10 Haziran 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Derelerde ve dere ağızlarında yüzmek niye tehlikeli, düşündünüz mü?
musakiroğlu@mynet.com

Ordu Sağlık İl Müdürlüğü acil uyarı yapmış, Ordu ili genelinde derelerde ve denizlerin dere ağızlarına gelen noktalarında yüzülmesinin tehlikeli olduğuna dikkat çekmiş.

 

Peki, neden tehlikeliymiş derelerde ve dere ağızlarında suya girmek, yüzmek? Uyarıyı Sağlık Müdürlüğü yaptığına göre sağlık açısından tehlikeli olmalı tabi ki.

 

Açıklamada, tek tek sayılıp ‘şu dereler yasak' denilmediğine göre karar ilimizin bütün dereleri için geçerli anlaşılan.

 

İyi de daha yakın zamana kadar hemşerilerimizin suyunu içtiği, evinde ev suyu olarak kullandığı derelerimize ne oldu da böylesine sağlıksız oldu? Bırak suyunu içmeyi, suyunda yüzülmesi bile tehlikeli hale geldi derelerimiz..

 

Ünye'den denize akan Cevizdere'de balık tutan bir arkadaşım anlattı. Yıllardır bu derede balık tutarmış. Ancak son yıllarda balıkların renklerinde olsun, pullarında derisinde olsun bozulmalar olduğunu söyledi. “Bu balıklarda hastalık falan olmasın?” diyen arkadaşım, taşıdığı endişeyi dile getirdi.

 

Derelerimiz ne oldu, niye bu hale geldi? İnsan hayatına, canına can katan birer hayat kaynağı iken, nasıl oldu da böyle tehlike kaynağı oldu?

 

Bir süredir gezip-izlediğim Ordu'nun hemen her yöresindeki dereler, belediyeler ve yanı başındaki yerleşim yerleri tarafından çöp dökme sahası olarak kullanılıyor. Öyle ki, ta derenin kaynak noktasından başlamak üzere dere boyu bütün yerleşim yerlerinin çöpleri derelere atılıyor. Bu çöpler de dere boyu sürüle-sürüklene denize geliyor.

 

Dere boyu çöpleri taşıyan sular tabi ki kirlenir. Çöplerden karışan bin bir türlü tehlikeli madde ve mikroplarla, bu sular sağlık açısından tabi ki sağlığı tehdit eder.

 

Bir süreden beri özellikle valiliğin ve ÇESİAT'ın dikkatini çekmeye çalışıyorum. Çevre Günü dolayısıyla dünkü yazımda da dikkat çektim. Derelerimiz bütün canlılığını, bütün verimliliğini, tabiata sağladığı bütün nimetlerini hızla kaybediyor.

 

Dereleriyle ünlü, derelerine türküler yapılan ilimizin bu en değerli varlığı göz             göre-göre yok ediliyor.

 

Bir zamanlar çevreye canlılık veren derelerimiz, git gide çevreye zarar veren, çevre canlılığını ve sağlığını tehdit eder duruma getirildi.

 

Bu yazımda tekrar ediyorum. Ordu Valiliği ve valiliğimize bağlı Çevre Sağlığı Araştırma İnceleme Timi (ÇESİAT) derelerimiz konusunu mercek altına almalı. İlimizin her tarafındaki dereleri bir bir gezmeli, incelemeli. Bu dereleri kirletenleri tek tek tespit edip, cezalarını vermelidir.

 

Hem de çok geç kalınmadan bu iş yapılmalı, derelerimiz eski günlerindeki gibi pırıl pırıl suların aktığı günlerine döndürülmelidir.

 

…………….

 

Kutlama

 

Ünye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri Onur Altun ve Recep Bulat, bilgisayarı klavye ve mouse gibi mekanik yöntemler yerine insan sesi ile kontrol eden bir sistem geliştirerek bir yeniliğe imza atmışlar.

 

Dünkü gazetemizde okuduğum bu haber beni çok gururlandırdı, mutlu etti. Mucit öğrencilerimizi kutluyor, gözlerinden öpüyor, başarılarının devamını diliyorum.

 

Ayrıca öğrencilerimize bu alanda rehberlik eden okulun Elektronik Öğretmeni Sn. Ayla Kahraman'a da böylesine başarılı mucit öğrenciler yetiştirdiği teşekkür ediyorum.

 Bu Haber 1765 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI