9 Haziran 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Çevre ödülü alanlar arasında neden bir tane Ünyeli öğrenci yok?
musakiroğlu@mynet.com

Geçtiğimiz hafta boyunca adı Dünya Çevre Haftası, Dünya Çevre Günü, Dünya Temiz Sular Günü, vb.. olan anlam ve önemi büyük kutlamalar yapıldı.

 

Yapıldı yapılmasına da çevre konusuna ne kadar duyarlıyız?

 

Bu soruyu herkes kendine sorsun ve lütfen bir süre düşünsün. Sonra duyarlı olduğu miktarı terazinin bir kefesine, duyarlı olması gerektiği halde olmadığı miktarı da diğer kefesine koysun. Koysun ancak tartmasına hiç gerek yok.. Çünkü sonuç baştan belli..

 

Çevre konusunda maalesef son derece duyarsızız.

 

Hiç unutmam, Ünye'de sahilde kaldırımda yürüyen birisini, İş Bankası tarafındaki arkadaşları karşıya, yanlarına çağırırlar. O kişi de kaldırım kenarlarındaki çimenli-çiçekli bölümü çiğnememek için yaklaşık 20 metre geriye yürüyüp geçiş noktasından karşıya geçer. Bu durumu gören arkadaşları ise kendisini fazla işgüzar olmakla, hatta salak olmakla itham ederler. Fazla işgüzar ve salak olmasının sebebini görüyorsunuz, bu kişinin çimeni/çiçeği çiğnememek için yolu uzatmasıdır.

 

Geçen Pazar günü aile boyu Asarkaya Kent Ormanı'na gittik. Belediye tarafından uygun yerlere yeteri miktarda çöp kutuları konulmuş. Bize yakın bir masada oturan aile kalkıp gittiğinde geride bıraktıkları çöpleri belediye görevlileri gelip, toplayıp 5 metre mesafedeki çöp kutusuna attı. 5 metre uzaklıktaki çöp kutusuna çöpünü atmayan aile ise “huzur ve mutluluk içinde” çekti gitti.

 

Çevre temizliği ve duyarlılığı konusunda verdiğim bu örnekler çok basit görülebilir. Ancak bu basit örneklerde sınıfta kaldığımız için büyük örneklerde hepten çuvallayan bir toplum olduğumuzun bütün göstergeleri ülkemizin her tarafını sarmış durumda.

 

İlimizdeki çevre kirliliği ise sadece denizi değil dağı taşı tutmuş, almış başını gidiyor.

 

Geçende Valiliğin ve ÇESİAT'ın dikkatini çekmek üzere yazdığım yazılarda, Ordu genelinde özellikle iç bölgelerdeki belediyelerin dere yataklarına, gelişigüzel sağa sola döktükleri çöpleri dile getirmiştim.

 

Ne Valilikten ne de ÇESİAT'tan bu zamana kadar bir açıklama yapılmadı.

 

Ama maşallah bakıyoruz da Çevre Günü resmi kurum ve kuruluşların her kademesinde törenlerle kutlanıyor. Kelam üstüne kelamlarla temiz çevre, toprak, hava ve suyun insan sağlığı için öneminden bahsediliyor.

 

Çevre Günü'nü kutlayan kuruluşlar Valilik başta olmak üzere hemen hepsi çevreden direkt sorumlu kuruluşlar. İyi de bu kuruluşlar neyin, nerenin Çevre Günü'nü kutluyorlar ki.. Ya da şöyle diyeyim, bu kuruluşlar Çevre Günü'nü kutlamayı ne kadar hak ediyorlar?

 

Onlara soruyorum; denizi kirletenleri, dereye-tepeye çöp dökenleri neden görmüyorsunuz? Onların yaptıkları çevremizi, suyumuzu, toprağımızı, havamızı kirletmiyor mu? Sağlımızı bozup, gelecek nesilleri risk altına sokmuyor mu? 

 

Bir de Ünye Milli Eğitimi'ne soruyorum; Çevre Günü için il genelinde okullar arasında yapılan atık pil toplama, kompozisyon, şiir ve bazı yarışmalarda birinci olan, dereceye giren öğrenciler arasında neden Ünye'deki okullardan tek bir öğrenci yok?

 

Sizin bu yarışmadan haberiniz mi olmadı? Yoksa bizim okullarımızdaki çocukların çevre bilinci eğitimlerinde eksiklik mi var?Bu Haber 1893 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI