın bir yerde Gıda Maddeleri Ticareti ile uğraşırdı.

 

Çok ağırbaşlı, saygın ve sevilen bir İşadamı olarak tanınırdı.

 

HOCA AHMET:

 

Aslında kendisi Din adamıydı. Ama, Hükümet caddesinde, Büyük Cami civarında, Altunağaların Hasan Efendi'nin Manifatura Mağzası sırasında ki dükkanında. Bisiklet malzemeleri satar ve çocukları kira ile Bisiklete bindirirdi.

 

ÜNYE'nin o tarihteki gerçleri, Bisiklete binmeyi, HOCA AHMET'in kiraya  verdiği, bisikletlerde öğrenmişlerdi.

 

PAMAK AHMET:

 

ÜNYE'nin renkli simalarından biri de, Belediye Tellalı AHMET EFENDİ idi.

 

Halk Ona,  PAMAK AHMET derdi.

 

Çok entel bir adamdı. Belediye'nin halka duyurulmasını istediği konuları içeren, elindeki yazılı Belgeyi, Kentin sokaklarında ve bilhassa halkın yoğun olduğu yerlerde, kendisine özgü sitili ile okur. Kamuyu bilgilendirirdi.

 

Bilhassa yaptığı ölüm duyuruları çok ilginçti. O zamanlar Belediye de Hoparlör düzeni olmadığından, bu tür duyuruları hep Tellal PAMAK AHMET EFENDİ yapardı.

 

AHMET ŞENSES:

 

Orta Mahalle halkından dı, Türbe caddesi üzerinde otururdu, ÜNYE'nin tanınmış Manifatura Tüccarlarından Cemal ve Cemil ŞENSİS'in ağabeyleri idi.

 

 

 

 

5. BÖLÜM

 

 

KIKA AHMET:

 

Ortamahalle, Türbe Caddesi'nde, Türbe Mezarlığına yakın bir yer de ikamet eden bu hemşerimizin  ismi AHMET TAŞKINSU idi. Ama kent halkı ona       AHMET lakabını takmıştı.

 

Muhterem bir kişiliği vardı. Kimseye zararı dokunmaz, sakin bir hayat yaşardı.

 

Kentte Marangozlukla iştigal eden, Hasan ve Bedri TAŞKINSU, ile Berber Hüseyin TAŞKINSU'nun babalarıydı.

 

 

 

 

ÖKSÜRÜK AHMET:

 

Bundan 60 – 65 sene evvel, şimdi yıkılan anafarta İlkokulu'nun önünde kurulan Pazar yerinde, Mevsim sebzeleri ile ,meyve satan bir satıcıydı. Bu hemşerimiz, herhalde rahatsızlığından ötürü, Tezgahının başında devamlı öksürürdü. Bu nedenle kent halkı ona, ÖKSÜRÜK AHMET derdi.

 

Ruhu Şadolsun.

 

AHMET İHTİYAROĞLU:

 

Ortamahalle de, Hacı Ömer Ağa Camisi'nin hemen karşısındaki iki geçeli o görkemli Tuğla evin sahibi olan rahmetli AHMET İHTİYAROĞLU, yaşadığı dönemde Fatsa Caddesi'nde oğlu rahmetli Mevlüt İHTİYAROĞLU ile birlikte Manifatura Mağzası işletmeciliği yapardı. Çok ağırbaşlı, beyefendi bir kişiliği vardı.

 

AHMET TOKGÖZ:

 

ÜNYE'nin en eski Gıda Maddeleri Ticarethanesi işleten, Tacirlerdin biridir. Sayın TOKGÖZ.

 

O'nun dükkanına uğramak bir mağaza düzeninin nasıl bu kadar titiz ve temiz işletildiğini görmek müşterilerin takdirine mazhar olurdu.

 

Bu nedenle, her Ünyeli AHMET TOKGÖZ'den alışveriş yapmaya özen gösterirdi.

 

AHMET SAĞLAM:

 

Şimdi yerinde, Özel İdare'ye ait İş Hanı olan, eski Kapan'ın yanındaki Kasap dükkAnlarına bitişik bir kahvehane idi.

 

Kent halkı;  adına Kasaplar Kahvesi derdi.

 

Kahvehaneyi, ÜNYE'nin tanınmış Avukatlarından, sayın Ersoy SAĞLAM'ın babası rahmetli, Variloğlu AHMET SAĞLAM işletirdi.

 

AHMET KURNA:Bu Haber 2757 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI